Si Bravo Ozempic Craze po tërbon fansat

Klea

Si Bravo Ozempic Craze po tërbon fansat

Nuk mund të mohohet që ne jetojmë në një shoqëri që na thotë se duhet të jemi të dobët për të qenë të bukur. Edhe pse ka pasur shumë hapa për të ecur përpara nga kjo linjë e të menduarit, Bravo dhe yjet e saj janë ende, për të gjitha qëllimet dhe qëllimet, të mbërthyer në Epokën e Gurit. Shumë amvise reale kanë konfirmuar se po përdorin ilaçin e diabetit të tipit 2 për t’i ndihmuar ata të humbin peshë. Gjëja e trishtueshme është se shumica prej tyre tashmë ishin të dobëta.

Ozempic nuk është i aprovuar nga FDA për humbje peshe

Ilaçi sekret jo shumë i mbajtur më së miri, tek i cili janë kthyer shumë Bravolebritet, nuk është aprovuar nga FDA për humbje peshe ose obezitet. Ilaçi ka disa ndërlikime serioze edhe nëse përdoret për një periudhë të shkurtër kohe. Disa efekte anësore mund të përfshijnë nauze, të vjella, diarre, dhimbje barku dhe kapsllëk.

Efektet anësore serioze Ozempic përfshijnë reaksione alergjike, ndryshime në shikim dhe pankreatit. Ozempic gjithashtu ka një kuti paralajmëruese të FDA për rrezikun e tumoreve të qelizave C të tiroides. Nuk është e vështirë të merret me mend pse shumica e grave e marrin drogën pasi rrjeti me të vërtetë duket se ka vetëm gra më të vogla për shfaqjet e tyre. Megjithatë, ilaçi mund të jetë i dëmshëm për shëndetin e tyre dhe nuk ia vlen të rrezikohet.

Bravo Stars Gënjejnë për Ushtrimin

Mjerisht, nëse shumicës prej nesh do t’i jepej mundësia të merrnin një pilulë ose injeksion për të humbur peshë, do ta bënim. Sipas Anketës Kombëtare të Ekzaminimit të Shëndetit dhe Ushqyerjes, dy në pesë Amerikanët janë obezë. Është e qartë se shumica e yjeve të Bravo nuk bëjnë pjesë në atë kategori kualifikuese. Të famshëm që kanë folur për përdorimin e Ozempic pretendojnë se ata thjesht po bëjnë atë për të cilën janë punësuar – të jenë autentikë. Megjithatë, disa kanë mbuluar me sheqer se si dhe pse kanë zgjedhur të përdorin ilaçin e diabetit.

Së fundmi, Marlo Hampton u pyet se si kishte humbur peshë. Ajo i tha Andy Cohen-it se kishte bërë atë që kishte bërë çdo amvise tjetër—përdorte goditjen. Por ajo gjithashtu u përpoq të sugjeronte se kishte përdorur Pilates për të marrë formën e saj të tonit. Menjëherë, Sheree Whitfield e thirri jashtë, duke e pyetur se sa herë kishte shkuar. Kur Marlo u përgjigj vetëm katër herë, ishte e vështirë ta merrje seriozisht pas kësaj. Thjesht nuk është e drejtë të pretendosh se ke bërë punë të vështirë për t’u bërë në formë kur, në të vërtetë, shkoje në zyrën e mjekut një herë në javë për një vaksinë.

Ushqen stigmën e peshës së dëmshme

Duam apo s’duam, yjet e Bravo janë të përqendruara. Me mediat sociale, ngjashmëria e tyre është kudo dhe është e vështirë të mos fillosh të krahasosh veten me ta. Emily Simpson tregoi se ajo kishte marrë Ozempic vetëm për një muaj, por ishte fillimi që i duhej. Nëna e tre fëmijëve zbuloi gjithashtu se vendosi të bënte një zvogëlim të gjoksit dhe liposuksion në krahët e saj në janar.

Emily foli në Jeff Lewis Live podcast, duke thënë, “Vetëm operacioni ishte vetëm… Ndjeva sikur ishte thjesht një ndryshim i madh në pamjen time të përgjithshme të kisha krahë më të hollë dhe gjoks më të vogël. Dhe unë isha aq i kënaqur me operacionin, dhe kam aq shumë muskuj poshtë, saqë kur ai bëri liposuksionin, krahët e mi ishin kërcyer”. Megjithatë, ne shohim videot e saj të ngritjes së peshave, duke lënë të kuptohet përsëri se ajo ka qenë vetëm një miu palestër.

Është bërë paksa një pandemi, lufta për të qëndruar besnike ndaj vetes ose për të gjetur mënyra për të qenë super i hollë. Sinqerisht, është shqetësuese për shikuesit që, po, e dinin që amvisat i nënshtroheshin operacioneve plastike. Megjithatë, ata ishin mësuar me operacionet e gjirit dhe hundës, duke mos marrë drogë për të humbur 8 kilogramë në javë. Atmosfera toksike është rraskapitëse, duke bërë që shumë njerëz të rimendojnë dashurinë e tyre për shfaqjet.

Shumë shikues e kanë gjetur veten duke pyetur trupin e tyre brenda, duke pyetur: “A duhet të pyes mjekun tim për Ozempic?” Zonjat e Real Housewives e bëjnë të duket kaq e lehtë. A mund të jetë vërtet kaq e lehtë? Ky shkrimtar mendon se jo, pasi do të rrezikonit shëndetin tuaj, duke mos ditur efektet anësore që mund t’ju synojnë.

A mund të kthehemi tek gratë që fuqizojnë veten? Mund të argumentohet se zgjedhja për të marrë ilaçin është një formë fuqizimi. Por atëherë pse kaq shumë prej nesh ndihen pak sa herë që një Bravolebrity i ri njofton se ka përdorur Ozempic?