Shpjegohen çështjet shëndetësore të Sutton Stracke

Klea

Shpjegohen çështjet shëndetësore të Sutton Stracke

Amvisat e vërteta të Beverly Hills Fansat e njohin Sutton Stracke prej disa sezonesh tashmë, edhe pse disa mund të habiten kur të mësojnë për problemet e saj serioze shëndetësore. Sutton u shfaq për herë të parë në sezonin 10 të RHOBH si shoqe dhe u promovua në një anëtare kryesore të kastit për sezonin 11. Ndërsa Sutton është e njohur për pasionin e saj për industrinë e modës, ajo është gjithashtu një nënë krenare për tre fëmijët e saj.

Pavarësisht suksesit dhe stilit të jetës së saj të zënë, Sutton ka luftuar me disa çështje shëndetësore gjatë viteve. Sutton kohët e fundit pati një frikë mjekësore në ribashkimin e sezonit 13 të RHOBH, gjë që u kujtoi fansave historinë e saj të trazuar mjekësore.

Çfarë është çrregullimi i ezofagut i Sutton Stracke?

Fansat e RHOBH e dinë se nëse ka një gjë për të cilën Sutton pëlqen të flasë, është ezofagu i saj. Megjithatë, është për një arsye të mirë, pasi ylli i RHOBH vuan nga një çrregullim i rrallë i ezofagut.

Çrregullimi i ezofagut të Sutton doli për herë të parë kur bashkë-ylli i saj Kyle Richards e akuzoi atë se kishte një çrregullim të të ngrënit. Kyle vuri në dukje se ajo kishte parë Sutton të lëvizte ushqimin rreth pjatës së saj dhe të mos e hante atë, dhe shtoi se Sutton i kishte thënë asaj se kishte një çrregullim ku nuk mund të hante ushqimin e saj. Sutton ishte dukshëm i lënduar nga kjo, pasi Kyle ishte krejtësisht i gabuar.

Në vend të kësaj, Sutton shpjegoi se ajo kishte një çrregullim të ezofagut, i cili ishte përgjegjës për ato simptoma. Çrregullimi i ezofagut të Sutton e bën të vështirë për të që të hajë dhe të gëlltisë ushqimin e saj, që është një simptomë mjaft serioze. Për më tepër, Sutton shpjegoi se madje kishte vështirësi të gëlltiste pështymën e saj, gjë që sigurisht është e frikshme.

Sutton gjithashtu ka neuropati

Një tjetër çështje shëndetësore që Sutton ka hapur në ekran është neuropatia e saj. Neuropatia mund të ketë shumë shkaqe të ndryshme dhe të paraqesë gjithashtu një sërë simptomash të ndryshme. Në mënyrë tipike, neuropatia shkakton mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në gjymtyrët e trupit, të cilat mund të jenë të pakëndshme. Shumë njerëz e barazojnë neuropatinë me ndjenjën se pjesët e trupit tuaj janë në gjumë gjatë gjithë kohës, gjë që e bën këtë një luftë tjetër për Sutton.

Çfarë ndodhi me Sutton në ribashkimin e sezonit 13 të RHOBH?

Ndërsa ribashkimi tre pjesësh i sezonit 13 të RHOBH nuk ka përfunduar ende transmetimin, ne e dimë nga traileri se Sutton do të përballet me një frikë mjekësore. Disa nga anëtarët e tjerë të kastit të Sutton, përfshirë Kyle, kanë lënë të kuptohet gjithashtu për frikën shëndetësore të Sutton.

Në një moment në rimorkio, Sutton shihet duke filluar të gulçojë për ajër. Në fillim, është e vështirë të thuhet nëse Sutton po tregohej dramatik, por nuk kërkon shumë kohë që kasti të kuptojë se diçka nuk është në rregull. Më pas Sutton fillon të dridhet në mënyrë të pakontrolluar, gjë që e shtyn aktorin të thërrasë një mjek.

Pasi mjekët fillojnë të ekzaminojnë Sutton-in, kamera shkon në duart e saj të cilat janë dukshëm të fryra. Sutton duket tepër i shqetësuar dhe Andy Cohen madje filloi ta adhuronte me letrat e tij. Nuk është ende e qartë se çfarë e shkaktoi që kjo të ndodhte me Sutton. Ndërsa nuk duket e mundshme që çrregullimi i ezofagut ose neuropatia e saj janë përgjegjëse, ato në fakt mund të qëndrojnë pas frikës së shëndetit.

Kush tjetër pati një frikë shëndetësore në sezonin 13 të RHOBH?

Sutton nuk ishte i vetmi anëtar i kastit që përjetoi një urgjencë të frikshme mjekësore gjatë sezonit 13 të RHOBH. Crystal Kung Minkoff gjithashtu pati një frikë intensive shëndetësore, gjatë udhëtimit të grupit në Spanjë. Ky sezon ka qenë vërtet shumë!

Gjatë udhëtimit në Spanjë, Crystal filloi të ndihej i sëmurë gjatë një udhëtimi me autobus. Në shikim të parë, çdokush do të fajësonte sëmundjen e lëvizjes, por shpejt u bë e qartë se diçka më serioze po ndodhte. Kristalit iu desh të dilte në anë të rrugës për t’u hedhur, dhe u kthye duke u dukur i bardhë si një fantazmë. Përfundimisht, Crystal iu desh të shkonte në spital, ku presioni i saj i gjakut ishte jashtëzakonisht i lartë. Crystal dyshoi se ajo kishte një goditje në tru, por fatmirësisht nuk e bëri dhe ishte mirë.

Frikësimet shëndetësore të Sutton dhe Crystal tregojnë se sa e rëndësishme është të jeni gjithmonë të ndërgjegjshëm për atë që po ndodh me trupin tuaj. Në shfaqje si Real Housewives, fansat ndonjëherë harrojnë se sa stresuese mund të jenë gjërat për anëtarët e kastit që xhirojnë. Fatmirësisht, Sutton dhe Crystal të dy duket se po ecin mirë sot, gjë që është një lehtësim pas asaj që kaluan në sezonin 13 të RHOBH.