Shpjegohet Historia Kriminale e Mamit Adoleshent Amber Portwood

Klea

Shpjegohet Historia Kriminale e Mamit Adoleshent Amber Portwood

Gjate viteve, Amber Portwood’s jeta ka qenë e mbushur me probleme të saj. Si shikues, ne të gjithë kemi pasur një vend në rreshtin e parë për gabimet e saj të ndryshme në MTV, fillimisht në 16 dhe shtatzënë, dhe më pas Mami adoleshente OG. Natyrisht, zgjedhjet dhe sjelljet e saj negative kanë ndikuar edhe në marrëdhëniet e saj me vajzën e saj Leah Shirley, për të mos përmendur ligjin aktual. Dhe urdhëroni.

E keqe djemve Qelibar, keq djemve Amber, çfarë do të bëjë? Çfarë do të bëjnë kur të vijnë për ty? Dhe hajde për Amberin policia ka. Këtu është një përmbledhje e gjetjeve të tyre.

Akuzat e para shtëpiake dhe poseduese të Amber

Në vitin 2010, pamjet që u transmetuan nga finalja e Sezonit 1 të Teen Mom OG dhe të gjithë sezonin 2, ishin mallkuar AF. Kamerat treguan Amber duke shfaqur sjellje të shumta të dhunshme kundër Gary Shirley, ish-ish-it të saj dhe babait të Leas. Këto pamje të kapura të lira përfshinin skena të Amber-it duke goditur me shuplakë, mbytje dhe shqelma Gary. Arrestimi i saj u bë në dhjetor të po këtij viti kalendarik.

In Touch mblodhi rekordet e Amberit, ku fjalia e saj e parë përbëhej nga 730 ditë. Megjithatë, 728 prej tyre u pezulluan. Amber gjithashtu mori kredi për dy ditët që kaloi në burg pas arrestimit të saj fillestar. Prandaj, ajo u largua duke marrë vetëm dy vjet shërbim prove, së bashku me një gjobë prej 226 dollarësh.

Menjëherë pas kësaj, në vitin 2011, Amber u kthye në burg. Ajo shkeli kushtet e provës dhe u përball me akuza të reja për bateri dhe dehje publike. Për më tepër, ajo nuk arriti të merrte GED-in e saj dhe nuk mori kurrë kurse të menaxhimit të zemërimit të urdhëruara nga gjykata.

Vetëm pak ditë pas këtij arrestimi, Amber humbi kontrollin e saj me kusht. Prandaj, oficerët i bënë një vizitë të vogël në shtëpinë e saj. Ajo dukej e mërzitur dhe një përzierje e pilulave me recetë shtrihej e shpërndarë përreth. Ata e akuzuan Amberin për posedim të një substance të kontrolluar.

Pas kësaj rrëmuje, Gary mori kujdestarinë e plotë të Leas.

Në janar 2012, Amber u deklarua fajtore për posedim dhe në shkurt, ajo mori dënimin e saj. Përbëhej nga pesë vjet në slammer, por në mënyrë të egër, ajo mund ta kishte shmangur këtë. E shihni, Amber pati një shans për të marrë një marrëveshje për pranimin e fajësisë, gjë që do ta bënte atë të shmangte dënimin me burg, vetëm nëse do të shkonte në rehabilitim dhe do të ishte esëll. Por, edhe pse u përpoqën ta bënin të shkonte në rehabilitim, Amber tha jo jo jo dhe në vend të kësaj mori dënimin me burg.

Amber shërbeu vetëm 16 muaj.

Akuzat e brendshme u shfaqën përsëri disa vite më vonë

Në vitin 2017, Amber mori veten një burrë të ri në Andrew Glennon. Vitin tjetër, ata mirëpritën djalin e tyre James në vathën e tyre të çrregullt. Por në vitin 2019, jeta e Amberit u shpërbë edhe një herë.

Thuhet se Amber e goditi Andrew në qafë me një këpucë, ndërsa ai e mbante Jamesin në krahë. Andrew vrapoi dhe u fsheh me James pas një dere të mbyllur në këtë pikë, por Amber filloi të fuste derën e tyre me një hanxhar, sipas Andrew. Për shkak të kësaj, Amber u kthye në burg. Ajo u përball edhe një herë me akuza për bateri të brendshme.

Në raportin e tij, Andrew pretendoi se Amber e godiste shpesh. Ajo gjithashtu “e ka kërcënuar atë shumë herë”. Prandaj, Andrew iu dha kujdestaria fizike kryesore e James.

Në tetor 2019, Amber u deklarua fajtor për dy akuza të rënda për bateri shtëpiake dhe frikësim. Ajo mori 900 ditë provë dhe një dënim të pezulluar prej 910 ditësh. Në vitin 2022, Andrew u largua. Ai dhe James u larguan nga Indiana dhe tani ata banojnë në Malibu, CA, ku Amber viziton sa më shumë që të mundet.

Në një takim special me Amberin, Dr. Drew Pinsky e pyeti Amberin për betejat e saj ligjore. Epo, disi. Ajo nuk u lejua të thoshte shumë, për shkak të mungesës së avokatëve të saj. Sidoqoftë, ajo e quajti Andrew “të çmendur”, ndërsa vuri në dukje se “i donte” “fansat” e saj.

Deri më sot, gjërat mbeten kaotike në botën e Amberit

Pas më shumë se një dekade betejash dhe humbjesh ligjore, gjërat mbeten të egra në jetën e Amberit. Fatmirësisht, ajo nuk është kthyer në burg, për të cilën ne e lavdërojmë. Por, ajo është ende atje, duke bërë tituj që lexojnë si një telenovelë e çrregullt.

Për të shpjeguar, njeriu më i ri i Amberit, Gary Wayt, sapo u shfaq në mamin adoleshente. Por më pas, ai u zhduk. Si, fjalë për fjalë. Ai u raportua i zhdukur të dielën, 9 qershor 2024.

Në një intervistë me një personalitet në YouTube të quajtur Elle Bee, Amber theksoi se ajo ka ndryshuar. Dhe zhdukja e Gerit e tronditi atë, pasi “Unë nuk e kam prekur këtë njeri në asnjë mënyrë të tmerrshme. Ai nuk më prek në asnjë mënyrë të tmerrshme. Ne nuk i bërtasim njëri-tjetrit. Ju lutem kuptoni këtë, njerëzit ndryshojnë”, tha ajo.

Në një lloj lajmi tronditës, të fundit, pasi lanë kabinën e tyre të pushimeve në NC, sapo është shfaqur një njollosje e Gary. Ai është në Oklahoma. Kjo është e dyshimtë. Kjo është e çuditshme.

Edhe pse ende, shpresojmë, fjalët e Amberit për mënyrat e saj të ndryshuara janë të vërteta. Ndoshta akuzat e saj penale i mësuan asaj një ose dy gjëra. Për këtë, vetëm koha do ta tregojë.