Shenjat që Tom Sandoval nuk është zgjuar aq sa mendon se është

Klea

Shenjat që Tom Sandoval nuk është zgjuar aq sa mendon se është

Deri vonë, Tom Sandoval shihej si më e vogla e të këqijave midis njerëzve në Rregullat e Vanderpump. Ai ishte një aleat i pëlqyeshëm i komunitetit LGBTQI+. Ai gjithashtu ka qëndruar gjithmonë në mbrojtje të të dobëtve. Ndonjëherë, ai vishte edhe veshje që nuk afirmojnë gjininë, duke përfshirë manikyrin e tij famëkeq të bardhë dhe eyeliner.

Tom ishte zgjuar, po.

Megjithatë, asnjë nga sjelljet e Tomit nuk ndihej e vërtetë. Në vend të kësaj, ai u duk sikur thjesht po përpiqej të dukej mirë në ajër. Le të jemi të sinqertë, funksionoi sepse kur krahasohej me Jax Taylor, sjelljet e dobëta të Tomit dukeshin si asgjë. Kjo për shkak se Tom shkoi në rrugën më të qetë, duke shkatërruar psikologjikisht bashkëshortet e tij të aktorëve, veçanërisht gratë.

Vërtet, aftësia e Tomit për të manipuluar perceptimet e të tjerëve ishte gjithmonë më pak e vërejtur. Në konfrontime, kundërshtarët e Tomit shpërthyen për shkak të mungesës së kontrollit të impulsit. Kur ndodhi kjo, Tom u duk si djaloshi që po përpiqej t’i rregullonte gjërat, ndërsa aktorët e tij u ngjitën në spirale.

Pas lidhjes së tij me Rachel Leviss, është pothuajse si një ndërprerës. Ata që panë këto shenja delikate gjatë viteve u ndjenë të justifikuar. Tani, ndërsa reagimi vazhdon të rritet kundër yllit të barit, taktikat e tij të manipulimit dhe gabimet e tij të zgjuara në Bravo po kujtohen.

Merriam-Webster e përkufizon “zgjuar” si dikush që është “i vetëdijshëm dhe aktivisht i vëmendshëm ndaj fakteve dhe çështjeve të rëndësishme shoqërore (veçanërisht çështjet e drejtësisë racore dhe sociale). Kur shikoni në Wikipedia, shpjegohet më tej se “në vitet 2010, ai përfshiu një ndërgjegjësim më të gjerë për pabarazitë sociale si padrejtësia racore, seksizmi dhe mohimi i të drejtave LGBT”. Rezulton se Tom nuk është aq i zgjuar sa pretendon. Le të mos shpjegohemi kurrë, thjesht shpjegojmë tani.

Tom nuk i trajton femrat si të barabarta

Kur jeni zgjuar, ose të paktën zgjoheni pranë, supozohet t’i shihni të gjithë si të barabartë. Një rrëfim i parë keq brenda kësaj bote të vjetëruar sillet rreth gjinisë, racës dhe/ose preferencave seksuale të dikujt duke i shënuar ata si më pak të rëndësishëm. Nëse jeni zgjuar, po kërkoni të korrigjoni këto stereotipe. Prandaj, nuk mund të zgjoheni plotësisht, ndërsa vazhdimisht zvogëloni zërat e grave, siç ka bërë shpesh Tom.

Kurdoherë që një grua e korrigjon Tomin në fakt, ai ia zvogëlon zërin, duke i lënë të kuptojnë se sa gabim e kanë. Për shembull, kur Ariana Madix po përpiqej t’i tregonte Tomit se ajo falsifikonte të kishte orgazma në fillim të marrëdhënies së tyre, Tom argumentoi: “Jo, nuk e bëre! E di!” Eh, çfarë?

Tom jep një atmosferë “femrat janë gjithmonë të gabuara” kur bëhet fjalë për konfliktet ku përfshihen të dy gjinitë. Katie Maloney, Lala Kent dhe Stassi Schroeder e kanë gjetur veten në pikëpyetje të Tomit dhe 99% të rasteve kanë qenë të drejtët. Në vend që të dëgjojë zërat e këtyre grave, Tom gjithmonë shmanget, duke kujtuar ngjarje të palidhura në të cilat këto gra kishin dështuar, në mënyrë që ai të fitojë.

