Nelson Thomas

Klea

Ylli i “The Challenge” Nelson Thomas i nënshtrohet amputimit të këmbës pasi voziti i dehur dhe gati sa nuk vrau veten

Ylli i “The Challenge” Nelson Thomas i nënshtrohet amputimit të këmbës pasi voziti i dehur dhe gati sa nuk vrau veten

Sfida yll, Nelson Thomasiu amputua këmba e djathtë javën e kaluar, një vit pasi përjetoi një aksident automobilistik gati fatal teksa ngiste në gjendje të dehur.

Nelson Thomas

35-vjeçari ka ndarë rrugëtimin e tij të rikuperimit me fansat dhe ndjekësit, me shpresën që të tjerët të shmangin gabimin e tij.

“Jam vërtet i bekuar!!!” ai shkroi mbi një video të TikTok më 5 mars, menjëherë pas operacionit të tij.

Nelson Thomas

Ylli i MTV zbuloi këmbën e tij të ndryshuar në klip, teksa ishte duke u mbështjellë me fasha.

Thomas tha – “Unë jam duke folur tashmë me një trajner për [Paralympics] më 24 gusht”.

Një mjek vuri në dukje se ndërsa një ndërmarrje e tillë do të ishte një “mrekulli”, ai besonte se atleti mund ta bënte atë.

“Oh, unë jam gati,” Thomas tha.

Nelson Thomas

Thomas shkroi në mbishkrimin e postimit – “Momenti që lëviza gjurin tim për herë të parë, duke e parë atë personalisht, ishte vërtet i jashtëzakonshëm.”

Në një video të veçantë të TikTok, konkurrenti veteran i realitetit televiziv përditësoi fansat, duke shkruar: “Unë jam në shtëpi 😁🧡🙏🏾” krahas klipit.

Ai me shaka shtoi: “Të paktën më lanë të mbaj këmbën time të mirë, apo jo?”

Nelson Thomas

Thomas falënderoi Zotin që e ndihmoi edhe pse kalvari, pasi nëna e tij u shfaq pranë tij.

“Ishin tre ditë të vështira,” pranoi ai. “Dy ditët e para kam pasur shumë dhimbje. Duke hyrë në atë spital, isha shumë i frikësuar, por kisha me vete të dashurit e mi.”

Nelson Thomas

Thomas shpjegoi protokollin e tij të rikuperimit, i cili përfshinte ilaçe, mbajtjen e këmbës në lëvizje për të shmangur ngurtësimin dhe ngritur gjatë pushimit.

“Më besoni, njerëz, është e çuditshme,” tha ylli i realitetit për normalitetin e tij të ri. “Unë ende nuk e di se si ndihem, por, për momentin, jam në shtëpi dhe jam i lumtur dhe kjo është e gjitha që ka rëndësi.”

Konkurrenti shtoi – “Unë thjesht do ta marr atë ditë pas dite dhe do të shohim se si do të shkojnë gjërat.”

Nelson Thomas

Ne shkurt, Thomas njoftoi se cilësia e jetës së tij nuk ishte përmirësuar mes përpjekjeve të tij për t’u shëruar dhe se ishte i nevojshëm një amputim.

“5 Marsi 2023 mbetet i gjallë në kujtesën time, një prani e vazhdueshme në mendimet e mia. E përqafoj me vetëdije si fillimin e një kapitulli të ri”, ka shkruar ai në Instagram. “Duke zgjedhur për amputim, unë jam i vendosur të zotëroj 5 Marsin dhe të ripërcaktoj rëndësinë e tij në jetën time.”

Thomas përplasi Audi A4 të tij në një urë në Austin, Teksas më 5 mars 2023, gjë që çoi në shpërthyerjen e automjetit në flakë. Ai ndau foto grafike të shkrepura në vendngjarje, duke përfshirë një nga veturat e tij të djegura, disa javë më vonë. Ai falënderoi lojtarin e Minesota Vikings, KJ Osborn, i cili ishte “në skenë” dhe ndihmoi në shpëtimin e tij nga rrënimi i zjarrtë.

Nelson Thomas

Thomas u shtrua në spital, por vetëm më vonë ai kuptoi gjithçka që përfshinte shërimi i tij.

Personaliteti i MTV-së u arrestua për një BDI gjashtë muaj më vonë, pasi rrëfeu se kishte konsumuar dy deri në tre “pije alkoolike të përziera” kur policia iu përgjigj aksidentit.