Jazz Jennings

Klea

Ylli transgjinor Jazz Jennings tregon ‘besimin’ me rroba banje pas humbjes së peshës!

Ylli transgjinor Jazz Jennings tregon ‘besimin’ me rroba banje pas humbjes së peshës!

Unë jam Jazz yll Jazz Jennings ka postuar në Instagram për të ndarë një mesazh të fuqishëm për besimin dhe pozitivitetin e trupit, shoqëruar me foto që tregojnë humbjen e saj të konsiderueshme në peshë.

Jazz Jenningse cila së fundmi ka humbur 70 kilogramë, ka festuar në mënyrë aktive fizikun e saj të ri dhe postimet e saj të fundit nuk bëjnë përjashtim.

Jazz Jennings

Të dielën, 23-vjeçarja postoi një seri imazhesh ku shihej duke shijuar një arratisje teksa kishte veshur një rroba banje një-copëshe me print zebra. Në një foto, Jazz është kapur duke u shtrirë në një shtrat të varur, me figurën e saj të tonifikuar në shfaqje të plotë në sfondin e bravave të saj brune. Imazhet e tjera e tregojnë atë duke qëndruar në fundin e cekët të një pishine hoteli dhe duke pushuar në barin e terrenit, gjatë gjithë kohës që shkëlqen nga kamera.

“Besimi është të dish se çfarë je plotësisht i aftë pa ndjerë nevojën për ta provuar atë.” Jazz nënshkrimi i postimit të saj, duke përmbledhur udhëtimin e saj drejt vetëpranimit dhe dashurisë për veten.

Jazz Jennings

Në një postim të veçantë të ndarë nga vëllai i saj Sander nga e njëjta fundjavë, vëllezërit e motrat shihen duke kërcyer të gëzuar me rroba banje me oqeanin pas tyre. Jazz ka një ngjyrë të zezë elegant, një copë, në kontrast me mbathjet e banjës blu dhe vjollcë të Sander. Diçitura e Sander, “Ji i sigurt! Çdokush do të ishte me fat që t’ju kishte #vëllezërit dhe motrat #singlelife #takim,” tund me kokë me humor për Jazz-it statusi i marrëdhënies, duke përforcuar temën e besimit.

Jazz Jennings

Përgjigja nga Jazz-it ndjekësit kanë qenë jashtëzakonisht pozitivë, me shumë që shprehin admirim dhe mbështetje në komente. “Ti dukesh vajzë e mrekullueshme!!!!” – bërtiti një fans. Një tjetër komentoi: “Ti je një vajzë që shkëlqen pozitivisht!! Vazhdoni fort!” Jehona e lavdërimeve vazhdoi me komente si, “Ti dukesh kaq i nxehtë Jazz!!!” dhe “Jazz, jam shume krenare per ty! Dukesh e mrekullueshme!”

Muajin e kaluar, Jazz vazhdoi avokimin e saj për pozitivitetin e trupit duke shpërndarë më shumë foto me rroba banje, këtë herë duke theksuar konceptin e #TransJoy. “Për mua, #TransJoy do të thotë të veshësh një kostum banje me vetëbesim”, ka shkruar ajo. Ajo diskutoi sfidat e ankthit të rrobave të banjës, duke shtuar, “Rrotjet e banjës, të cilat shpesh janë zbuluese, mund të intensifikojnë ndjenjat e shqetësimit dhe ankthit për trupin tonë”.

Jazz Jennings

Jazz-it mesazhi ishte i qartë dhe gjithëpërfshirës: “Kushdo që të jeni dhe çfarëdo pasigurie që keni për trupin tuaj, shpresoj vërtet që ta dini sa të bukur jeni ju dhe trupi juaj. Nuk ka asnjë mënyrë të drejtë për të parë. Duaje veten ashtu siç je”, përfundoi ajo.

Jazz Jennings

Ylli i realitetit ka qenë i sinqertë për luftën e saj me peshën, duke kujtuar një periudhë veçanërisht të vështirë në vitin 2021, kur fitoi 100 kilogramë për shkak të ngrënies së tepërt. Duke përshkruar përvojën gjatë sezonit 7 të “I Am Jazz”, ajo tregoi, “Unë fitova peshë dhe më shumë peshë dhe më shumë peshë. Dhe tani, pothuajse 100 paund. më e rëndë, ja ku jam sot.” Ajo zbuloi se dieta e saj në atë kohë ishte e rëndë me ushqime të shpejta dhe karbohidrate, të cilat kontribuan në shtimin e peshës së saj.

Jazz Jennings

Duke u përballur me “turpin e dhjamit” nga familja e saj, Jazz-it nëna filloi ta mbikëqyrte të hante, një hap që ngjalli reflektim të mëtejshëm dhe përfundimisht çoi në zakone më të shëndetshme. Që atëherë, Jazz ka bërë ndryshime të rëndësishme, duke adoptuar një dietë më të shëndetshme dhe duke u angazhuar për të ushtruar dy herë në ditë, gjë që ka kontribuar në humbjen e saj mbresëlënëse në peshë.

Unë jam Jazz

Jazz Jennings vazhdon të përdorë platformën e saj për të frymëzuar dhe inkurajuar të tjerët, duke ndarë udhëtimin e saj personal duke mbrojtur pozitivitetin e trupit dhe dashurinë për veten.