Pse Vanderpump Rregullon Ndërprerja e prodhimit është më e mira

Klea

Pse Vanderpump Rregullon Ndërprerja e prodhimit është më e mira

Pak para episodit të parafundit të Rregullat e Vanderpompës Sezoni 11, u njoftua se fansat do të duhet të presin edhe pak për sezonin 12. Në vend që të xhirohen gjatë verës si zakonisht, prodhimi është në pauzë për një kohë të pacaktuar. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se Rregullat e Pompës janë anuluar.

Fraza “në pauzë” mund t'u japë fansave të Bravo rikthim të keq. Por në këtë rast, ne mendojmë se një pushim është pikërisht ajo që urdhëroi mjeku. Nuk është sekret se sezoni 11 ka qenë një zhgënjim dhe se pusi Scandoval është tharë.

Ne pajtohemi me Andy Cohen se kjo pushim është lëvizja e duhur, dhe ja pse.

Prodhimi duhet të kishte ndaluar para sezonit 11

Kishte kuptim që Bravo donte të godiste ndërsa hekuri skadoval ishte i nxehtë. Por në pamje të pasme, ndoshta disa episode të tjera që kapin pasojat e menjëhershme duhet të ishin përcjellë në Sezonin 10. Sepse ndërsa sezoni 11 po mbyllet, është e qartë se ndjekja e orarit të zakonshëm të xhirimeve ishte një thirrje e keqe.

Scandoval shpërtheu në mars, ribashkimi u regjistrua dy javë më vonë, dhe sezoni 11 filloi xhirimet rreth tre muaj pas kësaj. Në atë kohë, kasti mori më shumë vëmendje në shtyp se kurrë. Falë mbulimit të tabloideve, mediave sociale dhe podkasteve, u ndje sikur e kishim parë tashmë sezonin 11 para se të transmetohej.

Për shkak të kthesës së shpejtë, të gjithë që përqafuan përsëri Tom Sandoval u ndjenë të nxituar dhe të detyruar. Siç pranoi Andy, ishte e paarsyeshme të pritej që Ariana Madix të falte dhe të sillej miqësore me Sandoval tre muaj pas ndarjes së tyre. Kasti që këmbëngulte se Ariana duhej ta kalonte këtë gjë, tërboi numrin e madh të fansave të saj dhe bëri që shikuesit të anonin edhe më shumë me të.

Le të zhvillohen paditë

Është e arsyeshme që Bravo dëshiron të lërë pluhurin të qetësohet me betejat e shumta ligjore të kastit përpara se të vazhdojë me sezonin 12. Padia për hakmarrje pornografike e Rachel Leviss kundër Sandoval dhe Ariana përfshin disa akuza tepër serioze.

Përveç padive të Rachel, ish-ylli i VPR, Faith Stowers ngriti një padi kundër Bravo. Faith përfshinte akuza shqetësuese për Lala Kentin. Plus, Tom dhe Ariana kanë një tjetër betejë ligjore për shtëpinë e tyre të përbashkët.

Në këtë kohë, askush nuk e di se si do të shkunden betejat ligjore të kastit. Por është më mirë të presësh dhe të jesh i sigurt, sesa të vjen keq.

Konfliktet e planifikimit

Pushimi gjithashtu ka kuptim nga pikëpamja logjistike. Ariana do të jetë e zënë duke pritur Love Island USA në Fixhi këtë verë. Dhe duket se Lisa Vanderpump do të kthehet në Francë këtë verë për Sezonin 2 të Vanderpump Villa.

Po kështu, Lala është shtatzënë dhe do të mirëpresë fëmijën e saj të dytë gjatë xhirimeve të zakonshme. Ka kuptim t'i japësh asaj një pushim të lehonisë.

Kasti ka nevojë për një pushim (përfshirë nga njëri-tjetri)

Andi kujtoi se, me Shtëpiakët e Vërtetë, “ne do të thoshim, 'E dini çfarë? Le t'i lëmë kamerat, e dini, katër ose pesë muaj dhe t'u kthehemi atyre, dhe ata do të kenë jetuar, e dini, jetën. Gjërat do të jenë ndryshe.”

