Si ka dështuar epoka e re e mbijetuar

Klea

Si ka dështuar epoka e re e mbijetuar

Shfaqja e gjatë e CBS I mbijetuar hyri në një “epokë të re” në vitin 2021. Jeff Probst, i cili ka drejtuar shfaqjen që nga Sezoni 1, prezantoi ndryshimet në formatin e shfaqjes pikërisht përpara premierës së sezonit 41, duke e quajtur epokën e re “Survivor 2.0”. Ai u tha fansave se loja ishte më e rrezikshme se kurrë, duke e krahasuar atë me një “përbindësh në një film horror”. Vendimi i Jeff për të krijuar një “lojë krejt të re” nuk u pëlqeu shumë fansave. Shumë shikues u mërzitën nga ndryshimet e papritura dhe e akuzuan Jeff-in për “prishje të lojës” në Reddit.

Është e vërtetë që pas Survivor duket se e ka humbur pak rrugën. “Epoka e re” u duk si një përpjekje për të sjellë shikues të rinj, por në fund, përfundoi duke shkaktuar një zhurmë mes fansave të vjetër.

Këtu janë të gjitha arsyet pse epoka e re e Survivor ka dështuar:

26 ditë

40 sezonet e para të Survivor ishin 39 ditë. Prodhimi e shkurtoi lojën në 26 ditë në sezonin 41 për të respektuar kufizimet e COVID-19. Shfaqja vazhdoi me sezone 26-ditore pasi u hoqën kufizimet. Shumë fansa u zhgënjyen me këtë ndryshim. Unë duhet të pajtohem. 26 ditë në ishull nuk janë kohë e mjaftueshme për të testuar vërtet qëndrueshmërinë e një lojtari. Sezonet më të shkurtra rezultuan që loja të ndihej e mbingarkuar. Pothuajse sikur lojtarët po mbyten nga numri i kthesave të ngushta në një kohë kaq të shkurtër.

Shumë kthesa

Sezonet më të shkurtra nuk ishin ndryshimi i vetëm që fansat ishin të shqetësuar në lidhje me “Survivor 2.0”. Tifozët kritikuan gjithashtu numrin e kthesave të reja të shtuara në lojë. Survivor 41 paraqiti Beware Advantages, kthesën famëkeqe Hourglass, Shot in the Dark, Do or Die dhe një numër kthesash të tjera konfuze që e bënë lojën të ndihej e ndërlikuar.

Disa alume të Survivor folën në kundërshtim me “epokën e re” të Survivor. Humori famëkeq Russell Hantz i tha Xhefit që ta qetësonte me kthesat në një video në YouTube.

“Nuk më pëlqeu asnjë nga këto. Duhet të kthehet në normalitet, Jeff. Askujt nuk i pëlqen këto gjëra”, tha ai.

Fituesi i sezonit 1, Richard Hatch, mori gjithashtu një moment për të kritikuar ndryshimet në një episod të shkurtit 2022 të podcast-it Drop Your Buffs.

“Unë e dua lojën, dashurinë, por e përbuz atë që po ndodh me të,” u tha ai mikpritësve Sean Ross dhe Evan Ross Katz. Ai madje thirri drejtpërdrejt Jeff-in, duke thënë: “Jeff Probst është i tmerrshëm si qenie njerëzore. Ai thjesht po e shkatërron shfaqjen… Marifetet e tij dhe egoja e tij po e shkatërrojnë atë. Ai nuk e kupton lojën.”

Fatmirësisht, kthesat janë zvogëluar pak në sezonet e fundit. Sezonet 45 dhe 46 u ndien shumë më tepër në përputhje me “Siguruesin e vjetër” sesa 41 dhe 42. Jeff vendosi kthesën e orës së rërës në shtrat dhe hoqi qafe ato fraza të çuditshme të “Beware Advantage”. Megjithatë, edhe me këto ndryshime, shfaqja ndihet paksa e humbur.

Pse kaq serioz?

Ku janë të gjithë zuzarët? Survivor dikur mbushej me zuzar të papëlqyeshëm, të cilët planifikojnë dhe gënjejnë rrugën e tyre deri në fund. Tani, kjo ndihet si një litar nga e kaluara. Të gjithë duken kaq të shqetësuar për të mos u pëlqyer nga publiku dhe është bërë mjaft e mërzitshme. Ku është gjithë drama? Ky nuk është një konkurs i përshtatshëm, ky është Survivor. Kam frikë se ditët e fjalimeve të egra të jurisë dhe lojërave të pista mund të jenë pas nesh.

Sfida të mërzitshme

Dikur kishte më shumë diversitet brenda sfidave në sezonet e vjetra të shfaqjes. Ata ndjeheshin më unikë. Dua të them, kush mund ta harrojë konkursin Sumo in Mud në sezonin 20? Tani, të gjitha sfidat janë kaq të ngjashme. Ju notoni, ngjiteni, bëni një enigmë. Ne kemi nevojë për më shumë sfida argëtuese, interesante.

Mendoj se ka mjaft për të kritikuar për epokën e re. Sidoqoftë, më duhet t’i jap rekuizitave të shfaqjes për të dëgjuar kritikat e fansave dhe për t’u përshtatur. Sezoni 44 e tutje u ndje si një përmirësim masiv nga tre sezonet e mëparshme. Ata reduktuan kthesat dhe u dhanë lojtarëve më shumë hapësirë ​​për të luajtur, gjë që unë e vlerësoj shumë. A është perfekt? Jo. A po lëviz në drejtimin e duhur? Keshtu mendoj. Unë jam skeptik për Survivor 47, por kam zgjedhur të mbetem me shpresë.