Pse RHONJ ka hyrë në epokën e saj të zonës së muzgut

Klea

Pse RHONJ ka hyrë në epokën e saj të zonës së muzgut

Amvise të vërteta të Nju Xhersit ka qenë gjithmonë një ekskluzivitet i njohur në mesin e shikuesve Bravo. Midis mentalitetit të turmës, traditës së vjetër italiane dhe rrokullisjes së tryezës, ishte shumë e vështirë të gjeje një ekskluzivitet Real Housewives që krahasohej. Por me agimin e sezonit 14, ndjekësit prej shumë kohësh kanë filluar të ndihen sikur kanë hyrë në një dimension alternativ RHONJ.

Aleancat në ndryshim

Një gjë ka qenë gjithmonë krejtësisht e qartë kur bëhet fjalë për Real Housewives të New Jersey: Gjithmonë do të kishte Skuadra Teresa dhe Ekipi Melissa. OG-të e Garden State, Teresa Giudice dhe Melissa Gorga, nuk kanë parë kurrë sy për sy. Që nga sezoni 3, fansave u është dashur të shikojnë të njëjtën histori në lidhje me grindjen dramatike familjare. Me kalimin e viteve, bashkë-yjet e tyre kanë marrë anë.

Në ekipin Teresa, ka pasur gjithmonë Dolores Catania, Jennifer Aydin dhe tani Danielle Cabral. Në ekipin Melissa ishte Maragret Josephs, Rachel Fuda dhe Jackie Goldschneider. Por diçka në erë ndryshoi, duke çuar në një tronditje të aleancave. Baza e tifozëve të RHONJ ka mbetur e pazgjidhur. Mbeti duke pyetur veten se ku në botë është Rod Serling kur ke më shumë nevojë për të.

Me miq si këta…

Ndoshta çështja më shqetësuese është fakti se Margaret dhe Jackie tani janë armiq të vdekshëm. Nuk e pashë që kjo të vinte. Dy femrat ishin jashtëzakonisht të afërta. Por pas episodit të javës së kaluar ku Marge dërgoi tekste djallëzore të shkruara nga Jack, gjithçka ka marrë fund. Pikërisht në këtë moment kisha hyrë në kokën time nga seriali i famshëm i vitit 1959 – “Një udhëtim në një tokë të mrekullueshme, kufijtë e të cilit janë ato të imagjinatës. Ky është një udhërrëfyes përpara: ndalesa juaj e radhës: Zona e Muzgut!” Sezoni më i ri u hap me Jackie duke bërë një pit stop në shtëpinë e re të Terezës. Të dy rrinin si miq. Madje ata folën edhe me gratë e tjera bashkë.

Më pas shtoni Jennifer Fessler dhe Jennifer Aydin duke thyer pak bukë gjatë drekës. Së pari, u trondita që ata lejuan që karbohidratet të uleshin në tryezë. Por më pas, për t’i parë ata të ndajnë një margarita gjigante gati sa më dërgoi në spirale. Të dy nuk diskutuan asgjë aq të thellë sa zgjedhjet e ardhshme presidenciale, por më tepër se si ishin të gatshëm të ishin miq me rivalët e tyre pa marrë parasysh koston.

Jemi në ujëra të paeksploruar

Jam gati një episod larg vendosjes së vetes në një pengesë vullnetare psikologjike, sepse, më lejoni t’ju them, këto gra po ngatërrohen me gjithçka që unë di të jetë e vërtetë. Me premierën e sezonit 14 të RHONJ, seriali ka kaluar në territore të paeksploruara. Disi, në një periudhë të një dimri, gratë kanë harruar të gjitha gabimet që i kanë bërë njëra-tjetrës. Vitet e heqjes së flokëve, thashethemeve të ashpra dhe diskreditimit, sapo u hodhën në tualet. Nuk mund të mos vë në dyshim nëse dëshira për në qendër të vëmendjes nuk i ka pushtuar aq fshehurazi trupat e tyre si një parazit.

Këto miqësi të reja duket se u mungojnë disa detaje mjaft të rëndësishme. Ende nuk na është dhënë një shpjegim solid për miqësinë e Xhekut dhe Terezës. Të dy i thanë kamerave se e kanë pëlqyer gjithmonë njëri-tjetrin, gjë që duket se është diskredituar nga pamjet video të të gjithë sharjeve. Jackie shkoi aq larg sa tha: “Ndihej mirë që njerëzit shqetësoheshin për mënyrën se si ndihem dhe dëshiroja të isha vërtet miq.” Me Terezën duke buzëqeshur dhe duke u përgjigjur “Ne jemi vërtet shumë argëtues”. Por ishte deklarata e fundit e Jackie-t që më hodhi në sy ndërsa ajo shtoi, “[The] energjia që vjen nga ju dhe Jen është shumë më e lehtë.”

Matematika nuk është matematikë

Është e vështirë të mbash një kokë të qartë në lidhje me miqësinë e sapogjetur, sepse, që të mos harrojmë, Jackie ishte një fanse e Terezës përpara se të ishte në shfaqje. Ajo bëri pelegrinazhin në Bookends në Ridgewood për të marrë një libër gatimi të nënshkruar. Por shqetësimi im kryesor është se për çfarë flasin një ish blerës i Macy’s dhe një avokat? Analogjitë?

Sinqerisht, rreth 70% e bisedës mund të jetë vetëm Jackie që mëson Tre se si të shqiptojë fjalët saktë. Në librin e Jackie-t, The Weight of Beautiful, ajo madje thotë se Teresa ishte shkaku i rikthimit të saj kur iu bashkua për herë të parë serialit. Pra, si mund të gjenin gjuhën e përbashkët këta të dy? Është e qartë se ka vetëm një përgjigje logjike: Unë jam duke jetuar në Zonën e Muzgut.

Ndihuni me RHONJ që transmeton në Peacock.