Vetë-dëbimet e habitshme të Big Brother

Klea

Vetë-dëbimet e habitshme të Big Brother

Në 23 vjet Big Brother ka qenë në transmetim, shumë lojtarë kanë ardhur e kanë shkuar. Ndërsa shumica e lojtarëve largohen nga shtëpia përmes një procesi dëbimi, disa kanë marrë një rrugë të ndryshme. Disa lojtarëve u është kërkuar të largohen, ndërsa të tjerë kanë zgjedhur të largohen të gjithë vetë. Le të hedhim një vështrim në të gjitha vetë-dëbimet e Big Brother.

Neil Garcia (Sezoni 9)

(Foto nga Monty Brinton/CBS nëpërmjet Getty Images)

Miku i shtëpisë së Big Brother 9, Neil Garcia ishte lojtari i parë që la lojën vullnetarisht. Sekseri qëndroi shtatë ditë në shtëpi përpara se të dilte me dëshirën e tij. Rrethanat rreth daljes së Neil janë ende shumë mister. Pavarësisht spekulimeve prej vitesh nga fansat, arsyeja e largimit të tij të papritur nuk është zbuluar asnjëherë.

Dick Donato (Sezoni 13)

(Foto nga Frederick M. Brown/Getty Images)

Pasi doli fitimtar në sezonin 8, Dick Donato u kthye në shtëpinë e Big Brother për sezonin 13. Megjithatë, loja e zuzarit televiziv u ndërpre këtë herë për shkak të një çështjeje personale.

Në vitin 2014, Dick zbuloi në një episod të Terapisë së Çifteve të VH1 se ai u largua nga shtëpia e Big Brother pasi producentët e informuan se ai doli pozitiv për HIV në një test gjaku.

Megan Lowder (Sezoni 19)

(Foto nga Sonja Flemming/CBS nëpërmjet Getty Images)

Megan Lowder vendosi të vetëdëbohej nga shtëpia pas disa incidenteve me miqtë e saj. Natën e parë, Megan pati një debat të ashpër me mysafirin Josh Martinez. Fituesi i BB19 e quajti atë “një ngacmuese” dhe “një gjarpër” gjatë mosmarrëveshjes.

Në një intervistë të qershorit 2017 me The Desert Sun, Megan tha se ndërveprimet e saj me disa nga burrat në shtëpi shkaktuan PTSD-në e saj.

“Kur isha e vendosur në Norfolk, Virxhinia, u sulmova seksualisht dhe mora PTSD shumë të keqe prej saj,” tha ajo për median. “Në shtëpi, kisha shumë djem që më bërtisnin dhe më sulmonin dhe kjo filloi të më prekte vërtet dhe ta bënte ankthin tim të rëndë dhe fillova të sëmuresha fizikisht. Po nxirrja, kisha diarre, kisha të përziera gjatë gjithë kohës.”

Gjatë javës së parë, Megan u gjend përsëri në ujë të nxehtë pasi dëgjoi gabimisht një mysafir të shtëpisë të bënte një vërejtje racore për një lojtar tjetër. Megan tha për gazetën se incidentet ndikuan në shëndetin e saj mendor, gjë që çoi në vendimin e saj për t’u vetë-dëbuar në ditën e 8-të.

Chris Kattan (Sezoni 3 i Big Brother të famshëm)

(Foto nga Rachel Luna/FilmMagic)

Komediani Chris Kattan konkurroi në Celebrity Big Brother në 2022, por zgjodhi të largohej nga loja pas 15 ditësh. Chris shpjegoi arsyetimin e tij për vetë-dëbimin në një intervistë të shkurtit 2022 me Us Weekly.

“Në një moment, thjesht u bë e vështirë të mos flisja me familjen,” tha ai për gazetën. “Dhe për mua, u bë e vështirë të shkëputesha me botën e jashtme. Nuk mendoj se isha aq gati [or] e kuptova se si ndihesh kur ke kamera në vete 24/7, me përjashtim të rasteve kur do të përdorësh bidetin.”

“Nuk e kuptova se sa shumë më mungonin familja, miqtë, të dashurit dhe e dashura e mia,” shtoi ai.

Paloma Aguilar (Sezoni 24)

Paloma Aguilar
(Fotografia: Big Brother/YouTube)

E ftuara e shtëpisë së sezonit 24, Paloma Aguilar u largua nga shtëpia e Big Brother në ditën e 8-të pasi u tha mysafirëve se po përjetonte ankth dhe kishte probleme me gjumin. Dizajneri i brendshëm hyri në dhomën e ditarit dhe nuk u kthye më. Prodhuesit anuluan dëbimin e parë pas daljes së Paloma, gjë që shpëtoi fituesin e sezonit 24, Taylor Hale nga eliminimi.

Paloma foli për largimin e saj të papritur në Instagram më 26 korrik, duke detajuar vështirësitë e saj me shëndetin mendor.

“U largova për shkak të një beteje të vazhdueshme për shëndetin mendor me të cilën u përballa, e cila filloi dikur brenda mureve të një utopie idealiste të një grupi realiteti”, shkroi ajo në mbishkrim.

Ajo shtoi: “U fiksova shumë shpejt me lojën. Kam harruar si të kujdesem për veten. FOMO konsumoi çdo lëvizje timen. Unë do të flija 2-4 orë gjatë natës – asnjë njeri normal nuk mund të funksiononte jashtë (orët e gjumit janë nga 22:00-10:00, por të gjithë e mbajnë njëri-tjetrin në lojë), nuk e pashë diellin për 5 ditë, kështu që fillova të humbas kontaktin. me realitetin, nuk ka dritare, dhe 100 kamera që punojnë 24/7 – edhe kur jeni duke fjetur – më hëngrën të gjallë. Askush nuk e kupton sfidën psikologjike të televizionit të realitetit, nëse nuk e keni përjetuar atë në dorë të parë.”