Shkaku i vdekjes së vëllait të Olivia Flowers, Conner, zbulohet si mbidozë me fentanyl

Klea

Shkaku i vdekjes së vëllait të Olivia Flowers, Conner, zbulohet si mbidozë me fentanyl

Ylli Southern Charm Olivia Flowers ka kaluar kohët e fundit shumë të vështira. Ajo jo vetëm që po merret me entitetin e njohur si Austen Kroll dhe ka filmuar sikletin e saj, por edhe familja e saj pësoi një humbje shkatërruese.

Më 30 janar 2023, vëllai i Olivias u gjet i vdekur. Fillimisht ishte supozuar Conner Flowers’ lufta me sëmundjen Lyme kontribuoi në këtë vdekje. Tani COD i tij është lëshuar zyrtarisht dhe Olivia po pranon rezultatet. Njerëzit i kanë detajet.

“Vrimat në sistemin e kujdesit shëndetësor”

Në një intervistë shumë emocionuese, Olivia flet për ndarjen nga jeta të vëllait të saj. Kanë kaluar nëntë muaj, por nuk po bëhet më e lehtë për familjen e tij. Tani shkaku i vdekjes së Conner është zbuluar dhe ata duhet të rijetojnë lëndimin. Në fund ai vdiq për shkak të një mbidoze të fentanilit.

“Do të doja që ta kishe takuar, sepse ai ishte thjesht djali më i mrekullueshëm,” filloi Oliva. “Vëllai im, ai ishte shumë i gjallë dhe i pëlqente t’i bashkonte njerëzit; ai fjalë për fjalë bëri miq kudo që ne shkonim. Edhe kur shkonim me pushime, zbrisnim në hollin e hotelit për të marrë mëngjesin dhe ai i njihte të gjithë me emër. Ai ishte ky djalë i bukur 6’5” që kishte zemrën më të madhe,” shtoi ajo.

Fatkeqësisht, Conner po përballej me një “betejë të gjatë me sëmundjen Lyme” dhe menaxhimi i dhimbjes e çoi atë në varësi. “Është thjesht zemërthyese. Ka këto vrima në sistemin e kujdesit shëndetësor dhe vëllai im ra në një të tillë, “tha Olivia.

Lufta e Conner u bë e dukshme kur ai ishte rreth 15 vjeç. Oliva tha se u deshën vite që mjekët të zbulonin rrënjën e problemeve të tij pavarësisht simptomave të shumta. Ajo gjithashtu shpjegoi se nuk ka asnjë mënyrë që mjekët të testojnë aktualisht për “prezencën e baktereve që shkaktojnë Lyme”.

“Është gjithçka në kokën tuaj…”

“Mbaj mend që prindërit e mi e çuan atë te mjekët në të gjithë botën duke u përpjekur të gjenin përgjigje për këto simptoma për të cilat ai foli pa dobi. Prindërit e mi panë klinikat më të mira nga klinikat më të mira dhe Conner-it i thanë vazhdimisht, ‘Kjo është në kokën tënde, je mirë’, vuri në dukje Olivia.

Për dhimbjen kronike që po përjetonte Conner, atij iu dhanë ilaçe kundër dhimbjeve. Ai gjithashtu mori ilaçe për ankthin shoqërues. Ky proces çoi në varësinë e tij. “Ai filloi të varej, në një moshë shumë të re, në këtë ilaç me recetë për t’u ndjerë normal. Dhe ne si familje filluam të shohim këtë taksë që mori në trupin e tij,” pranoi Olivia.

Por menaxhimi i dhimbjes nuk po menaxhonte dhe gjërat u përkeqësuan. Conner ishte një ish lojtar golfi dhe madje kishte një bursë golfi, por ai përfundimisht duhej të braktiste për shkak të simptomave të tij. “Kjo thjesht e ndryshoi atë. Simptomat që kishte nga Lyme, ishin dobësuese,” kujtoi Olivia.

