Shannen Doherty

Klea

Shannen Doherty e goditur nga kanceri po përgatitet për vdekjen e saj

Shannen Doherty e goditur nga kanceri po përgatitet për vdekjen e saj

Shannen Doherty po hapet për përgatitjen për fundin, pasi ajo lufton kancerin e gjirit në fazën 4. Alumi “Beverly Hills 90210” zbuloi se ajo ishte duke pastruar njësitë e saj të magazinimit dhe shtëpitë për të pakësuar ngarkesën mbi mamanë e saj, Rosa, kur ajo ndërron jetë.

“Prioriteti im për momentin është nëna ime,” tha aktorja gjatë episodit të së hënës të podcast-it të saj “Let's Be Clear”. “Unë e di se do të jetë e vështirë për të nëse unë vdes para saj.”

Ajo vazhdoi – “Për shkak se do të jetë shumë e vështirë për të, dua që gjërat e tjera të jenë shumë më të lehta. Nuk dua që ajo të ketë një mori gjërash për t'u marrë. Nuk dua që ajo të ketë katër njësi magazinimi të mbushura me mobilje.”

Shannen Doherty

52-vjeçarja shpjegoi se kishte filluar procesin e shoshitjes së sendeve të saj për t'i dhuruar ose shitur, përfshirë antike dhe sende të tjera, në rast se i ndodh diçka. Doherty kohët e fundit udhëtoi në një pronë në jug të shtëpisë së saj në Tenesi për të paketuar gjërat e saj, pasi mori vendimin të braktiste ëndrrën e saj për të ushqyer kuajt në tokë.

Shannen Doherty

“Pra, ne ishim në Tenesi dhe unë po paketoja një nga vendet atje,” tha ajo. “Ishte vërtet e vështirë dhe me të vërtetë emocionale, sepse në një farë mase – ndjeva sikur po hiqja dorë nga kjo ëndërr për të ndërtuar këtë pronë, dhe për të vendosur një shtëpi për mua dhe një shtëpi për nënën time dhe më pas duke e zgjeruar hambarin.”

Shannen Doherty

Doherty u bë emocionuese ndërsa tregoi për një plan të mëparshëm për të ndërtuar një vend të shenjtë kuajsh për kafshët që ishin “braktisur nga pronarët e tyre sepse ishin shumë të moshuar” ose “të prishur”.

“Kjo ishte një nga ëndrrat e mia,” tha ajo. “Isha duke i bërë paketimet dhe fillova të qaja … Ndjeva sikur po hiqja dorë nga një ëndërr dhe çfarë do të thoshte kjo për mua? A do të thoshte se po hiqja dorë nga jeta? A do të thoshte se po e hidhja peshqir?”

“Dhe mamaja ime ishte atje dhe ajo tha: ‘Mos u largo nga ky vend, është mirë. Nuk keni pse dhe mund të vazhdoni.' Unë thashë, 'Po, absolutisht që mundem'”.

Shannen Doherty

I magjepsur ylli u kthye në shtëpi për të paketuar një U-Haul për ta sjellë në Kaliforni, një javë më vonë. Ajo tha se e kuptoi se ëndrra e saj ishte në të vërtetë një “ide budallaqe” për shkak të kostove të përfshira në rinovimin e pronës.

Ajo shpjegoi se lënia e ëndrrës së saj ishte “gjëja e duhur për të bërë” dhe në fund do t'i sillte paqen e saj.

“Unë ende mund ta jetoj ëndrrën time për të ndihmuar kuajt.” Doherty shtuar. “Unë ende mund ta jetoj atë ëndërr duke marrë pjesë vërtet në shpëtime që janë shumë më të aftë për ta bërë atë.”

Doherty vuri në dukje se lëshimi i pronës dhe gjërave të tjera do ta lejonte atë të “lënë pas një tranzicion më të pastër dhe më të lehtë” për familjen e saj.

Shannen Doherty

Aktorja foli për vlerën e krijimit të kujtimeve me njerëzit e dashur, mbi mbajtjen pas zotërimeve.

“Më lejon të bëj më shumë udhëtime sepse po fitoj para, po i shes”, vazhdoi ajo. “Më pas mund të ndërtoj kujtime të ndryshme dhe ndërtoj kujtime me njerëzit që dua.”

“Unë mund ta marr mamin me pushime sepse i kam të gjitha këto para shtesë të lojës dhe nuk po gërmoj në paratë që janë në pasurinë time që do të sigurohet që të gjithë në jetën time të kujdesen për të gjithë sapo të jem unë. i vdekur.”

Doherty ka qenë e hapur me fansat dhe ndjekësit në lidhje me rrugëtimin e saj të kancerit që nga diagnoza e kancerit të gjirit në 2015. Ajo shkoi në falje në 2017, por kanceri u kthye në fazën 4 dy vjet më vonë.

Vitin e kaluar, aktorja zbuloi se kanceri ishte përhapur në trurin e saj dhe në kockat e saj. Ajo ka diskutuar sinqerisht përgatitjet e saj për vdekjen, madje duke pranuar se kishte “shumë njerëz” që do të preferonte të mos kishte në funeralin e saj.