Shefi më i keq poshtë kuvertës dështon

Klea

Shefi më i keq poshtë kuvertës dështon

Kur bëhet fjalë për Poshtë kuvertës skuadra, kuzhinieri është padyshim lojtari më i vlefshëm pas kapitenit. Shefi është përgjegjës për të ushqyer jo vetëm të ftuarit charter, por edhe të gjithë ekuipazhin. Ndërsa spin-off-et e ndryshme Below Deck kanë parë shumë kuzhinierë të mëdhenj gjatë gjithë sezoneve, të tjerët vazhdimisht e kanë hequr topin me gatimin e tyre.

Mila Kolomeitseva nga Sezoni 4 i Below Deck Mediterranean meriton një përmendje të nderuar, sepse u pushua nga puna pasi me sa duket kishte gënjyer në CV. Ndërsa shumë nga problemet më të këqija që shefi i kuzhinës poshtë kuvertës dështon ishte ajo, kuzhinierët më të qëndrueshëm herë pas here kanë humbur edhe pjata të caktuara.

Tezja e kuzhinierit Mila Jemima “Petullat”

Foto: Bravo/YouTube

Shefi i kuzhinës Mila e lëshonte topin sa herë që gatuante në Below Deck Mediterranean, megjithëse dështimet e saj ishin aq të këqija sa që të gjithë meritojnë një përmendje. Ndoshta pjatat më famëkeqe të Milës ishin petullat e saj—ose petullat që ajo u përpoq për të bërë. Kur një mysafir çarter kërkoi petulla të thjeshta të stilit amerikan për mëngjes, Mila u përpoq të plotësonte nevojat e tij.

Kur shefja Stew Hannah Ferrier filloi të dyshonte për aftësitë e Milës në prodhimin e petullave, ajo hoqi një kuti me përzierje petullash teze Jemima për ta qetësuar. Kuptohet se Hannah ishte e habitur, pasi kuzhinierët në një jaht luksoz duhet të jenë në gjendje të bëjnë petulla pa përdorur një përzierje në kuti. Ky ishte treguesi kryesor që Mila nuk kishte atë që duhej për të qenë një kuzhiniere, pasi nuk mund të bënte as një petull të thjeshtë.

Biftekët me mikrovalë të shef Mila

Foto: Bravo/YouTube

Një tjetër dështim i madh nga Mila ishin biftekët e saj, të cilat ajo i ngatërroi në shumë nivele. Si fillim, Mila u kap duke lëpirë një biftek të papërpunuar, gjë që ishte një shenjë e keqe për procedurat e saj higjienike në kuzhinë. Megjithatë, gjëja e vërtetë e goditjes ishte kur Mila vendosi t’i gatuante biftekët në mikrovalë, pasi ajo nuk e kaloi kohën e duhur për përgatitjen e saj.

Hannah ishte edhe një herë në mungesë të fjalëve dhe pranoi se nuk kishte parë askënd që të vendoste biftekë në mikrovalë. Biftekët duhet të jenë një vakt i këndshëm dhe duhet të jenë edhe më të mirë në një vend si një kuzhinë luksoze me jahte. Mila e hodhi plotësisht topin këtu, me një vakt tjetër që nuk duhet të jetë i vështirë për asnjë shef kuzhine.

Patate të skuqura misri dhe salsa të shefit Mila

Foto: Bravo/YouTube

Ok, ju premtojmë se kjo është pjata e fundit nga Chef Mila! Sidoqoftë, thjesht nuk mund të kishim një artikull mbi dështimet më të këqija të kuzhinës Below Deck pa përfshirë pjatën e saj famëkeqe me patate të skuqura misri. Për këtë “darkë”, Mila hodhi disa patate të skuqura tortilla në një pjatë, shtoi pak salsa dhe e mbuloi gjellën me misër dhe djathë.

Pjata ishte aq e keqe sa Hannah refuzoi për herë të parë t’ua çonte atë të ftuarve. Madje Hannah e quajti pjatën “të neveritshme”, për habinë e Milës, e cila nuk pa asnjë problem me të. Kur të ftuarit paguajnë mijëra dollarë për një eksperiencë luksoze në jaht, është e turpshme të shërbesh ushqim të këtij kalibri.

Dilema e panxharit të shefit Mathew

Ndërsa shefi Mathew Shea bëri një punë shumë më të mirë se Mila gjatë kohës së tij në Sezonin 6 të Below Deck Mediterranean, ai gjithashtu pati disa momente të vështira. Gjatë një karte, një mysafire u ankua kur mendoi se ushqimi i saj përmbante panxhar, të cilin ajo e kishte specifikuar se nuk donte në fletën e saj të preferuar.

Mathew fillimisht pohoi se nuk kishte asnjë lloj panxhari në pjatë, pasi ai me të vërtetë mendonte se nuk kishte. Megjithatë, pasi e shqyrtoi këtë çështje, ai zbuloi se kishte përdorur një përbërës tjetër nga familja e panxharit. Fatmirësisht, mysafiri nuk ishte alergjik. Problemi nuk ishte niveli i aftësive pas pjatës së Mathew, por papërgjegjësia e tij në kuzhinë.

Shefi Ben nuk arriti të strehojë një mysafir vegjetarian

Ben Robinson ishte një kuzhinier i dashur gjatë gjithë ekskluzivitetit të “Below Deck”, por edhe ai e lëshonte topin me raste. Ai u ngatërrua veçanërisht gjatë sezonit 4 të Below Deck, gjatë një darke të shkëlqyer me 12 pjata. Megjithatë, meqenëse shumë nga kurset përmbanin mish, ai vendosi që thjesht të 3rd Stew Sierra Storm të përgatisë një sallatë me një pjatë për mysafirin vegjetarian.

Kuptohet që mysafiri ishte i frustruar, pasi ata ishin të etur të merrnin pjesë edhe në 12 kurset. Kur paguani për një kartë Below Deck, të qenit vegjetarian nuk duhet të jetë një kërkesë e vështirë për kuzhinierët. Ka shumë mënyra kreative për të gatuar ushqime vegjetariane, kështu që Chef Ben duhet të kishte bërë më mirë në këtë!