Pse Dr. Terry Dubrow heq dorë nga droga 'mrekullive' Ozempic

Klea

Pse Dr. Terry Dubrow heq dorë nga droga ‘mrekullive’ Ozempic

Dr Terry Dubrow kohët e fundit është hapur për të hipur në trenin Ozempic… dhe për t’u larguar menjëherë.

Ylli i Real Housewives of Orange County dhe Botched nuk është Bravoleb-i i parë që hyn në valën e Ozempy. Bashkëylli i tij në Orange County, Emily Simpson, foli për përdorimin e ilaçit diabetik të tipit 2 – i cili ndikon në ngopjen – në vitin 2023, duke thënë se ka qenë një mjet i vlefshëm në udhëtimin e saj të fitnesit.

Një nga anët negative të rritjes së popullaritetit të Ozempic është mungesa e furnizimit. Me këtë vjen edhe turpi. Real Housewives of New Jersey’s Danielle Cabral kritikoi njerëzit për përdorimin e tij, duke thënë se ata duhet të “vrapojnë në një rutine” për të humbur peshë. Dr. Dubrow komentoi turpërimin publik në gusht 2023, duke u kërkuar njerëzve që të edukohen rreth drogës. Gjatë një interviste me Page Six, Terry detajoi përvojën e tij të fundit në Ozempic – duke e quajtur atë një “mrekulli”.

Terry thotë se Big O është i mahnitshëm

Edhe pse ka pasur shumë diskutime negative rreth Ozempic, i njohur gjithashtu si Wegovy, Terry këndoi lavdërime të larta për ilaçet për humbje peshe.

“E kam provuar. Mendova se ishte e mrekullueshme”, tha ai. “Nuk kisha aq shumë peshë për të humbur. Por doja ta provoja sepse shumë nga pacientët e mi ishin në të dhe doja të shihja se si ishte kur nuk je diabetik dhe ke vetëm 10-15 kilogramë për të humbur.”

“Unë mendoj se është një mrekulli,” shtoi ai. “Zbulimi më i madh në historinë mjekësore.” Megjithatë, ylli i realitetit pranoi se e ndaloi marrjen e drogës sepse i mungonte “gëzimi i të ngrënit”.

“Mendova, ‘E dini çfarë, dua të kthej oreksin tim. Pushimet po vijnë, dua të kënaqem”, shpjegoi Terry. “Ju nuk mund të pini në të,” tha ai. “Duhet të jeni vërtet të kujdesshëm me alkoolin, sepse njerëzit po shtrohen në spital me pankreatit.”

Si mesazh përfundimtar, Terry paralajmëroi përdoruesit që duan të provojnë Ozempic, duke thënë se duhet të kombinojnë ilaçin me ndryshimet e stilit të jetesës, duke përfshirë stërvitjen dhe dietën.

“Për pacientët që duan të provojnë [Ozempic], duhet të kuptoni se lëkura juaj do të lirohet shumë më shpejt,” shpjegoi ai. “Do të humbisni masën e dobët të muskujve. Ju duhet të rrisni proteinat tuaja; ju duhet të stërviteni.”