Rëndësia e Fshehur e Kujdesit Shëndetësor të Crystal në RHOBH

Klea

Rëndësia e Fshehur e Kujdesit Shëndetësor të Crystal në RHOBH

Kristal Kung Minkoff ka pasur një interesante Amvise të vërteta të Beverly Hills Sezoni 13, falë grindjes së saj me Annemarie Wiley. Fillestari e ka fërkuar Crystal në mënyrë të gabuar, duke përfshirë edhe komentet e pajustifikuara në lidhje me çrregullimet e të ngrënit. Këto komente të çuditshme e kanë detyruar Kristalin të dalë nga guaska e saj dhe t’i japë të sapolindurit një pjesë të mendjes së saj. Annemarie është krenare për sfondin e saj mjekësor dhe si infermiere anesteziste. Megjithatë, asnjë grua nuk mendoi se do të duhej të mbështeteshin tek njëra-tjetra gjatë udhëtimit të tyre në Spanjë.

Për disa sezone të fundit, Crystal ka qenë miku i qetë që shpesh rrinte duarkryq dhe analizonte situatën. Por Sezoni 13 i RHOBH ka treguar se Crystal nuk është më e gatshme t’i afrohet askujt, përfshirë shëndetin e saj. Nëna e dy fëmijëve ka qenë gjithmonë e hapur për problemet e saj të së kaluarës me një çrregullim të të ngrënit dhe ka marrë përsipër edukimin e të tjerëve rreth saj për këtë temë. Tani, pas frikës shëndetësore të Crystal gjatë udhëtimit të sezonit 13 në Spanjë, ajo mund të jetë duke shtuar edhe presionin e lartë të gjakut në listë.

Cilat ishin simptomat e kristaleve?

Në udhëtimin me autobus për në një kishëz spanjolle, Kristal filloi të mos ndihej si vetvetja. Shikuesit panë teksa furgoni i sprintit tërhiqej në një pjesë të pasigurt të shkëmbit, në mënyrë që Crystal të mund të vjellte. Kristalit iu marrje mendsh dhe i vrullshëm, gjë që i alarmoi menjëherë të gjithë rreth saj për faktin se diçka nuk ishte në rregull. Pasi rrëmbeu pak ujë për rihidratim, Crystal vuri në dukje përmes lotëve: “Këto janë si simptoma të goditjes”. Kristali ishte i bardhë si një çarçaf dhe venat i dilnin nga duart. Simptomat e saj treguan se ajo ishte e dehidratuar rëndë.

Pjesa tjetër e grave u shqetësuan. “Ajo është gri, është e djersitur, duart e saj janë të fryra, venat e saj janë ngritur”, tha Dorit Kemsley. “Po sikur diçka vërtet nuk shkon me të?” Fatmirësisht, Annemarie ishte në gjendje të linte mënjanë mosmarrëveshjet e tyre dhe të merrte përsipër situatën. Ajo e çoi Kristalin në furgon me ajër të kondicionuar ku mund të shtrihej. Annemarie vuri në dukje se armiku i saj ishte në një “krizë hipertensionale” që mund të çonte në një goditje të mundshme.

A është Crystal në rregull tani?

Fatmirësisht, Crystal u dërgua në spital, ku mori një pikim IV dhe më vonë u lirua përsëri në hotelin e saj. Presioni i gjakut i Crystal ishte i lartë në 177 mbi 30, dhe ajo pranoi “Nuk e dija se mund të arrinte në këtë pikë.” Për fat të mirë, ajo nuk pati një goditje të diagnostikuar, por u përball me vdekshmërinë e saj. “Ishte kaq e frikshme,” tha ajo. “Babai im më kishte thënë gjithmonë shenjat për t’u kujdesur për një goditje në tru. Disa njerëz nuk mund të kthehen. Unë kurrë nuk jam përballur me vdekshmërinë time. Si mund ta lija familjen time të re në moshën 40-vjeçare nëse kjo më ndodhte mua?”

I gjithë skenari e tronditi vërtet Kristalin. Ajo ishte duke pirë ujë vetëm gjatë vaktit Paella të bërë vetë dhe shkoi në shtrat herët. Pra, frika shëndetësore e Crystal erdhi me të vërtetë si një tronditje. Zonjat u mblodhën për të dhe e kuptuan se ajo duhej ta vinte mirëqenien e saj përpara një feste natën vonë.

Kristal nxori një mësim

Në episod, Crystal përmendi se ajo zakonisht nuk është e sëmurë dhe shpesh gjen justifikime për të fajësuar, si jet lag ose mos gjumë mjaftueshëm. Por ajo mori një mësim të vlefshëm, që është të dëgjoni gjithmonë trupin tuaj. Duke kërkuar ndihmë, ajo bëri një hap të madh përpara për të thyer stereotipin e të qenit perfekte si shtëpiake. Shumë amvisa në të kaluarën kanë nxitur nëpër festa apo darka vetëm për të kaluar kohën e tyre para kamerës.

Crystal nuk e bëri dhe në fakt solli ndërgjegjësimin për shenjat dhe simptomat e presionit të lartë të gjakut dhe një goditje në tru. Një në pesë gra do të pësojë një goditje në tru gjatë jetës së tyre dhe është kaq e rëndësishme që të jeni të përditësuar me kontrollet mjekësore dhe ilaçet. Edhe pse Crystal kaloi një situatë shumë të frikshme, ajo u tregua e guximshme për ta lënë veten të filmohej. Incidenti ndoshta do të ndihmojë në shpëtimin e shumë njerëzve që po ndiqnin shfaqjen. Bravo, Kristal!