Si luftimet për shëndetin mendor të Scheana e bëjnë atë më të afërt

Klea

Si luftimet për shëndetin mendor të Scheana e bëjnë atë më të afërt

Nuk ka dyshim se ndonjëherë, Scheana Shay ka qenë një dhimbje në prapanicën e shikuesve që e kanë gjetur atë, në momentet më të mira, të bezdisshme këndshëm. Ajo gjithmonë jepte emocione ndihmëse gjatë ditëve të para Rregullat e Vanderpompës, por diçka ka ndryshuar pas martesës me Brock Davies. E gjej veten duke shijuar Apples, duke dëgjuar këndvështrimin e saj dhe duke dashur të shoh më shumë skena me të dhe, natyrisht, Hënën e Verës në të. Unë po e them këtë deri tek Scheana që është e pambrojtur me kamera.

Scheana gjithmonë dukej se ishte në një gjendje lufte ose fluturimi gjatë ditëve të para. Dhe e kuptoj; ajo kishte të keqen e madhe Stassi Schroeder që vinte pas saj çdo ditë të tjera. Scheana duhej të gjente një mënyrë për të mbrojtur veten. Shumicën e kohës, kjo dukej sikur ajo po përpiqej të fliste përsëri me shtrigat e WeHo dhe duke i besuar Lisa Vanderpump. Por Sezoni 11 po tregon një anë krejtësisht të re të Scheana për shkak të betejave të saj për shëndetin mendor.

Përpjekjet e Scheana-s pas lindjes

Në shkurt të vitit 2023, Scheana u hap për herë të parë për problemet e saj mendore pas lindjes së vajzës së saj, Summer Moon. Për Scheanën, ka qenë një udhëtim i tmerrshëm me OCD, për të cilin ajo më në fund po e hap në ekran. Unë do të vë bast që shumë shikues të tjerë mund të lidhen me nënën e betejave të dikujt. Që nga diagnoza e saj, Scheana ka edukuar ndjekësit e saj, duke ndarë me podcast-in Virtual Reali-Tea se ajo është e motivuar “vetëm sepse ndjej se shumë gra do të diagnostikohen gabimisht me depresion pas lindjes kur është OCD pas lindjes”.

Scheana tregoi se ajo shpesh kishte mendime ndërhyrëse pasi vajza e saj lindi në 2021, gjë që përfundimisht çoi në diagnostikimin e saj. Spiralja brutalisht e ndershme e Scheana ishte e ashpër për të, por ajo duket qartë se shpreson të ndihmojë të tjerët. Pa dyshim, fansat janë më të hapur ndaj Scheanës, sepse ajo po grumbullon një sasi masive simpatie.

Scheana kthen një gjethe të re

Me Scheana që ka një diagnozë zyrtare, ajo ka përqafuar udhëtimin e shërimit tani. Në një bisedë të fundit me mamin e frikshëm duke shpjeguar se si ajo shpreson se historia e saj do të frymëzojë të tjerët që të kërkojnë ndihmë. Nëna e një fëmije shpjegoi: “Është në rregull të jesh i sinqertë për mënyrën se si po ecin dhe se ka burime të disponueshme për të ndihmuar në përballimin e betejave pas lindjes si OCD”. Për Scheana, ajo zgjodhi t’i drejtohej terapisë, Desensitizimit të Lëvizjeve të Syve dhe trajtimit të Ripërpunimit (EMDR).

Scheana shpjegoi se mendimet e saj ndërhyrëse nuk kishin të bënin me lëndimin e fëmijës së saj, por më shumë “Unë jam si, ‘O Zot, po sikur të hidhej nga krahët e mi?’” Përsëri, shikuesit e Vanderpump Rules padyshim mund të lidhen me betejat e Scheana-s. Siç e dimë, jo shumë nëna të reja ndihen të sigurta për të ndarë ndjenjat e tyre, me 70-80% të të gjitha nënave të reja që përjetojnë disa ndjenja negative ose ndryshime humori pas lindjes së fëmijës së tyre. Scheana po u bën thirrje atyre që ndihen të pakënaqur të “Hapen për këtë me dikë me të cilin ndiheni të sigurt”. A ka filluar të duket Scheana si një model? Dreqin, po, ajo është!

Më pëlqen Scheana…

Zot më ndihmo, por mendoj se kam filluar të pëlqej vërtet Scheana. A mund të jetë bollëku i këngëve të saj të reja si Christmas Slay? Ndoshta. Aftësia e saj për të bërë Scandoval rreth saj? Ndoshta. Por sinqerisht, dashuria ime e sapogjetur për të ka të bëjë shumë me atë që më në fund përqafon veten, të metat dhe gjithçka. Ajo është frymëzuese për të parë. Dhe po, e di që ajo nuk është fituese e çmimit Nobel, jam i vetëdijshëm se ajo është ende një yll i realitetit televiziv, por dreqin, ajo ka ndryshuar për mirë dhe ajo meriton merita!

Pra, le të shohim se ku e çon Scheana sezoni 11 i Vanderpump Rules. Unë dua ta shoh atë të zhveshur të gjitha dhe të bëhet e preferuara e re e fansave. Po, jam i vetëdijshëm se disa e barazuan Scheanën me karamele pambuku. Është e ëmbël dhe në rregull ta kesh ndonjëherë, por nuk ofron asnjë ushqim dhe nuk ka asnjë substancë. Por unë mendoj se duhet t’i hedhim një vështrim të ri këngëtares Good as Gold dhe t’i japim asaj një shans të fundit për të bërë përshtypje. Mund ta bësh, Scheana!