Shereé Whitfield Detaje Beteja e nënës së Alzheimerit

Klea

Shereé Whitfield Detaje Beteja e nënës së Alzheimerit

E preferuara e fansave Sheree Whitfield ndau kaq shumë nga jeta e saj familjare dhe personale gjatë kohës së saj në Real Housewives të Atlantës. Tani ajo po ndan diagnozën e së ëmës së Alzheimerit.

Në katër sezonet e para të serialit popullor Bravo, shikuesit panë RHOA OG duke luftuar për të rritur tre fëmijët e saj si nënë beqare. Herë pas here e shihnim edhe mamin e saj të adhurueshëm, Thelma Ferguson.

Më 12 mars, Shereé ndau një video të ëmbël në Instagramin e saj të nënës së saj duke buzëqeshur dhe duke kërcyer. Mjerisht, ajo zbuloi se vetëm një vit pasi humbi babain e saj nga sëmundja e Alzheimerit, edhe nëna e saj është diagnostikuar me të njëjtën gjendje.

Një përditësim zemërthyes

Pasi kërkoi falje që nuk ishte aq e pranishme në mediat sociale si zakonisht, Shereé ndau se ajo kishte “marrë me shumë” por donte “të ndërgjegjësonte një kauzë që është afër dhe e dashur për zemrën time”.

“Alzheimer dhe demenca është një sëmundje që ka prekur miliona njerëz në mbarë botën,” shkroi ajo. “Siç e dini shumë prej jush, babai im vdiq marsin e kaluar për shkak të Alzheimerit. Më trishton kjo [this is] njëvjetorin e vdekjes së babait tim, dhe kjo sëmundje po prek gjithashtu [another] pjesëtar shumë i ngushtë i familjes, nëna ime.”

“Kjo ka qenë një nga përvojat më të vështira që kam përjetuar ndonjëherë, veçanërisht duke e kaluar këtë me anëtarë të ngushtë të familjes krah për krah,” vazhdoi entuziastja e fitnesit. Ajo shtoi se “ndihej e pafuqishme sikur nuk mund të bëj asgjë tjetër veçse të përpiqem t’i bëj ata sa më rehat kur, natyrisht, kjo nuk mjafton!”

Duke iu drejtuar ndjekësve të saj që e kanë kaluar këtë me një të dashur, ajo kërkoi “këshilla të dobishme”. Ajo vazhdoi duke shtuar, “Unë jam e hapur për të mësuar më shumë rreth kësaj sëmundjeje dhe do të doja të dija se si po e menaxhoni atë”.

Këshilla për Shereé

Nëna ime gjithashtu kishte demencë në vitet e saj të mëvonshme. Si dikush që mbikëqyri kujdesin e saj për 14 vitet e fundit të jetës së saj, unë do ta këshilloja Sheree-n të kalonte sa më shumë kohë me nënën e saj. Merrni atë për një makinë, çojeni për drekë ose thjesht uluni dhe mbajeni për dore. Thuaji se e do sa herë që e sheh.

Mos kini frikë të kërkoni ndihmën që ju nevojitet. Një nga gjërat më të mira që bëmë ishte dërgimi i nënës sime në një program çerdheje për të moshuarit. Ishin vetëm disa orë në ditë, por ajo bënte vepra artizanale, këndonte këngë, tregonte histori për jetën e saj dhe hante një drekë të nxehtë. Ishte si një kopsht fëmijësh për të rriturit, por ajo e donte atë dhe kjo na dha mua dhe bashkëshortit tim një pushim nga kujdesi i saj.

Por gjëja më e rëndësishme për të bërë është të kujdeseni për veten. Ka një arsye pse stjuardesat u thonë kujdestarëve që fillimisht të vendosin maskat e tyre të oksigjenit. Një nga punëtorët në programin tim për Ditën e Nënës një herë më tha: “Ne humbëm tre këtë vit.”

“Pacientët?” Unë pyeta.

“Jo, kujdestarë,” u përgjigj ajo. Bëni atë që mundeni, por mos kini frikë të kërkoni ndihmë kur të keni nevojë. Mos e lodh veten. Për të parafrazuar thënien më të famshme të Shereé, “Kush do të kontrollojë”. juboo?”

Është një udhëtim i vështirë, por që nuk do të pendoheni kurrë. Nëna juaj kujdesej me dashuri për ju kur ishit të pafuqishëm. Tani është radha juaj.

Real Housewives of Atlanta tani po transmetohet në Peacock.

Telefononi (800) 272-3900 për të biseduar me një ekspert të çmendurisë 24/7 dhe për të marrë mbështetje konfidenciale emocionale, burime lokale, ndihmë në krizë dhe informacion në mbi 200 gjuhë.