Të drejtat e anëtarëve të kastit të Reality TV: Bravo Stars që mbrojnë ndryshimin

Klea

Të drejtat e anëtarëve të kastit të Reality TV: Bravo Stars që mbrojnë ndryshimin

Industria e argëtimit po merr një goditje të madhe falë grevave të Shoqatës së Shkrimtarëve të Amerikës dhe SAG-AFTRA. Që nga maji, Shoqata e Shkrimtarëve të Amerikës, e cila përfaqëson 11,500 skenaristë, zgjodhi të grevës për një mosmarrëveshje të vazhdueshme pune me Aleancën e Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit. Çdo ditë, linjat e piketave bëhen më të mëdha dhe më të zhurmshme, me producentët që shpresojnë se mund t’i detyrojnë shkrimtarët dhe aktorët të heqin dorë nga kërkimi i tyre. Dhe ndërkohë që TV realiteti nuk është prekur shumë, disa yje po bëjnë edhe zërin e tyre për të drejtat e tyre. Këto Bravo yjet po mbrojnë të drejtat e anëtarëve të kastit të TV realitet.

Bethenny Frankel

Ylli i “Real Housewives of New York City” zbuloi në një “Instagram Reel” se ajo dëshiron që yjet e TV realitetit të krijojnë bashkimin e tyre. Nëna e një fëmije vuri në dukje se ajo ishte në një pozicion të veçantë sepse ishte ylli më i paguar i Real Housewives. Bethenny Frankel filloi duke thënë: “Kjo përpjekje nuk ka të bëjë me një person apo rrjet. Ky zgjim ka të bëjë me një industri në përgjithësi që ka injoruar një grup të madh talentesh (plus prodhimin) dhe nuk ka balancuar shfrytëzimin me kompensimin e duhur në përjetësi, pasi përmbajtja, GIF-et, memet, mallrat, klipet dhe IP në përgjithësi përdoren vazhdimisht.” Themeluesi Skinny Girl pohoi: “Njerëzit kanë humbur vendet e punës, janë përjashtuar nga shoqëria – familjet dhe reputacioni i tyre janë shkatërruar. Fëmijët nuk janë kompensuar.”

Bethenny foli për atë që dinte gjatë punës me Bravo. “Talenti është vënë në rrethana të pasigurta dhe të pahijshme pa asnjë mundësi si talent inferior pa të drejta në dukje,” tha ajo. “Gjuha e taktikës së frikës është shkruar në kontrata që nuk qëndrojnë as në gjykatë. Lojtarët e fuqishëm të Hollivudit pajtohen me këtë pozicion. Rrjetet dhe transmetuesit duhet të përgjigjen duke i pranuar këto kërkesa si kornizë dhe duhet të bëhen ndryshime në kontrata.”

Së fundmi, Bethenny tregoi se si mundi të dilte nga kontrata e saj në një video të veçantë, duke ndarë se gjeti një klauzolë. Ka pasur gjithashtu një klauzolë, me nofkën Bethenny Clause, e cila shprehet qartë se rrjeti televiziv nuk do të kishte të drejta për sipërmarrjet e ardhshme të biznesit që ajo mund të marrë si rezultat i shfaqjes. Këto pak fjali kanë shkuar për të ndihmuar edhe amvisat e reja.

Bethenny e përfundoi videon e saj duke thënë me vendosmëri, “Kontratat e ardhshme duhet të ndryshojnë. Shumë talente kohët e fundit janë trembur, paralajmëruar, kujtuar dhe frikësuar nga gjuha e kontratës. Është e drejtë dhe e drejtë që njerëzit të kompensohen siç duhet për punën e tyre. Njerëzit janë përfituar padyshim në emër të vlerësimeve dhe pikëpamjeve.” Bethenny ka punësuar avokatët e Hollivudit, Bryan Freedman dhe Mark Geragos, të cilët kanë akuzuar NBCUniversal për mbulime të shumta.

Lisa Rinna

Lisa Rinna, e cila së fundmi u largua nga Real Housewives of Beverly Hills, po bën thirrje që talentet e Bravo dhe fansat e Bravo të bojkotojnë BravoCon 2023 pas të gjitha grevave. Gjatë një Story në Instagram, Lisa shkroi: “Çdo anëtar i @Sag/aftra që është në një shfaqje Bravo duhet të bojkotojë Bravocon. Dëshironi që ata të fillojnë t’ju marrin seriozisht dhe t’ju paguajnë paratë që meritoni? Pastaj filloni një bashkim reality show për Bethenny. Koha është tani.”

Një fans i është përgjigjur historisë së Lizës, duke shkruar: “Dua të them nëse jemi të vërtetë këtu, a nuk duhet të bojkotojnë Bravocon të gjithë Bravo Stans të zgjuar? Atyre u pëlqen të tregojnë se sa përparimtarë janë duke i quajtur të gjithë racistë dhe duke bërë fushatë për shkarkimin e yjeve të realitetit. Epo, nuk ka gjë më të majtë se të drejtat dhe sindikatat e punëtorëve!”. Ndjekësi vazhdoi: “Shpresoj që të gjithë fansat e apasionuar me prirje të majtë të Bravo-s të mund të ulin Bravocon këtë vit për të përkulur kredencialet e tyre progresive? ne kemi nevojë për veprim të vërtetë, jo vetëm të postojmë në Twitter se të gjithë janë racist për shkak se nuk i pëlqejnë veshjet e Garcelle.” Lisa e ripostoi shpejt, duke shkruar “Bam” nën pamjen e ekranit.

Lee Rosbach

Kapiteni Lee Rosbach i Below Deck do të rikthehet në ekranin e vogël me Kate Chastain, por vuri në dukje në një intervistë në Yahoo, “Nga këndvështrimi im, a do të doja të paguhesha më mirë? Sigurisht, kush nuk do të donte të paguhej më mirë? Dhe a do të doja të paguhesha për të gjitha përsëritjet që ka? Po, sigurisht, do ta bëja. Unë nuk njoh askënd në mendjen e tij të mirë që do të thoshte, ‘jo, nuk mendoj se dua të paguhem për këtë’”.