Udhëtimi ishte i gjatë

Pas tetë vjetësh, Conner përfundimisht u caktua te një mjek i mjekësisë funksionale, i cili nuk i trajtoi simptomat e tij, por përkundrazi identifikoi shkakun themelor të problemeve të tij. Megjithatë, Lyme kishte qenë në sistemin e tij për aq kohë sa që kishte përkeqësuar problemet e tij të brendshme shëndetësore. Dhe vetë opioidet dhe Xanax që ai besonte se po shëronin, ishin kthyer në një varësi.

“Tani, jo vetëm që po merrte trajtim për Lyme, por ai ishte gjithashtu në rehabilitim duke u marrë me heqjen e këtij ilaçi,” tha Olivia. “Askush nuk donte të bëhej më i mirë se sa Conner.”

Ajo vazhdoi: “Ishte një kohë kaq e vështirë. Ne jemi shumë, shumë të afërt si familje. Ne të gjithë ishim shumë të përfshirë dhe u mblodhëm rreth tij. Por për vite me radhë ai ishte vetëm brenda dhe jashtë rehabilitimit, duke u përpjekur kaq shumë për të kaluar në anën tjetër të kësaj.”

“Ai gjithmonë pohonte se kishte një problem,” kujton ajo. “Nuk ka qenë kurrë një luftë për ta detyruar atë të shkojë në rehabilitim; sa herë që prindërit e mi do t’i kërkonin ndihmë, kjo ndodhi sepse e kërkuan atë. Ai donte ta ndalonte këtë.”

Conner u ftua të shfaqej në Southern Charm

Ishte dimri i 2021–2022 kur filloi xhirimet e sezonit të nëntë të Southern Charm. Conner banonte në një strukturë Wellness në Arizona, ku po trajtohej si për Lyme ashtu edhe për varësitë e tij. Ai ishte ftuar më parë të merrte pjesë në serial së bashku me motrën e tij, por e kaloi sepse donte të fokusohej në shëndetin e tij.

“Ai ishte në formën më të mirë që e kisha parë në vite,” tha Olivia. “Ne kishim shkuar të gjithë atje për të kaluar Krishtlindjet me të dhe ai ishte krejtësisht i pastër. Ai thjesht dukej dhe ndihej i mrekullueshëm. Vëllai im kishte një uri të tillë për jetën dhe një shpirt sipërmarrës. I pëlqente të punonte. Ai kishte ëndrra të mëdha që donte të realizonte. Dhe ai po fliste për planet e tij për t’u transferuar në Dallas, Teksas, ku ai tashmë kishte punë të rreshtuara.

Ditën që gjithçka ndryshoi

Pastaj Olivia mori lajmin që nuk donte ta merrte kurrë. Conner kishte qenë kohët e fundit në Charleston dhe duhej të takohej me motrën e tij për darkë. “Duhej të hanim darkë së bashku derisa ishim këtu. Unë fola me të në telefon atë ditë dhe do të takoheshim në shtëpinë tonë në Isle of Palms. Por unë shkova atje dhe nuk më dukej se ishte dikush në shtëpi, kështu që u largova.”

“Babai im më thirri dhe tha se mund të shihte në kamerat në rrugën tonë se kishte një ambulancë atje. Dhe unë u ktheva për t’u kthyer, por në kohën kur arrita atje, shtëpia ishte e bllokuar dhe askush nuk u lejua të hynte brenda,” zbuloi Olivia.

“Mendoj se qëndrova aty për një orë, duke bërë vetëm pyetje, duke mos marrë asnjë përgjigje. Dhe vetëm kur mjekja u tërhoq dhe unë bashkova dy dhe dy dhe kuptova se ai ishte zhdukur.”

Conner vdiq një javë para ditëlindjes së tij të 33-të.

Nëse ju ose dikush që njihni po lufton me abuzimin e substancave, ju lutemi kontaktoni linjën e ndihmës SAMHSA në 1-800-662-HELP.