Shpjegohet humbja e peshës së Dolores Catania me Ozempic/Mounjaro

Klea

Shpjegohet humbja e peshës së Dolores Catania me Ozempic/Mounjaro

Mania Ozempic goditi Bravo shpejt dhe fort. Papritur, shumë nga shtëpiaket tona të preferuara Reale po humbnin peshë me shpejtësi të madhe falë një ilaçi për diabetin. Dolores Katania ishte një nga të paktët yje të Real Housewives të New Jersey-t që ishte paraprakisht për vendimin e saj për të provuar modën e humbjes së peshës. E preferuara e fansave ka qenë gjithmonë një gjuajtëse e drejtpërdrejtë kur është hapur për jetën e saj. Dhe ndërsa Dolo nuk dukej kurrë e shqetësuar për peshën e saj, ajo iu bashkua fisit të dietave, duke vënë në dukje pak para ribashkimit të sezonit 13 se ajo nuk do të vinte në “ribashkim duke u dukur më e madhe se kushdo tjetër, kështu që unë u futa në bandën”.

Vitin e fundit, Ozempic ka qenë mjaft në media. Ilaçi tradicionalisht është rezervuar për të ndihmuar diabetikët të ulin sheqerin në gjak. Pacientët të cilët kanë nevojë dëshpërimisht për ilaçin po përpiqen ta mbajnë atë për shkak se ai po bëhet një pilulë magjike. Ata që kanë nevojë për pilulën për të ndihmuar në çlirimin e insulinës tani janë të shqetësuar se yjet e realitetit do të plotësojnë recetat e tyre mbi të tyren.

Dolo në Semaglutide

Pasi përfundoi sezoni 13 i Real Housewives of New Jersey, Dolores i zbuloi Andy Cohen se kishte marrë Semaglutide për gjashtë javët e fundit. Në atë kohë, Dolores i tha Andy dhe Marysol Patton se i vetmi efekt anësor ishte mungesa e urisë. Marysol bëri shaka se Dolo ishte vënë në versionin e përmirësuar të drogës, i njohur si “treni për në skinnyville”. Dolores gjithashtu vuri në dukje se ajo kishte punuar me një trajner për të marrë një pamje më të dobët.

Dolors kualifikohet për barnat për humbje peshe

Dolores foli me The Sun në vitin 2023 për udhëtimin e saj, duke thënë se ajo ishte “nën 20 paund” dhe donte “të ishte në të 130-at e ulëta”. Ylli i Real Housewives of New Jersey zbuloi se ajo “mori Ozempic, ndaloi dhe më pas filloi Mounjaro”. Por Dolores donte të bënte të ditur se ajo “është e përshkruar nga mjekësia për të dyja”. Me sa duket, ajo është pre-diabetike dhe ka një problem me tiroiden. Teksa fliste për gazetën, Dolo shpjegoi se ajo mori një pushim nga Ozempic në një moment. U bë shumë e shtrenjtë, “por të jesh i shëndetshëm dhe të bësh një mënyrë jetese të shëndetshme është e lirë – është falas!”

Dolores ka një shok stërvitjeje

Sipas Dolores, ajo “stërvitet rregullisht”, duke vënë në dukje se “nuk ka zgjidhje të lehtë për humbjen e peshës”. Dolores gjithashtu ka hequr dorë nga pirja e alkoolit për të ndihmuar në udhëtimin e saj. Ajo gjithashtu gjeti një shok ekipi tek i dashuri i saj, Paul Connell. E bukura irlandeze ka humbur 40 kilogramë. Ajo ndau përmes Us Weekly, “Unë fillova i pari dhe e detyrova atë ta bëjë për shkak të niveleve të tij.” Paulie ishte duke marrë “ilaçe për presionin e gjakut. Ai nuk duhet ta durojë më atë. E gjithë puna e tij e gjakut është shumë më e mirë se më parë.”

Por Dolores nuk e mohon anën negative të ilaçeve dietike. Ylli i RHONJ tregoi se ndërsa dikur i pëlqente ëmbëlsirat dhe Doritos, ilaçi tani e bën atë shumë të sëmurë për t'i shijuar ato ëmbëlsira, duke thënë: “Kjo meze e lehtë ndaloi sepse mjekimi të bën të sëmuresh kur je duke e marrë atë. Duhet të marrësh Zofran, i cili është një pilulë e vogël për të përzier”.

Nuk ka turp në lojën e Dolo

Dolores foli për udhëtimin e saj për humbje peshe ndërsa ishte në shfaqjen Sherri Shepard me Margaret Josephs. Deri më tani, vendasja Paterson ka humbur 70 paund. Muskuli i Nju Xhersit nuk po tërhiqet nga fakti se ajo po përdor drogën shumë të kritikuar për të arritur trupin e saj të shkollës së mesme. Ajo i tha prezantuesit: “Nuk ka turp në këtë. Nëse ju jep një mjek, nëse po i bëni gjërat siç duhet, do të bëheni më të shëndetshëm duke humbur peshë.”

Dolores nuk është vetëm

Dolores nuk është ylli i vetëm i Real Housewives of New Jersey që provon ilaçet dietike. Jennifer Fessler zbuloi se ajo kishte marrë peptide që ishin të lidhura me ilaçin diabetik në Watch What Happens Live. Margaret ndau përmes People se dieta dhe ushtrimet nuk ishin ato që i dhanë asaj një fizik më të hollë. Themeluesja e MacBeth Collection tregoi se marrja e peptideve dhe terapia zëvendësuese hormonale ishte sekreti i saj i suksesit. Për Marge, ajo “donte të ndihej e shëndetshme dhe ta çonte trupin tim në një vend ku supozohej të isha. Ndihem shumë me fat që kam gjetur diçka që me të vërtetë funksionon për mua.”