Thomas Ravenel

Klea

Vëllai me aftësi të kufizuara të Thomas Ravenel, William, ndërron jetë – Shikoni funeralin këtu!

Vëllai me aftësi të kufizuara të Thomas Ravenel, William, ndërron jetë – Shikoni funeralin këtu!

Thomas Ravenel Së fundmi foli hapur për ndarjen nga jeta të vëllait të tij, William Ravenelduke shprehur pikëllimin e tij dhe duke nderuar kujtimin e tij me një nderim të përzemërt pas ndarjes nga jeta më 15 mars.

Vëllai i Thomas Ravenel, William

Thomas, i njohur për paraqitjen e tij të mëparshme në seritë televizive realitet Sharmi jugorndau njohuri mbi sfondin e familjes, duke zbuluar se babai i tyre i ndjerë, Arthurmbajti një rol të spikatur si kongresmen dhe ligjvënës shtetëror në Karolinën e Jugut.

“RIP William, vëllai im i dashur. (23.1.1959-15.3.2024) Ti ishe vëllai im më i afërt në moshë dhe emocion”, ka shkruar Thomas në një postim prekës në Instagram më 15 mars.

“Duke pasur sindromën Downs, ai jetoi shumë më gjatë se sa pritej. Megjithatë, është e vështirë të pranosh”, ka shkruar ish-ylli i Bravo. “Ai ishte i dyti nga më i vogli dhe unë isha më i vogli, kështu që ne ishim më të afërmit në moshë dhe ai ishte shoku im i lojës gjatë viteve të mia të vogla. Unë e doja atë dhe doja që të gjithë të tjerët ta donin gjithashtu.”

Vëllai i Thomas Ravenel, William

Thomas postuar në X për të ndarë se vëllai i tij William do të varroset “sipas udhëzimeve të rrepta të babait tim midis tij dhe nënës sime”. “Jo se shpirti i tij do të kufizohej në një varr,” tha Sharmi jugor alum shtuar. “Unë mendoj se ai donte që njerëzit që e shihnin varrin e tij dhe kishin kujtime për të, të shihnin gjithashtu varrin e vëllait tim dhe ta mbanin atë gjithashtu në kujtimet e tyre.”

Vëllai i Thomas Ravenel, William

Thomas shkoi në rrjetet sociale për të ndarë një moment prekës nga e kaluara, duke ngarkuar një foto të fëmijërisë së tij së bashku me vëllain e tij të ndjerë, Uilliam.

Vëllai i Thomas Ravenel, William

Thomas shkoi në Twitter për të përkujtuar më tej vëllain e tij e William jetës duke ndarë një lidhje me nekrologjinë e William. Nekrologjia theksonte kontributet e rëndësishme të Uilliam-it si, “një krijues kryesor i ndryshimeve për personat me aftësi të kufizuara zhvillimore, duke frymëzuar prindërit e tij për të filluar parashkollorët, kampet dhe aktivitetet e të gjitha llojeve që u ishin mohuar më parë.”

Madje ai frymëzoi themelimin e Qendrës Bregdetare dhe Agjencisë së Mbrojtjes dhe Avokimit [For People With Disabilities]”, vazhdoi nekrologjia, përmes Charleston Post dhe Courier. “Familja e William dëshiron të njohë dhe të falënderojë të gjithë kujdestarët e tij të mrekullueshëm në Qendrën Bregdetare … Mund të bëhen përkujtimore për të Drejtat e Aftësisë së Kufizuar në Karolinën e Jugut.”

