Top Modeli i ardhshëm i Amerikës: Momentet më problematike

Klea

Top Modeli i ardhshëm i Amerikës: Momentet më problematike

Top Modeli i ardhshëm i Amerikës u zhvillua për 24 cikle nga 2003 deri në 2018. Seriali i krijuar nga modelja Tyra Banks u bë shpejt një hit i madh, duke sjellë spin-off në mbi 20 vende. Në një intervistë në maj 2024, Tyra shprehu dëshirën për të ringjallur shfaqjen. Komentet e fundit të ish-prezantuesit krijuan një bisedë në internet për historinë e emisionit dhe të shkuarën problematike. Ndërsa emisioni dikur nderohej për diversitetin dhe përkushtimin ndaj bisedave të pakëndshme, fansat tani po e shohin atë me një lente tjetër.

Le të hedhim një vështrim prapa në disa nga momentet më problematike në serinë 15-vjeçare:

Kur Kahlen duhej të pozonte në një varr

Në Ciklin 4, Tyra bëri që konkurrentja Kahlen Rondot të përballej me pikëllimin e saj, kur ajo i ngarkoi modeles të pozonte në një varr, menjëherë pas vdekjes së shoqes së saj. Një natë para xhirimit, Kahlen mori një postë zanore që e lajmëronte se shoqja e saj më e mirë vdiq në një aksident me makinë dhe ajo humbi funeralin.

Të nesërmen, ajo mori pjesë në fotosesionin e shtatë mëkateve vdekjeprurëse. Ajo luftoi lotët teksa pozonte në një varr dhe u përpoq të portretizonte “zemërimin”.

Ish-konkurrentja foli për xhirimet famëkeqe në një intervistë në maj të vitit 2023 me Entertainment Weekly. Ajo i tha mediumit se xhirimet ishin të parapërgatitura, duke iu referuar situatës si një “koincidencë e dështuar”.

Një zëdhënës i Tyra shpjegoi pse ndryshimi i temës së xhirimit do të ishte i vështirë.

Xhirimi ishte planifikuar që më parë dhe, siç është standard me çdo prodhim të kësaj përmasash, do të ishte pothuajse e pamundur të bëhej një ndryshim i plotë i xhirimit, veçanërisht nëse merrni parasysh të gjithë zbulimin e vendndodhjes, kërkesat për leje, etj. që shkojnë në xhirimet e një serie konkursi,” i thanë ata botimit.

Kur Tyra i dha Kim 'këshilla'

Në Ciklin 5, Tyra i dha garueses Kim Stolz disa këshilla jofrymuese. Modelja, e cila u identifikua si lezbike, i tha Tyrës se donte ta jetonte jetën e saj jashtë dhe krenare, por prezantuesi kishte disa shënime. Në vend që ta mbështeste modelen, ajo e paralajmëroi që ta zbuste pak tonin.

“Mendoj se ka…të jem krenar, sikur *Jam* E zezë dhe krenare, por nuk jam duke ecur në tapetin e kuq e tëra si “Unë jam i Zi! Jam krenare!’”, tha ajo.

Kim iu referua momentit të diskutueshëm në një postim në Instagram të majit 2020. Në video, ajo vrapon duke thënë: “Unë jam homoseksual! Unë jam gay!” Ajo përfshiu hashtagun “Shumë homoseksual për Tyra?”

Në mbishkrimin e postimit, ajo u bëri të ditur fansave të saj se është e gjitha për njerëzit që janë jashtë dhe krenarë.

“As nuk e mbaja mend këtë skenë, por tani që e mbaj mend… Në mbështetje të homoseksualëve kudo që ecin nëpër rrugë dhe që janë ata që janë”, shkroi ajo.

Më vjen mirë që Kim nuk mori këshillat e gabuara të Tyrës.

Kritika e Tyra për Yaya

Në Ciklin 3, vajzat u udhëzuan të stilonin një look bazuar në kapele të ndryshme. Konkurrentja Yaya DaCosta zgjodhi kapelën e kaubojit dhe shtoi detaje që i referoheshin rrënjëve të saj afrikane. Në panel, gjyqtari i ftuar e kritikoi Yaya-n për “intensitetin e saj për të vërtetuar afrikitetin e saj”, duke e quajtur atë “mbizotërues”. Yaya u ofendua për vërejtjen sepse po, komenti ishte fyes. Kur ajo u fut për t'u mbrojtur, Tyra u hodh dhe tha: “Ti je duke u mbrojtur shumë dhe nuk është tërheqëse.” Ishte një vështrim i keq për Tyrën.

Kur Tyra i bëri modelet 'switch gara'

Ky moment mund të jetë momenti problematik më i njohur. Në retrospektivë, është tronditëse që u lejua të transmetohej. Si Cikli 4 ashtu edhe Cikli 13 shfaqën fotosesione në të cilat modelet përfaqësonin raca të ndryshme. Gjuajtjet morën një ton reagimesh për të qenë të pandjeshëm. Konkurrentja e Ciklit 13, Jennifer An foli për fotosesionin famëkeq në një intervistë me Entertainment Weekly në maj 2023.

“Nuk e dija se do të lyenim trupat tanë. Ne ishim duke qëndruar përpara zonës së grimit, po mbanim sutjenat tona dhe të brendshmet, dhe ndërsa po i shikoj ata të lyejnë lëkurën time, unë jam sikur, 'O Zot, kjo është vërtet e errët', tha ajo për prizë. “Unë vazhdova të thosha, 'Ju djema po më vini në fytyrë të zezë'.”

Kur duhej të ecnin me taka të rrezikshme

Në ciklin 6, vajzat kishin për detyrë të ecnin me taka të larta të rrezikshme. Këpucët ishin si një kurth vdekjeje. Modelet ranë dhe gjyqtarët u gëzuan nga dhimbja e tyre. Konkurrentja Danielle Evans madje e ka ndrydhur kyçin e këmbës. Cili ishte qëllimi i kësaj?

Kur vajzat duhej të bënin një peshim

Në Ciklin 1, vajzat duhej të merrnin pjesë në një “peshim”. Ata hipën në një peshore dhe më pas trajneri i tyre ua tregoi peshën shikuesve në shtëpi. Po, diçka më thotë se kjo nuk do të fluturonte sot.