Zac Clark i Bachelorette tregon se si u bë i varur nga heroina

Klea

Zac Clark i Bachelorette tregon se si u bë i varur nga heroina

Duke gjurmuar gishtin e tij përgjatë një mbresë në pjesën e pasme të qafës së tij, Beqare yll Zac Clark shpjegoi se si u bë i varur nga heroina. Gjithçka filloi me një tumor në tru që kishte në moshën 24-vjeçare.

Siç ndodh shpesh, operacioni i Zakut për të hequr tumorin e njohu atë me qetësues të fortë (opiatet), të përshkruara nga ekipi i tij mjekësor. Ish-i fejuari i Tayshia Adams tha se ilaçet jo vetëm që ia larguan dhimbjen kirurgjikale, por ai përjetoi “një gjendje të lartë që nuk e kisha ndjerë kurrë më parë”.

“Pavarësisht nga fakti që më pëlqente të festoja në kolegj dhe pas kolegjit,” pranoi këshilltari për shërimin e varësisë, “kjo ishte e re dhe ishte emocionuese dhe u ndjeva shumë mirë”.

Derisa mbaroi receta

Edhe pse ai sapo kishte pasur një rritje “të shkëputur nga [his] kube”, gjithçka ishte e mrekullueshme. Por më pas droga mbaroi. Pasi u lirua nga spitali dhe filloi të shërohej, mjekët ndaluan së rekomanduari opiatet.

“Unë shpejt fillova të ndihem si sh*t,” tha Zac. “Kam hyrë në tërheqje. Asnjë profesionist mjekësor nuk më uli dhe më shpjegoi se ndoshta do të bëhesha i varur nga opiumet. [So] I mora gjërat në duart e mia.”

Për të ushqyer varësinë e tij, themeluesi i Recovery Release doli “në rrugë” për të blerë Oxycontin, emri i markës së ilaçit kundër dhimbjeve të lëshuar nga Purdue Pharma në 1996. Pavarësisht se pagoi 60-80 dollarë për pilulë, ai ishte në gjendje ta vazhdonte atë zakon për disa vjet, derisa u bë shumë e shtrenjtë.

Rivendosja e tolerancës së tij

Gjatë rrugës, Zac mësoi se ai mund të “rivendoste tolerancën e tij” duke përdorur heroinë. Për habinë e tij, ai mund të arrinte të njëjtën vlerë me një qese 10 dollarësh heroinë që mund të merrte nga një pilulë Oxy prej 60 dollarësh.

“Pra, natyrisht,” e kuptoi vendasja e Nju Xhersit, “kisha më shumë para për të dalë dhe për të marrë më shumë drogë.” Duke zbuluar përfundimisht gjilpërën, ai filloi të gjuante heroinë, diçka për të cilën tani është mirënjohës, pasi ajo përshpejtoi zbritjen e tij në fund të fuçisë proverbiale.

Duke gjuajtur heroinë, Zac tha, “më çoi në një vend të thellë dhe të errët më shpejt se ndoshta dikush që pi alkool, dhe kështu u bëra një i varur nga heroina”.

Duke pretenduar se ai nuk e shpërndau videon për të “shkaktuar dikë, unë e ndaj sepse është historia ime dhe përvoja ime”, vazhdoi ai. “Shpresoj që të jetë e dobishme dhe edukative për dikë që po operohet … ose i lidhur me opiumet … ose atje jashtë duke përdorur heroinë sot dhe ka vërtet turp për këtë.”

“Nuk më vjen turp për këtë,” tha Zac me krenari. “Është pjesë e historisë sime, dhe unë anoj në të.”

Alumi i Kombit Bachelor e mbylli videon me një notë pozitive: “Kjo është historia ime. Vazhdoni, kalofshi mirë dhe mos merrni drogë!”

Nëse ju ose dikush që njihni lufton me varësinë, Linja Kombëtare e Ndihmës për Abuzimin me Substancat dhe Shërbimet e Shëndetit Mendor është një shërbim referimi dhe informacioni trajtimi 24/7, 365 ditë në vit (në anglisht dhe spanjisht). Është një shërbim falas dhe konfidencial për individët dhe familjet që përballen me çrregullime mendore dhe/ose të përdorimit të substancave. Telefononi: 1-(800)-662-HELP (4357).

NA THONI – ÇFARË MENDONI PËR HISTORINË E RIKULLIMIT TË ZAC-ut? A MENDONI SHKËRIMI I TIJ MUND TË KA QENË NJË FAKTOR NË NDARJEN E TIJ ME TAYSHIA?