Ne brohoritëm në sezonin 10 kur kjo u trajtua më në fund. Gjatë një festë, Ariana Madix i kërkoi Tomit që të mos bërtiste fare femrat e pranishme. Këtu, James Kennedy ndërhyri shpejt, duke bërë shaka “Oh, ne nuk po e bëjmë këtë sot?” Ata të gjithë e shohin se Tom është e kundërta e zgjimit kur bëhet fjalë për trajtimin e femrave.

Tom nxori 2 shfrytëzime seksuale të grave

Seksualiteti është një temë personale, me nuanca. Nëse po përpiqeni të ruani nivele më të larta të ndërgjegjësimit shoqëror, do ta dini se nxjerrja publike e seksualitetit dhe shfrytëzimeve seksuale të dikujt është JO. Megjithatë, Tom bëri pikërisht këtë gjë. Akoma më keq, ai ia bëri Arianës.

Ndërsa ishte jashtë me djemtë, Tom zbuloi se Ariana dhe Lala ishin lidhur në sediljen e pasme të makinës së tij. Pas kësaj, Ariana u inatos dhe me të drejtë. Nëse Ariana ose Lala do të donin ta bënin publike përpjekjen e tyre, do ta bënin. Në vend të kësaj, Tom mori veprat e tyre të dehura, private, duke i përdorur për ta ndihmuar atë të fitonte pikë me vëllezërit, duke dëshmuar se ai nuk ishte zgjuar.

Tom armatizon shëndetin mendor të grave

Kur filloi VPR për herë të parë, Tom po takohej me Kristen Doute. Ata të dy mashtruan, kështu që gjërat u prishën mes tyre. Megjithatë, para ribashkimit të sezonit 2, Tom dhe Ariana kishin filluar të takoheshin. Kur Kristen u përpoq të thërriste Tomin se e kishte tradhtuar me Arianën, Tom u përpoq t’i cilësonte pretendimet e Kristenit në ribashkim si ajo thjesht e çmendur.

Fast përpara në sezonin 10, me lidhjen e Tomit me Rachel. Ai përdori të njëjtin libër lojërash, duke thënë se nuk mund t’i përfundonte gjërat me Arianën, pasi shëndeti i saj mendor në atë kohë ishte shumë i ulët për të marrë ndonjë goditje shtesë. Më pas, ai mori përsipër të zbulonte edhe më shumë informacione personale të Ariana-s, pa pëlqimin e saj, përmes podcast-it të Howie Mandel.

Një zbulim veçanërisht i tmerrshëm nga Tom ishte zbulimi i tij se Ariana kishte kërcënuar me vetëvrasje për idenë e një ndarjeje. “Ajo më tha nëse ndahesh me mua, do t’i japësh fund jetës sime,” tha ai, duke zbuluar ashpër gjendjen depresive të Arianës. Të armatosh betejat e dikujt duke përdorur dhimbjen dhe shëndetin e tyre mendor, ndërkohë që përpiqesh të luash rolin e viktimës, është BRUAJ. Hej Tom, ndonjëherë, gjërat janë plotësisht faji yt, por provoje mirë, u zgjua shaka.

Tom nuk i kupton as konceptet themelore të zgjimit

Të drejtat e grave e zemërojnë Tomin. Por le të fillojmë me pjesën e parë të një bisede që na bëri të qeshnim. Kur Tom po fillonte një nga fjalimet e tij të ngjashme me viktimën, ai tha: “Si një mashkull cist…”

Ariana vuri në dyshim fjalën e tij të pasaktë të folur, duke e bërë Tomin të mërzitej, pasi duhej të shpjegonte se çfarë donte të thoshte. “Sido që të quhet,” tha ai, para se të shtonte “si grua ju lejohet të ngrini zërin, bërtisni, bëni çfarë të ndiheni të drejtë të bëni, por si një kist, si një mashkull i drejtë … nëse ngre zërin, është gabim.” Dy gjëra këtu, Tom. Së pari, fjala që po kërkoni është cis, dhe së dyti, me të vërtetë, Tom, ju u bërtisni grave gjatë gjithë kohës!

Edhe kur qëllimisht përpiqet të zgjohet, Tom dështon. Të paktën shumë të tjerë tani e shohin këtë. Por a do të vazhdojë Tom të jetë i qetë në sezonin 11? Vetëm koha do ta tregojë.