Si po i shkatërrojnë mediat sociale amvisat e vërteta

Klea

Si po i shkatërrojnë mediat sociale amvisat e vërteta

Sado që ne mund të mendojmë se media sociale është e mirë për ne, platformat ndonjëherë janë më të dëmshme sesa të dobishme. Të qenit i lidhur në majë të gishtave ka bërë që shumë prej nesh të zhvillojmë ankth dhe vetëbesim të ulët. Kasti i Amvise të vërteta ekskluziviteti nuk bën përjashtim nga ky rregull. Në fakt, ata mund ta kenë edhe pak më të vështirë se ne të vdekshmit e thjeshtë.

Kasti i Bravo pritet të ketë llogari aktive, të postojë vazhdimisht dhe të ndërveprojë me fansat. Sinqerisht, është për t’u habitur që gjithnjë e më shumë personazhe televizivë nuk kanë pasur një djegie masive. Ja pse ne besojmë se mediat sociale po e prishin ekskluzivitetin.

Të mos ndjekësh nuk do të thotë se nuk më pëlqen

Në ditët e mira të vjetra të Real Housewives, drama mes femrave ndodhte kryesisht në ekran. Megjithatë, këto ditë mëri dhe konfrontime të mëdha mund të vijnë nga një klikim i vetëm i butonit unfollow.

Gjatë një episodi të kohëve të fundit të Real Housewives të Orange County, Heather Dubrow e gjeti veten duke u mbrojtur edhe një herë për një zënkë të ashpër. Shkëmbimi ndodhi mes Emily Simpson dhe Gina Kirschenheiter pasi ata qeshnin gjatë gjithë mëngjesit se Heather më në fund i rindiqte në Instagram.

Ndërsa ishin mbushur në një furgon sprinter me pjesën tjetër të grave, të dy dhomat thirrën nënën e katër fëmijëve që më në fund t’i rishoqëronte. Fancy Pants u përpoq të mbronte veprimet e saj, duke vënë në dukje se ajo kishte shumë FOMO kur bëri pauzë, kështu që ajo fshiu të gjithë në rrjetin e saj.

Gina pretendoi se lëvizja ndihej personale, duke thënë se koncepti ishte i lehtë – miqtë ndjekin miqtë. Emily theksoi se ndjehej sikur Heather i pëlqente të kishte pushtetin, sikur të gjithë të tjerët të ishin fshatarë dhe ajo mbretëresha. Argumenti sinqerisht u duk si qesharak, sepse kush debaton vërtet për mediat sociale? Dikur, do të duhej të telefononit dikë në telefon për të diskutuar çështjet, jo t’i fshini në mënyrë delikate nga lista e miqve tuaj.

Askund për t’u fshehur

Me lindjen e rrjeteve sociale, yjet e Real Housewives kanë humbur edhe privatësinë e tyre. Shikoni Shannon Beador dhe BDI-në e saj të fundit. Jo vetëm që paparacët e kanë ndjekur, por edhe llogaritë e fansave kanë postuar foto të sinqerta të saj duke dalë nga gjykata dhe duke treguar fytyrën e saj të mavijosur. Vala e informacionit që përhapet në rrjetet sociale mund të duket ndërhyrëse për disa amvisa. Megjithatë, shumë fansa ndihen të drejtë të dinë gjithçka që ndodh në momentin që ndodh.

Personalitete të tjera Bravo kanë qenë gjithashtu në shënjestër. Saga e Erika Jayne me vathët e diamantit prej 750,000 dollarësh u mbulua me vend. Fansat e keqtrajtuan menjëherë këngëtaren e Pretty Mess për rolin e saj të dyshuar në mashtrimet e Tom Girardit. Për gati një vit, fansat shikuan seksionin e komenteve të Erika-s, duke postuar teori të egra dhe foto të yllit duke blerë në TJ Maxx ose duke pompuar gazin e saj.

Të bëhesh yll i Real Housewives tani do të thotë të heqësh dorë nga privatësia jote. Është njësoj si të jesh një lojtar i Hollivudit me një pagë në listën D.

Mani Ozpempic

Rrjetet sociale nuk i kanë ndihmuar amvisat me imazhin e trupit. Gjithnjë e më shumë çdo ditë, influencuesit po tregojnë rutinat ose filtrat e tyre të grimit, duke u përpjekur të bindin audiencën e tyre se mund të duken edhe si një kukull Barbie e grimuar. Ishte një sekret i njohur që yjet e Real Housewives shpesh merreshin me kirurgji plastike, botox dhe filler, por një mani e re ka pushtuar dhe nuk ka qenë për të mirën.

Shikuesit filluan të vërenin gjithnjë e më shumë nga yjet e Real Housewives që po humbnin kilogramët shpejt, dhe shumica nuk kishin asnjë ons për të kursyer në radhë të parë. U zbulua se shumë nga yjet e Bravo po marrin ilaçin e diabetit Ozempic për të djegur kaloritë.

Megjithatë, rrjetet sociale tregojnë një histori tjetër. Disa nga gratë janë përpjekur të portretizojnë se gjithçka që bënë për të humbur peshë ishte dieta dhe puna e palodhur. Ata nxjerrin në pah stërvitjet e tyre dhe këshillat e dietës në Instagram, gjë që mund t’i bëjë ndjekësit të ndihen të tmerrshëm që stërvitjet e tyre dhe përpjekjet e dietës nuk japin të njëjtat rezultate si amvisat që shohin në mediat sociale.

Jo vetëm që imazhi i trupit të amvisave ka rënë në nivele më të ulëta, por tashmë po rëndon mbi shikuesit. Mediat sociale mund të jenë një aset kaq pozitiv, por në vend të kësaj, yjet e ekskluziviteteve tona të preferuara po e padisin atë për imazh negativ të trupit dhe grindje të rreme. Personalisht, jam i rraskapitur duke u përpjekur të vazhdoj me ta. A nuk mund të kthehemi në sezonet e hershme kur të gjithë dukeshin sikur punonin në Macy’s? Ky është një vështrim që mund ta përballoj.