Tendencat më narcisiste të Tom Sandoval

Klea

Tendencat më narcisiste të Tom Sandoval

Tom Sandoval u quajt shumë narcisist gjatë gjithë kohës Rregullat e Vanderpompës Ribashkimi i sezonit 10. Etiketa iu ngjit aq shumë sa ai e adresoi atë në podkastin e tij. Më pas, për të qenë të drejtë, Sandoval kaloi një test narcisist që u krye nga Dr. Drew Pinsky. Por provë ose pa provë, nuk ka dyshim se Sandoval ka disa prirje narcisiste. Ai i ka shfaqur ato brenda dhe jashtë shfaqjes për vite me rradhë.

Asgjë nuk është faji i Sandovalit

Për të cituar poezinë e Dayna Craig “Lutja e Narcistit”, Sandoval kalon nga “kjo nuk ndodhi” në “nëse ndodhi, nuk ishte aq keq” në “dhe nëse është, nuk është faji im”. Sandoval nuk tregon pendim dhe nuk merr përgjegjësi.

Në paraqitjen e tij të fundit në Two T’s In A Pod, Sandoval ia vuri fajin për aferën Rachel Leviss. Ai pretendoi se ajo bëri lëvizjen e parë, sikur kjo e lironte atë nga përgjegjësia. Pastaj, ai në fakt pati guximin të turpëronte Rachelin për fajësimin e njerëzve të tjerë.

Para se të kthente në Rachel, Sandoval ia vuri të gjithë fajin Ariana Madix. Shikuesit e panë atë të krijonte një rrëfim në sezonin 10 për ta bërë Arianën zuzar. Ai u përpoq ta portretizonte atë si jombështetëse dhe dembele. Në të kundërt, ai u përpoq të shfaqej si një i pafajshëm i mbërthyer në një marrëdhënie të keqe që i bëri të gjitha për dashuri.

Sandovalit i mungon empatia

Tendencat narcisiste përfshijnë të qenit të pavëmendshëm ndaj ndjenjave, dëshirave dhe nevojave të njerëzve të tjerë. Një nga flamujt më të mëdhenj të Sandoval në sezonin 3 ishte përgjigja e tij ndaj pikëllimit të Arianës në ditëlindjen e saj. Ndërsa e dashura e tij e atëhershme qante për humbjen e babait të saj, Sandoval tha se ai do të ishte aty kur ajo kishte nevojë për të…por do të shkonte në Las Vegas për të luajtur me buldozerët të nesërmen.

Ky ishte vetëm një moment ku Sandoval shfaqi një mungesë tronditëse ndjeshmërie. Në ribashkim, ai u pyet për marrjen e parave nga pensioni i nënës së tij për të paguar për Schwartz & Sandy’s. Përgjigja e tij ishte ta shmangte atë, duke treguar se nuk i intereson sesi veprimet e tij ndikojnë në mirëqenien financiare të nënës së tij.

Ai gjithashtu nuk ishte aty për Arianën pasi ajo e hidhëroi humbjen e qenit dhe gjyshes së saj në sezonin 10. Dhe ai vazhdon të bëjë gërmime për gruan që dikur pretendonte se e donte, pavarësisht gjithë dhimbjes që veprimet e tij tashmë i shkaktuan asaj.

Ndoshta Sandoval duhet të marrë një faqe nga libri i Erika Jayne dhe të pyesë një terapist se si të ketë ndjeshmëri.

Sandoval përdor njerëzit

Rachel Leviss

Tendencat narcisiste informojnë marrëdhëniet me njerëzit e tjerë. Sandoval përdor dhe manipulon të tjerët për përfitimin e tij. Njerëzit filluan të ndiheshin keq për Rakelën sapo u bë e qartë se sa shumë ai e kishte prerë dobësinë e saj. Tani, Rachel e kupton se sa manipulues është Sandoval. Natyrisht, ai filloi ta shpërndante sapo ajo e thirri atë.

Sandoval është i fiksuar pas imazhit të tij

Thuaj çfarë të duash për Stassi Schroeder-in, por ajo i vuri në dukje prirjet narcisiste të Sandoval vite më parë. Në nënshkrimin e librit të Stassi-t në sezonin 7, Sandoval hodhi zemërim. Kur Stassi e akuzoi atë se ishte xheloz, Sandoval tha se të shfaqej xheloz është fjalë për fjalë frika e tij më e keqe. Ndërsa kjo është një gjë e çuditshme për ta quajtur frikën tuaj më të keqe, ajo gjurmon plotësisht se Sandoval lidhet me imazhin e tij.

Sandoval ishte padyshim xheloz për famën dhe suksesin e Stassit në atë moment. Egoja e tij ishte gjithashtu e mavijosur qartë nga fakti që ajo i kërkoi leje Lisa Vanderpump në vend të tij. Në sytë e Sandoval, kjo minon rolin e tij si pronar i TomTom. Edhe pse në realitet ai zotëronte vetëm 5%.

Një pronar biznesi duhet të jetë i lumtur të presë një ngjarje që ka një pjesëmarrje të madhe. Por një tjetër tendencë narcisiste që Sandoval ka është se ai nuk mund të durojë kur të tjerët marrin vëmendjen për arritjet e tyre. Në fund të fundit, të mos harrojmë reagimin e tij ndaj librit të koktejit të Arianës në sezonin 5.

Sandoval vepron sikur është mbi të tjerët

Sandoval kaloi vite duke shfaqur një qëndrim më të shenjtë se ti. Sapo doli Scandoval, klipet ku ai përqesh të tjerët për mashtrim dhe lidhje me miqtë e të tjerëve të rëndësishëm u bënë virale menjëherë. Për të cituar klinikën Mayo, tendencat narcisiste përfshijnë reagimin “me zemërim ose përbuzje dhe përpjekje për të nënçmuar njerëzit e tjerë për ta bërë veten të duken superiorë”. Kjo sigurisht tingëllon si Sandoval, veçanërisht në ribashkimin e sezonit 10.

Në sezonet e mëparshme, Sandoval e shihte veten si më “të denjë” se shokët e tij të aktorit. Për të sjellë sërish librin e koktejve, Sandoval ka reaguar duke ia pakësuar karrierën e baristes së Arianës. Në ribashkimin e sezonit të 6-të, ai madje hodhi një zemërim për Stassin duke marrë vëmendjen e pamerituar nga Lisa si një planifikuese e festës. Mos e shqetësoni që ky ishte një histori padyshim i rremë, ose që Lisa sapo i kishte dhënë një bar.

Sandoval ka nevojë për admirim të vazhdueshëm

Kur Ariana u përball me Sandovalin për lidhjen, ajo e thirri atë sepse kishte nevojë për dikë që “të të nxehte”. Është shumë e qartë se kjo ishte ajo që e tërhoqi atë te Rasheli, e cila sillej si një fangirl. Megjithatë, siç tha Ariana, ajo e donte atë edhe kur ai nuk kishte asgjë. Por ajo gjithashtu e pa atë si një qenie njerëzore me të meta, dhe kjo nuk do ta prishte atë.

Sandoval ka një ego të tepërt të fryrë

Sandoval ndjek tendencën klasike narcisiste të të menduarit se është më i kompletuar dhe më i talentuar se sa është në të vërtetë. Burri duket se mendon se është Harry Styles. Në realitet, ai është një këngëtar mediokër dhe grupi i tij kopertinë ndihet më shumë si një krizë e moshës së mesme sesa një sukses i madh.