Dështon moda e Tom Sandoval

Klea

Tom Sandoval duhet të pushohet menjëherë për regjistrimin e Rachel Leviss pa pëlqim, ja pse

Tom Sandoval aktualisht po konfirmon vendin e tij në një shportë në ferr pasi tradhtoi Ariana Madix me të Rachel Leviss. Rregullat e Vanderpompës shikuesit mësuan në mars se Sandoval dhe ish-modelja kishin pasur një lidhje të fshehtë të vazhdueshme. Dhe nëse kjo nuk do të ishte mjaft e keqe, Tom tani është akuzuar për akuza të rënda nga ish-dashnori i tij. Gjatë intervistës së Rashelit me Bethenny Frankel, ajo hyri në më shumë detaje se si e tradhtoi Tom kur mësoi se ai regjistroi një moment intim që ata ndanë në FaceTime.

Ylli i ri ishte duke masturbuar për këngëtaren, me Rachel që vuri në dukje se nuk e dinte pse ai po e përgjonte. Rachel filloi: “Kur unë dhe Tom po filmonim në apartamentin tim, pasi xhirimet u morën përsëri, i thashë Tomit: “Si mund të të besoj? Më filmove pa pëlqimin tim.’ Dhe ai e pranoi këtë. Por më pas, pas përfundimit të asaj skene, ai tha: ‘Pse e the këtë? Pse e the këtë në kamera? Më bëre të dukem keq. Dhe unë thashë: ‘Epo, sepse kështu ndodhi’”.

Rachel tregoi se Tom humbi besimin e saj, duke vënë në dukje, “Ndihesha sikur nuk mund t’i besoja këtij personi. Ndjeva sikur privatësia ime nuk kishte rëndësi për të. [And] ai nuk dha një justifikim të mirë përveç se donte që unë ta shihja më vonë, për të parë sa e bukur isha.”

Bravo nuk mund të injorojë atë që bëri Tom

(Foto nga Allen Berezovsky/Getty Images)

Bravo ka pushuar nga puna shumë njerëz në të kaluarën për shkelje të shumta, duke përfshirë gjuhën e urrejtjes, postimet raciste në mediat sociale dhe sjellje të pahijshme seksuale. Zgjedhja e Tomit për të regjistruar Rachel pa pëlqimin e saj nëpërmjet video-chat-it nuk është ndryshe nga vendosja e një trekëmbëshi dhe videoja e tyre në dhomën e tyre të gjumit pa lejen e saj. Bravo nuk ka komentuar ende për pretendimin se Tom e ka filmuar Rachel pa pëlqimin e saj. Ata duartrokitën kundër zbulimit të saj se atij iu dha një rol producent për pjesën e tij në Scandoval.

Një zëdhënës i Bravo tha për Entertainment Tonight, “Tom Sandoval-it nuk iu ofrua kurrë një kredit producent në sezonin 11 dhe nuk kishte absolutisht asnjë kontroll krijues mbi montazhin gjatë çdo sezoni të Rregullat e Vanderpompës.” Megjithatë, nëse ajo që tha Rachel rezulton e saktë dhe Tom pranoi se e filmoi atë dhe Bravo ose i fshiu pamjet dhe i la në sirtar, pronari i tij duhet të hiqet me sëpatë menjëherë. Bravo nuk mund të rrezikojë të dërgojë një mesazh se është në rregull të regjistroni akte seksuale kundër dëshirës së personit tjetër fshehurazi. Sinqerisht, duhet të ketë një hetim të gjatë.

A është Tom një grabitqar?

Tom Sandoval
Foto nga Joshua Blanchard/Getty Images për The Painted Nail)

Pavarësisht nëse e urren apo jo, Rasheli është gjithashtu një viktimë në Scandoval. Që nga dita e parë, shikuesit me urrejtje janë përqendruar në detajet më të vogla të lidhjes në vend që të pranojnë se diçka shumë e keqe ka ndodhur mes tyre. Kishte një dinamikë të qartë pushteti siç pranoi vetë Rachel në intervistën e saj. Ajo shikoi kastën me përvojë. Jo vetëm që ka një ndryshim të madh në moshë mes të dyve, por Tom zotëron bare që gjenerojnë para për shfaqjen. Ai është gjithashtu një anëtar i vjetër i kastit dhe një mik i lartë i grupit, gjë që mund ta kishte ndihmuar lehtësisht të abuzonte me pushtetin e tij.

Ashtu si një bebe e egër në Serengeti, Rasheli ishte në fatin e saj dhe një pre kaq e lehtë për Tomin. Gjatë sezonit të 10-të, Rachel tregoi se ajo ka qenë duke u marrë me bullizëm dhe ankth. Ajo sapo kishte dalë nga një marrëdhënie toksike me James Kennedy. Ajo ishte e qartë se kush ishte si person. Nuk do të ishte e vështirë të kuptohej se Tom pa shansin e tij gjatë krizës së tij të dukshme në mes të jetës dhe u vërsul.

Për shumë shikues, është e qartë se Tom ka një formë kompleksi superioriteti. Ashtu si Madona, ai vazhdon të rishpik veten dhe synon të ketë kontroll mbi gjithçka në jetën e tij. Tom kryesisht e kontrollonte aferën dhe e rregullonte Rachel-in në lidhje me atë që ajo tha, siç e pranoi ajo gjatë segmentit të saj të pavarur të transmetimit. Bravo duket se po lë të rrëshqasin shumë nga veprimet e tij të dyshimta. Ne duhet të fillojmë të pyesim veten pse rrjeti është i gatshëm të mbajë një anëtar të kastit që mund të jetë i rrezikshëm.

Tom theu ligjin

Rachel Leviss, Tom Sandoval
(Foto nga Vivien Killilea/Getty Images për CLD PR / White Fox)

Mbi çdo gjë tjetër, Tom që zgjodhi të filmonte Rachel pa dijeninë ose pëlqimin e saj, shkeli ligjin. Dhe kjo temë duhet të trajtohet nga rrjeti. Ligji për regjistrimin e Kalifornisë thotë, “Ligji i Kalifornisë për përgjimin është një ligj i miratimit të dy palëve. Kalifornia e bën krim regjistrimin ose përgjimin e çdo komunikimi konfidencial. Përfshirë një bisedë private ose telefonatë, pa pëlqimin e të gjitha palëve në bisedë.”

Ligji zbatohet për “komunikimet konfidenciale, d.m.th., bisedat në të cilat njëra nga palët ka një pritshmëri objektivisht të arsyeshme që askush të mos e dëgjojë ose të dëgjojë bisedën. Një gjykatë apeli në Kaliforni ka vendosur që ky statut zbatohet edhe për përdorimin e kamerave video të fshehura për të regjistruar biseda.” Përsëri, nëse ajo që tha Rachel është e vërtetë, ajo duhet ta çojë Tomin në gjykatë dhe të thërrasë filmimin Bravo. Kjo nuk është çështje për të qeshur.

Ndërsa të gjithë jemi të mërzitur me atë që bënë Rachel dhe Tom, çështja e xhirimeve sekrete është skandali i vërtetë. Nëse Bravo ka bashkëpunuar me Tomin për të siguruar që një histori të prodhohet në një mënyrë që ata e shohin të arsyeshme, kjo është thjesht djallëzore. Tom duhet të pushohet nga puna, pa bërë pyetje.