Rregullat e Vanderpump Sezoni 10 nuk mund të kalohen në krye, ja pse

Klea

Rregullat e Vanderpump Sezoni 10 nuk mund të kalohen në krye, ja pse

Siç mësuan së fundmi shikuesit, Rregullat e Vanderpompës po i vinte fundi pas sezonit 10 për shkak të humbjes së anëtarëve të kastit qendror dy sezone më parë, pandemisë COVID-19 që mbylli restorantet në LA dhe një rënie të vlerësimeve. Shikuesit e kishin të vështirë të qëndronin pas disa prej tregimeve. Finalja madje tregoi Lisa Vanderpump duke dhënë një lamtumirë të përlotur. Sidoqoftë, seria u shpëtua nga Scandoval. Skandali i mashtrimit i dha jetë të re serialit, duke i dhënë një turmë të fundit.

Të gjithë ishin beqarë

(Foto nga: Nicole Weingart/Bravo/NBCU Photo Bank/NBCUniversal nëpërmjet Getty Images)

Për herë të parë pas shumë vitesh, pothuajse të gjithë në kast ishin beqarë dhe gati për t’u bashkuar. Katie Maloney dhe Tom Schwartz po kalonin jetën e tyre vetëm, Lala Kent po kthehej në kalë dhe Rachel ‘Raquel’ Leviss po kalonte epokën e saj të vajzave fu*k. Në sezonet e hershme, kasti ishte shumë incestual, pasi të gjithë ishin serverë të nxehtë të SUR që shpesh luftonin për pabesinë. Megjithatë, Sezoni 8 tregoi disa anëtarë të kastit, si Stassi Schroeder dhe Kristen Doute, duke u pjekur dhe duke pasur fëmijë.

Sezoni 10 filloi me atë që shikuesit mendonin se do të ishin tre histori kryesore: Katie dhe Tom divorcohen, Lala dhe Randall Emmett ndahen lajmet dhe James Kennedy dhe Rachel i japin fund fejesës së tyre. Para se të shpërthehej Scandoval, kishte një dramë në punë.

Scheana u martua

Brock Davies dhe Scheana Shay
(Foto nga Rachpoot/Bauer-Griffin/GC Images)

Sezoni 10 tregoi se Scheana Shay më në fund gjeti burrin e ëndrrave të saj në Brock Davies, me të dy duke planifikuar një martesë të madhe në Meksikë. Kujt nuk i pëlqen të shikojë një Bridezilla, veçanërisht një që përpiqet të fshijë kujtimet e fustanit të saj të parë të dasmës në “crop top”? Dasma ishte e mrekullueshme, dhe Scheana dukej mahnitëse. Megjithatë, pak para se të thoshin “po”, Scheana zbuloi se ajo dhe Brock ishin martuar për një vit më parë, por e mbajtën të fshehtë lajmin nga miqtë e tyre. Lajmi nuk i vuri në skenë shumë njerëz që e kuptuan pse kishin bërë zgjedhjen për t’u arratisur.

Në krah të Scheanës qëndronte Ariana Madix dhe Rachel, që do të bëhej drama e saj. Katie ishte e paftuar, por nuk do të hiqte dorë nga dhoma e saj e hotelit. Ajo e shikoi me rrëqethje ceremoninë nga lart në ballkonin e saj. Festa e bardhë ishte gjithashtu ku Tom Schwartz dhe Rachel u puthën, gjë që tani e dimë se ishte një mbulim për lidhjen e saj me Tom Sandoval.

James u kthye në kalë

(Foto nga Presley Ann/Getty Images për MTV)

James ishte beqar vetëm për atë që ndihej si një sekondë. Megjithatë, fansat ishin të lumtur kur e panë të prezantonte të dashurën e tij të re, Ally Lewber, në grup gjatë sezonit 10.

James ishte i famshëm për lidhjet me disa gra dhe nuk ishte shumë i sjellshëm me to kur u ndanë. Fatmirësisht, Ally ishte një shtesë e përsosur për rrethin e miqve dhe dukej se me të vërtetë e ngurtësonte Jamesin dhe zemërimin e tij, veçanërisht pasi i ishte kthyer pijes.

Scandoval Gave Season 1 Vibes

(Foto nga: Tommy Garcia/Bravo/NBCU Photo Bank/NBCUniversal nëpërmjet Getty Images)

E pëlqeu apo jo, Scandoval solli Vanderpump Rules në rrënjët e Sezonit 1, duke u siguruar që të mos linte jashtë një monolog dramatik ose një shuplakë. E gjithë premisa e shfaqjes kishte të bënte me filmimin e çifteve në atë kohë – Stassi dhe Jax, Katie dhe Tom, dhe Kristen dhe Tom – teksa ata kaluan atë që bënin shumica e 20 vjeçarëve.

Secili episod ishte i ngarkuar emocionalisht, pasi disa udhëtime u bënë të hidhura dhe të tjera e mbërthyen atë. Sezoni i 10-të filloi përsëri të përqendrohej rreth marrëdhënieve, dhe u ndje si kohë e vjetër.

OG-të as nuk u munguan

Rregullat e Vanderpompës
(Foto nga: Evans Vestal Ward/Bravo/NBCU Photo Bank/NBCUniversal nëpërmjet Getty Images)

Sezoni 10 i Vanderpump Rules po funksiononte në të gjitha cilindrat që nga episodi 1. Ishte e lehtë të harrosh ish-yjet e serialit si Jax Taylor dhe Stassi. Kohët e atmosferës së vajzës së keqe të Stassi-t dhe komenteve të rënda të Jax-it kishin ikur. Megjithatë, rikthimi i Kristen për episodin e fundit ishte mbresëlënës dhe i emocionoi fansat kur dëgjonin se ajo do të kthehej në film për sezonin 11, pasi Crazy Kristen është gjithmonë i mirëpritur.

Sezoni 11 ka shumë për të përmbushur, me shumë që mendojnë se seriali mund të mos jetë në gjendje të përmbushë detyrën e tij. Tom po përpiqet të rikthehet në mirësitë e mira me miqtë e tij të mëparshëm dhe Rachel ende nuk është përkushtuar për filmimin. Ky sezon i ardhshëm mund të jetë i fundit, pasi Bravo tani ka mundësinë për të lidhur të gjithë dramën në një hark të bukur dhe të rregullt.