Ubah Hassan kritikon rrëfimin e 'Gruaja e Zezë e Zemëruar' në RHONY

Klea

Ubah Hassan kritikon rrëfimin e ‘Gruaja e Zezë e Zemëruar’ në RHONY

Në episodin e 24 shtatorit të serialit Shtëpiake të vërteta të Nju Jorkutemocionet ishin kudo në mes Ubah Hassan dhe Erin Lichy. Pasi Erin i tha asaj që të “mos e thoshte emrin tim”, Ubah shkoi nga këmbët tek këmbët me Erin, e cila mbante syze dielli. Duke mos dashur të fliste me syzet e errëta të Erinës, Ubah ia rrëmbeu ato nga fytyra. Ubah i pëlqen të shohë sytë tuaj kur jeni duke folur me të.

Kur Erin kërkoi kthimin e syzeve, Ubah tha jo. Ajo i mbante ato për 45 minuta, ashtu siç bëri Erin me telefonin e Ubahut një natë më parë si “shpagim” për shtyrjen e Ubah në pishinë.

“Dua të them, [Ubah] është miku im”, tha Erin në një rrëfim. “Ky është konflikti i parë që kam pasur me të, dhe është konflikti më i keq që kam pasur ndonjëherë në jetën time. Unë nuk e kam idenë se çfarë po ndodh me të dhe as që e dija se ajo kishte këtë anë.” Vërtet, Erin? Konflikti më i keq i jetës suaj? Erina kishte një jetë të strehuar.

Erin shkon në një shaka

Bravo/YouTube

Pasi skaduan 45 minutat, në vend që të pranoja syzet nga Ubah. Erinit iu desh ta çonte pak më larg pisllëkun. “Ata duhet të prekin duart e dikujt tjetër përpara se të kthehen tek unë,” tha ajo sikur Ubah ka bukë apo diçka tjetër.

Duke parë Ubah, ajo tha: “Në vend që të zemërohesh kaq shumë, fol me mua si një mike e zakonshme.” Kjo do të të kërkonte të dëgjoje, Erin, për të cilën ke treguar se nuk je aq i zoti.

“Mos më thuaj çfarë të bëj,” u përgjigj Ubah. “Unë nuk jam fëmija juaj.”

Erin shtoi se Ubah dikur e quajti atë një vajzë të llastuar. “Ju jeni,” u pajtua Ubah.

Por kur Ubah përmendi se Erin e quajti Brynn Whitfield një “alpinist social”, Erin u ndje e sulmuar. “Unë po kthehem në vilë,” thotë ajo. “Mirupafshim!” Dhe Jenna Lyons shkoi me të.

Por ata u dyfishuan dhe u ulën në anën tjetër të lokalit nga Ubah dhe pjesa tjetër, ku Erin u ul. “Unë me të vërtetë nuk kam më respekt për asnjërën prej tyre”, i tha ajo Jenna-s.

Më vonë gjatë drekës, Jessel Taank vuri në dukje se si Erin shpesh “fliste sh*t” për secilën amvise dhe kujtoi se si e veçonte Jenna-n dhe pohoi se kishte zgjedhur të fluturonte herët për të shmangur klasin ekonomik.

“Tani që gjithçka po del në sipërfaqe, po filloj të kuptoj se kush i drejton të gjitha këto gjëra?” tha Jessel në një intervistë rrëfimtare. “Mjaftueshem eshte mjaftueshem.”

Erin dhe Ubah erdhën sërish në mosmarrëveshje kur Ubah e pyeti se pse ajo po më “fuste një pirun në bythë” dhe po ngatërrohej me të. Duke dashur të “zbriste nga kjo slitë”, Erin u largua dhe u kthye në shtëpi.

Erin prishet

Erin Lichy
Bravo/YouTube

“Unë fjalë për fjalë nuk mund të jem pranë saj,” i tha agjenti i pasurive të paluajtshme Sai. “Gjërat që ajo tha për mua? Ajo nuk do të ndalojë së foluri për mua.”

Pasi Erin u largua, të tjerët u përballën me Ubah për “negativitetin” e saj. Por Ubah i thirri ata për të blerë stereotipin. “Kam mbaruar me këtë tregim [that] Gratë e zeza janë të zemëruara”, tha ajo. “Ne jemi të pasionuar dhe nuk bëjmë asnjë sh*t dhe nuk jemi fals.”

“Ubah ka të drejtë,” tha Sai në një rrëfim. “Kur gratë zezake mërziten, njerëzit e marrin përsipër të mendojnë se është ky mentalitet i ‘gruas zezake të zemëruar’ kur ju thjesht po tregoni emocione si çdo grua tjetër… Megjithatë, thjesht nuk mendoj se funksionon në këtë situatë. .”

Ndonëse përfundimisht i folën gjërat, nuk jam i sigurt që Erin vërtet e kuptoi ndonjëherë pse konfiskimi i telefonit të saj shkaktoi themeluesin e Ubah Hot.

Familja e Ubah i shpëtoi Somalisë së shkatërruar nga lufta. Ata nuk e marrin si të mirëqenë sigurinë e tyre, siç bëjnë shumica e amerikanëve. Ubah ka një marrëveshje me nënën e saj që kudo që të jetë, ajo do të kontrollojë dhe do t’i tregojë nënës së saj se është e sigurt. Kur Ubah nuk mund ta gjente telefonin e saj, ajo e dinte se nëna e saj do të shqetësohej për të. Erin thjesht nuk dukej se kurrë nuk e kuptonte këtë ose nuk kërkoi falje për shqetësimin që i shkaktoi shoqes së saj.

Asnjë përgjegjësi

Charles Sykes/Bravo nëpërmjet Getty Images

“Nuk ka përgjegjësi,” vuri në dukje Brynn. “Ajo nuk e mban veten përgjegjës, [and] E di që ne nuk e mbajmë atë përgjegjës.”

Ndërsa Ubah mohoi pretendimet se ajo po nxiste urrejtje, Erin bërtiti: “Hesht! Mbylle gojën! Ju jeni një kurvë e tillë!”

“Jo, ti je kurvë!” Ubah u kundërpërgjigj. Më pas ajo vuri në dukje se secila prej zonjave kishte një arsye për t’u zemëruar me të që fliste pas shpine.

Kur Brynn e pyeti Erin se pse po kishte një reagim kaq të fortë ndaj pretendimeve të Ubah, ajo argumentoi se kishte shkuar “shumë larg” dhe Ubah po “abuzonte me të”.

“Po më shtyn për tokë,” tha Erin, duke shpërthyer në lot. “Çfarë do nga unë? … E mora telefonin tuaj si shaka. Ju u përpoqët t’i bënit të gjithë kundër meje… Mjafton.”

Gjëja që më duk vërtet shqetësuese është se Erin pa vetëm anën e saj dhe refuzoi të pranonte ndjenjat e Ubah. Ajo u ndje e viktimizuar, kur gjithçka që duhej të bënte ishte t’i kërkonte falje shoqes së saj për pjesën e saj në debat. Ubah nuk ishte e pafajshme, por as ajo nuk kishte plotësisht faj.