Mirë se vini në Plathville Separation: Ethan dhe Olivia shpallin ndarjen

Klea

Pse ndarja e Ethan dhe Olivia Plath nuk ishte një surprizë

Mirë se vini në Plathville fansat sapo e mësuan këtë Olivia Plath dhe Ethan Plath kanë vendosur të ndjekin rrugët e tyre të ndara, dhe sinqerisht, informacioni nuk është befasi. Olivia ishte një shpirt i lirë që donte të përballej me përvojat e jetës së pari me kokë pa helmetë, ndërsa Ethan ishte një gungë në trung, një zvarritje totale. Sinqerisht, largim i mirë nga marrëdhënia toksike!

Për katër sezone, çifti, i cili u martua në moshën 18-vjeçare, luftoi me presionin e familjes Plath, duke pirë pije të gazuara dhe duke kuptuar nëse kishte vend të mjaftueshëm për Jezusin në marrëdhënien e tyre. Ishte e qartë se të dy po luftonin brenda martesës së tyre dhe dukej se pesha e bashkimit më në fund i thyente. Nuk dyshoj se Kim Plath po kërcen nga gëzimi që djali i saj i parëlindur është i lirë nga “djalli”. Fjalët e saj, jo të miat.

Ata nuk kishin asgjë të përbashkët

Në episodin më të fundit të Welcome To Plathville, dallimet e Ethan dhe Olivia u shfaqën edhe një herë. Gjatë një rrëfimi, Ethan e bëri shumë të qartë se ai dhe ish-bashkëshortja e tij së shpejti ishin në faqe krejtësisht të ndryshme kur bëhej fjalë për politikën, fëmijët dhe moralin.

Ethan ende donte të mbante njëfarë kontrolli, ndërsa Olivia u hodh në hap për të vrapuar e lirë. Në episodin e kësaj jave, Olivia vuri në dukje: “Kam ndryshuar shumë që kur u martova dhe mendoj se është në rregull. Kam dyshime ndonjëherë, por gjithashtu mendoj se jam në gjendje të jem në një marrëdhënie me dikë që beson ndryshe nga unë. Mendoj se kjo është diçka që e pyes Ethanin gjatë gjithë kohës, nëse ai është i aftë për këtë.”

Çifti vendosi të jetonte në një vend të ndryshëm çdo vit, duke përfshirë Tampa dhe Minesota. Tampa ishte streha e Olivias pasi ishte argëtuese dhe plot me njerëz. Megjithatë, Minesota ishte e ftohtë dhe e largët, një interpretim shumë i Ethan-it, i cili pranoi hapur se nuk ka qenë kurrë një person popullor. Ethan-it i pëlqente të punonte në makinat e tij të vjetra që nuk i flisnin më, ndërsa Olivia udhëtonte, duke bërë foto të çifteve të lumtura. Ironia është tragjike.

As familja nuk e miratoi martesën

Kim dhe Barry Plath e bënë mjaft të qartë se ata kurrë nuk e miratuan Olivia-n pasi e kuptuan se ajo ishte një model i keq. Dua të them, kushdo që përqafoi sheqerin, televizorin dhe aventurën është padyshim pagan! Mbyllni fëmijët tuaj! Kim shpesh përmendi “shpirtrat e këqij” të Olivias dhe përfundimisht, nuses u ndalua nga shtëpia e familjes. Edhe Moriah Plath dhe Micah Plath përfunduan duke u kthyer në Olivia, duke pretenduar se ajo ishte një mbretëreshë e dramës.

Motra e Olivias, Lydia Grace, ndau në rrëfimin e saj se ajo nuk mendonte se Ethani ishte mjaft i mirë për Olivian. Edhe pse të dy yjet e TLC u rritën në rrethana të ngjashme, Olivia ishte e gatshme të evoluonte, ndërsa Ethan thjesht donte ta mbante atë nën gishtin e tij. Lidia, jo aq e pafajshme, e pyeti motrën e saj më të vogël: “Po sikur të takosh dikë dhe të ishe një person tjetër kur e takuat, por keni ndryshuar plotësisht dhe po shkoni në drejtime të kundërta, por jeni bashkë me ta?”

Ethan dhe Olivia ishin shumë të rinj për t’u martuar

Pak 18 dhe 20 vjeçarë janë të pajisur për martesë, pasi nuk kanë fituar mjaftueshëm përvojë jetësore. Fillimisht, Olivia dhe Ethan rrallë u lejuan të flisnin në telefon dhe u mbështetën në letrat e shkruara me dorë si formën e tyre të vetme të komunikimit. Gjatë një sezoni të mëparshëm Mirë se vini në Plathville, të dy pranuan se zgjodhën të martoheshin vetëm që të mund të rrinin në të vërtetë!

Duket se ndarja e tyre në vitin 2021 ishte vetëm meze për atë që padyshim do të jetë një divorc interesant. Ethan vuri në dukje në postimin e tij të njoftimit të ndarjes se “Thjesht nuk funksionoi mes nesh, megjithëse Zoti e di që ne të dy dhamë gjithçka kishim. Dukej se vazhdimisht po tërhiqnim njëri-tjetrin në drejtime të kundërta në jetë me qëllime të ndryshme.”

Në një rrëfim ogurzi në divan, fjala e fundit e Ethan-it në episodin e ri la të kuptohej një prishje e pashmangshme ndërsa ai tha: “Unë nuk jam tolerant për disa prej besimeve që keni dhe ju nuk jeni tolerant ndaj disa prej besimeve që kam. Të shkosh për t’u marrë vesh – kjo është një recetë për një jetë të mjerueshme. Nuk e dua këtë.”