Si janë kaq të lidhura frika nga puna e aktorëve të Shtëpisë Verore

Klea

Si janë kaq të lidhura frika nga puna e aktorëve të Shtëpisë Verore

Çdo javë, shikuesit e Bravo përshtaten për t'i shpëtuar jetës së tyre të zakonshme dhe për të jetuar në mënyrë mëkëmbëse Shtëpi verore të hedhura. Qëllimi i vetëm i ekuipazhit të Hamptons është të jetojë jetën në maksimum, zakonisht me Kyle Cooke në krye. Por pas pandemisë mbarëbotërore, shikuesit kanë vënë re një ndryshim në shqetësimet e tyre për jetën e përditshme. Në thelb, kasti po merret me çështje të jetës reale të humbjes së vendeve të punës dhe duke u përpjekur të kuptojë se si të marrë qiranë.

Stresi i Perëndimit është i pranishëm

Sezoni 8 po rilançon frikën me të cilën kanë vite që jetojnë shikuesit e Millenials dhe tani Gen Z. Ndërsa koronavirusi pushtoi jetën tonë dhe ndryshoi mënyrën se si ne punonim një punë normale 9-5, shumë prej nesh, duke përfshirë disa nga yjet tanë të preferuar të realitetit, filluan të vërenin se ishte më e vështirë për të mbajtur dhe gjetur një punë. Për më tepër, punëdhënësit mësuan shpejt se mund të kursenin para duke e punësuar stafin nga shtëpia dhe duke shkurtuar se kush do të punësonte.

Ky sezon ka treguar se West Wilson po përballet me emocionet e humbjes së një pune në Big Apple. Fillestari ka treguar se sa e vështirë ka qenë të qëndrojë në krye të faturave të tij dhe deri më sot. West vuri në dukje se ndihej i turpëruar që nuk ishte në gjendje të ndante përvojën e tij të punës kur takonte një kërkues të mundshëm. Për fat të mirë, episodi i fundit tregoi West duke zbarkuar një punë në Complex. Patootie e lezetshme ishte aq e emocionuar saqë iu desh të zhvishej para boksierëve të tij dhe të hidhej në pishinë për të festuar. Rrjedhimisht, lehtësimi ishte i dukshëm dhe jashtëzakonisht i lehtë për t'u lidhur.

Profesionet po ndryshojnë përgjithmonë

Si shumica e gjërave në jetë, ndonjëherë të rriturit nuk është argëtues. Kasti i “Summer House” ka treguar më shumë se një herë se u është dashur të vendosin punën e tyre në radhë të parë, edhe më parë. Disa anëtarë të kastit erdhën në shtëpi vonë ose humbën fundjavat për shkak të dasmave ose angazhimeve familjare. Disa histori madje u përqendruan tek Carl Radke që pushohej nga puna dhe Danielle Olivera duhej të sillte punë në shtëpi.

Pasi pashë Summer House gjatë viteve, kam vënë re se pothuajse asnjë nga anëtarët e mbetur të kastit punon nga 9 deri në 5 tradicionale. Pothuajse të gjithë dhomat janë bërë sipërmarrës, gjë që supozoj se do ta bëjë filmimin pak më të lehtë. Megjithatë, si një person i vetëpunësuar, shoh shpesh stres, veçanërisht me Kyle, pasi ai përpiqet të balancojë atë që nevojitet për të mbijetuar financiarisht.

Kyle është i gjithi me Loverboy. Lindsay, e cila dikur ishte një guru e PR, tani është një influencuese në Instagram. Danielle sapo lançoi aplikacionin e saj të modës. Paige DeSorbo kishte faqen e saj të podcast-it dhe modës dhe Ciara Miller po punon si modele.

Një pjesë e kastit ka humbur

Askush nuk më tha se edhe në mesin e të 30-ave, mund të mos e kisha përfunduar tërë jetën. Mendoj se edhe Karlit i ka munguar memorandumi sepse ai ende po e gjen shumë veten. 39-vjeçari ka lëvizur nga puna në punë, ku disa prej tyre, si pozicioni i tij në Loverboy, i janë dorëzuar atij. Por kur diçka nuk shkon në mënyrë perfekte, ai priret të mbyllet. Unë besoj se shumë nga shikuesit e Shtëpisë Verore mund të lidhen lehtësisht me betejat e Karlit. Të gjithë kemi qenë të stërmbushur me gjërat e brendshme dhe të jashtme të jetës. Dhe nuk ka asnjë turp në këtë.

Bilanci i punës/argëtimit

Unë besoj se Summer House u tregon fansave se si të mbajnë një ekuilibër të shëndetshëm punë/jetë. Në një botë ku nga ne pritet t'u përgjigjemi emaileve në çdo kohë të ditës dhe të anashkalojmë pushimet, është mirë të shohësh një grup njerëzish të suksesshëm të lënë punën në pritje. Tani, asnjë prej kastit nuk e ka inkurajuar kurrë vetëm lënien e punës. Por shumica duket se përqafojnë një jetë që nuk është gjithëpërfshirëse. Bilanci midis argëtimit të verës dhe fitimit të jetesës është bërë mirë. Pra, nëse ka një mësim që fansat mund të mësojnë, ai është të shijojmë kohën që na është dhënë pa harruar të punojmë shumë.