Një çështje kryesore këtë sezon ishte mungesa e tregimeve përveç Scandoval. Shpresojmë që t'i japësh kohë aktorit për të “jetuar jetën” do të thotë se materiali i ri dhe interesant do të lindë në mënyrë organike. Shikuesit prej shumë kohësh e dinë se kjo është kur shfaqja lulëzon. Kjo është arsyeja pse Scandoval ishte fillimisht një rikthim në formë. Dhe pse, këtë sezon, audienca iu përgjigj më shumë situatës reale të dhimbshme të Jo Wenberg dhe Tom Schwartz.

Gjithashtu duket sikur anëtarët e kastit nuk mund ta durojnë njëri-tjetrin. Në sezonet e hershme, ata ende punonin në SUR. Këto ndërveprime të natyrshme të detyruara. Tani, shfaqja pretendon se ata janë një “grup miqsh”. Por, siç tha Katie Maloney, ata nuk shoqërohen. Është e qartë se të gjithë janë të sëmurë me njëri-tjetrin dhe kanë nevojë për pak hapësirë. Koha e ndarë mund ta bëjë më të besueshme herën tjetër që Scheana Shay qan për mungesën e “shoqeve të saj më të mira”.

Lëreni audiencën të humbasë rregullat e Vanderpump

Edhe shikuesit po sëmuren nga kasti dhe padyshim që kanë lodhje skandaloze. Gjatë vitit të kaluar, fansat janë përmbytur me përditësime të vazhdueshme dhe mbulim shtypi.

Për shembull, Sandoval dhe Ariana u shfaqën në shfaqje të tjera realiteti gjatë vitit 2023. Sandoval dha shumë intervista duke sulmuar Arianën, Rachelin dhe bashkë-yjet e tij, duke e bërë harkun e shpengimit edhe më pak të besueshëm. Për të mos përmendur krahasimin e Scandoval me vrasjen e George Floyd. Më dukej sikur Vanderpump Rules nuk shkoi kurrë në pauzë. Siç thotë thënia e vjetër, mungesa e bën zemrën të dashurohet!

Nga shkon shfaqja nga këtu?

Shfaqja ka nevojë për një rishikim. Shpresojmë, pushimi do të thotë një vlerësim se ku gaboi sezoni 11.

Audienca nuk u përgjigj ashtu siç prisnin producentët ose anëtarët e kastit. Produksioni u përpoq të përsëriste një histori tashmë të ndenjur, ku burri mashtrues mirëpritet përsëri, ndërsa gruaja e përbuzur keqtrajtohet. Por shikuesit e kishin kaluar këtë në sezonin 7. Në vend të kësaj, do të kishte qenë freskuese për një sezon me fuqinë e vajzës së Vanderpump Rules. Përpjekja për të poshtëruar Arianën vetëm sa i bëri shikuesit ta mbështesin atë më shumë.

Koha e lirë i jep prodhimit një shans për të bërë ndryshimet e nevojshme. A ka nevojë trupi për një ndryshim? A duhet të lëvizin disa në Luginën? A duhet të mbretërojnë prodhuesit me favorizim të dukshëm? A duhet Bravo të sjellë prodhues të rinj që nuk kanë të njëjtin paragjykim? Ka përparësi për ndryshimet në prapaskenë. Më parë, një redaktor u la i lirë pasi pranoi publikisht poshtërimin e Scheanës.

Si fillim, prodhimi mund të mbretërojë pak më shumë në podkastet e kastit dhe mediat sociale. Imagjinoni nëse, për shembull, Heather Gay do të shkonte në Monica Garcia për një vit përpara fundit të sezonit 4 të RHOSLC shpërthyese. Ndoshta kasti i VPR duhet të marrë shënime nga Shtëpiakët e shtetit të Lalës dhe Katie.