Vëllai i Thomas Ravenel, William

Lexoni e William nekrologjinë e plotë më poshtë:

“William Ravenel, djali i dashur i Louise Rodgers Ravenel Dougherty dhe Arthur Ravenel, Jr. shkoi për t’u bashkuar me ta në parajsë më 15 mars 2024, nga shtëpia e tij në Qendrën Bregdetare në Ladson. Shërbimi i tij funeral do të mbahet të mërkurën, më 20 mars 2024, në Kishën Franceze Huguenot, 136 Church Street, në orën 11:00. Interment, Kisha Huguenote Franceze. Familja do të marrë miqtë në 44 Queen Street, menjëherë pas shërbimit. Marrëveshjet nga J. Henry Stuhr, Inc. Downtown Chapel. William ka lindur më 23 janar 1959, me Sindromën Downs. Ai ishte një zotëri i dashur, lozonjar, i gëzuar gjatë gjithë jetës së tij. Ai ishte një krijues kryesor i ndryshimeve për personat me aftësi të kufizuara zhvillimore, duke frymëzuar prindërit e tij që të fillonin shkollat ​​parashkollore, kampe dhe aktivitete të të gjitha llojeve që më parë u ishin mohuar atyre. Ai madje frymëzoi themelimin e Qendrës Bregdetare dhe Agjencisë së Mbrojtjes dhe Avokimit për njerëz si ai. Ai ka lënë pas vëllezërit e tij, Suzanne C. Ravenel, Arthur Ravenel III (Heidi) Renee Ravenel Brockinton (Harvey), Eva Ravenel dhe Thomas JJ Ravenel; xhaxhallarët e tij, Edward Ravenel (Patty), James B. Rodgers (Sue), John C. Rodgers (Elizabeth), Sandy Bee (Mary Ann); halla Ann Rodgers; dhe shumë kushërinj, mbesa dhe nipa. Familja e William dëshiron të njohë dhe falënderojë të gjithë kujdestarët e tij të mrekullueshëm në Qendrën Bregdetare. Ai ju donte të gjithëve. Siç do të thoshte William, “Haleluja!!”

Thomas ka pësuar shumë humbje familjare vitet e fundit. Babai i tij i dashur, Arthur Ravenel Jr.ndërroi jetë më 16 janar 2023.

Ish-senator i shtetit Arthur Ravenel Jr. u nda nga jeta të hënën në moshën 95-vjeçare, siç konfirmojnë familjarët e tij.

Thomas Ravenel

Thomas’ Karriera politike zgjati disa dekada, me shërbim të dukshëm në cilësi të ndryshme. Ai përfaqësoi qarqet Charleston, Georgetown dhe Horry në Dhomën e Shtetit nga viti 1953 deri në 1958, dhe më vonë shërbeu si senator shtetëror nga 1981 deri në 1986. Përveç kësaj, Ravenel mbajti pozicionin e Përfaqësuesit të Shteteve të Bashkuara për distriktin e parë të Kongresit të Karolinës së Jugut nga 1987 deri në 1995 Pas një pauze të shkurtër, ai u kthye në Kolumbi në 1997, duke rifilluar rolin e tij si senator shtetëror deri në vitin 2003.

Vëllai i Thomas Ravenel, William

Ndër arritjet e tij të shumta, e Ravenel-it trashëgimia shënohet ndoshta më së shumti nga roli i tij instrumental në sigurimin e fondeve për ndërtimin e urës Arthur Ravenel Jr. Kjo urë, që lidh Mount Pleasant dhe zonat më të mëdha të Charleston, qëndron si një testament për e Ravenel-it përkushtim për zhvillimin e infrastrukturës. Në një intervistë të vitit 2015 me News 2, Ravenel theksoi se motivimi i tij kryesor për t’u kthyer në Senatin e Karolinës së Jugut në 1997 ishte sigurimi i fondeve për projektin e urës.

Thomas Ravenel

Muaj pas Arthur Ravenel Jr. ndërroi jetë – Thomas’ Nënë e nderuar, Louise Ravenel Doughertyfatkeqësisht ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare, më 15 tetor 2023.

Një Charlestonian i shquar, Louise Ravenel Dougherty ia kushtoi jetën e saj mbrojtjes së ashpër për të drejtat e individëve me aftësi të kufizuara fizike dhe mendore, duke inicuar ndryshime dhe nxitur pranimin shumë përpara se të krijohej një lëvizje kombëtare.

Shtypni luaj më poshtë për të parë të William Ravenel funerali:

Përveç të Uilliam, Thomas ka një vëlla më të madh, Arthur Ravenel III, si dhe tre motra më të mëdha të quajtura Suzanne, Renee dhe Eva.