Shfaqjet më të mira të konkursit të realitetit të të gjitha kohërave

Klea

Shfaqjet më të mira të konkursit të realitetit të të gjitha kohërave

Shfaqjet e konkursit të realitetit kanë pushtuar shekullin e 21-të. Zhanri është transformuar nga “TV i kënaqësisë fajtore” në një mashtrues mediatik. Ka podkaste, kurse kolegji dhe libra të dedikuar për të kuptuar dhe analizuar shfaqjet e konkurrencës së realitetit. Në fund të fundit, kujt nuk i pëlqen pak konkurrencë?

Për nder të suksesit të zhanrit, le të hedhim një vështrim në disa nga shfaqjet më të mëdha të konkurrencës së realitetit të të gjitha kohërave:

Rrethi (2020 – tani)

Shfaqja e Netflix The Circle u shfaq premierë në vitin 2020 dhe shpejt zhvilloi një ndjekës të ngjashëm me kultin. Reality show përdor mediat sociale duke i udhëzuar lojtarët të krijojnë profile që mund të jenë ose autentike ose një “peshk mace”. Nga atje, lojtarët përdorin aftësitë e tyre sociale për të fituar fuqi në lojë dhe për të shmangur rënien në fund të renditjes. Seriali është një eksperiment social magjepsës me një kthesë moderne.

Survivor (2000 – sot)

Survivor mund të jetë shfaqja më ikonë e realitetit televiziv. Shfaqja CBS ka qenë në transmetim për më shumë se dy dekada. Sapo përfundoi sezonin e tij të 46-të në maj 2024. Konkursi teston aftësitë e mbijetesës së një lojtari, aftësinë për t'u socializuar dhe atletizmin. Në shkurt 2024, prezantuesi Jeff Probst foli në Paramount Newsroom për suksesin e shfaqjes.

“Një nga gjërat rreth Survivor që ka mbetur konsistente është që fëmijët e vegjël e shikojnë atë dhe gjyshërit në të tetëdhjetat e shikojnë atë,” i tha ai botimit. “Kjo sepse kjo ide e Survivor është universale. Ka diçka brenda meje që më pyet “a mund ta bëj këtë?”

Big Brother (2000 – sot)

Pas suksesit të Survivor, CBS nisi një tjetër shfaqje të bazuar në konkurs-Big Brother. Seriali amerikan, i cili bazohet në një reality show holandez me të njëjtin emër, pati një fillim të vështirë. Sezoni i parë ishte një rrjetë konfuze idesh të ndryshme që thjesht nuk funksionuan. Seriali gjeti bazën e tij në sezonin 2.

Big Brother është i ngjashëm me The Circle dhe Survivor në atë që është një lojë rreth strategjisë sociale dhe tejkalimit të kundërshtarëve tuaj, por ka një ndryshim unik. Çdo lëvizje e të ftuarve të shtëpisë transmetohet në transmetimet e drejtpërdrejta 24/orëshe. Ju mund t'i shikoni ata duke ngrënë, duke fjetur, skema dhe shumë më tepër. Aspekti i transmetimeve të drejtpërdrejta shton një nivel interesant transparence që pëlqejnë shikuesit.

RuPaul's Drag Race (2009 – tani)

RuPaul's Drag Race fillimisht u shfaq premierë në rrjetin Logo TV në vitin 2009. Shfaqja që atëherë është bërë një fenomen kulturor. Seriali ka fituar 29 Emmy dhe ka sjellë meme të panumërta ikonike në internet. Shfaqja prezanton disa nga mbretëreshat më të talentuara nga i gjithë vendi, të cilët janë të etur për të konkurruar për kurorën.

Gara e mahnitshme (2001 – sot)

The Amazing Race u shfaq premierë në 2001 dhe vazhdon ende të fortë. Seriali ndjek skuadrat me dy persona teksa garojnë kundër njëri-tjetrit në një garë rreth botës. Shfaqja ofron një vështrim më të thellë të kulturave të ndryshme, qoftë përmes ushqimit, natyrës, traditës apo emocioneve.

Dancing with the Stars (2005 – tani)

Dancing with the Stars ka argëtuar shikuesit që nga viti 2005. Shfaqja teston talentin dhe këmbënguljen e të famshmëve ndërsa ata konkurrojnë javë pas jave në një garë rigoroze kërcimi. Është pafundësisht e këndshme të shikosh yjet që luftojnë me shpresën për të fituar trofeun ikonik Mirrorball. Kërcimi është i jashtëzakonshëm dhe historitë personale të yjeve më prekin gjithmonë zemrën.

The Voice (2011 – sot)

The Voice ringjalli një zhanër të fundit të shfaqjeve të konkurrencës së talenteve. Serialet si American Idol dhe America's Got Talent dikur u shfaqën të mëdha, por në vitet 2010, zhanri po zbehej në sfond. The Voice ofroi një rrotullim unik në një ide klasike. Audicionet e verbër shtuan një element emocionues dhe shikuesit u akorduan për të parë nëse talenti ishte vërtet i verbër. Midis gjyqtarëve të famshëm dhe performancave me nofulla, The Voice ka forcuar vendin e tij si një nga shfaqjet më të mëdha të realitetit të konkurrencës.

Beat Bobby Flay (2013 – tani)

Kuzhinieri i famshëm Bobby Flay është shfaqur në një numër shfaqjesh të suksesshme gjatë karrierës së tij, por seriali i tij Beat Bobby Flay mund të jetë më i miri i tij. Shfaqja përmban një sërë kuzhinierësh të suksesshëm të cilët janë të gjithë atje për një arsye – për të mposhtur Bobby. Konkurrenca është një garë argëtuese, me ritme të shpejta kundër orës që është një kënaqësi për t'u parë.