Producenti i jahteve të lundrimit poshtë kuvertës akuzon Gary King për sjellje të pahijshme seksuale

Klea

Producenti i jahteve të lundrimit poshtë kuvertës akuzon Gary King për sjellje të pahijshme seksuale

Kohët e fundit fansat duartrokitën ekuipazhin e Below Deck Down Under për parandalimin e asaj që mund të ishte një sulm seksual ndaj një shoku të ekuipazhit të dehur dhe pa ndjenja. Dy anëtarë të ekuipazhit morën menjëherë biletat e tyre në shtëpi. Kapiteni Jason Chambers, kryestjuardesa Aesha Scott dhe një producent anonim i shfaqjes u pranuan se kishin bërë gjënë e duhur. Megjithatë, në vazhdën e atij incidenti, disa anëtarë të prodhimit kanë dalë me akuza në lidhje me Gary King.

Ata janë të shqetësuar për disa raste të paraportuara të sulmeve seksuale dhe sjelljeve të pahijshme. A është lejuar Gary të shmangë pasojat thjesht sepse ai është një anëtar i njohur i shfaqjes fituese të Emmy-t?

Anëtarja e produksionit Samantha Suarez thotë se Gary u përpoq ta detyronte veten gjatë xhirimeve të sezonit të katërt Jahti me vela poshtë kuvertës në verën e vitit 2022.

Duke iu lutur që të mos largohej nga dhoma e tij e hotelit

(Foto nga: Fred Jagueneau/Bravo)

Në vitin 2022, kufizimet e Covid kërkonin që anëtarët e kastit duhej të qëndronin të izoluar në dhomat e tyre të hotelit përpara xhirimeve. Përveç detyrave të saj të flokëve dhe grimit, Samantha gjithashtu u dërgoi ushqim dhe ujë anëtarëve të ekuipazhit në dhomat e tyre gjatë izolimit. Kur të gjithë mbërritën për herë të parë në Sardenjë, Itali, ajo u tha producentëve se disa nga anëtarët e kastit po refuzonin të qëndronin të izoluar në dhomat e tyre të hotelit.

Një ditë Samantha e shoqëroi Gary-n përsëri në dhomën e tij pasi ai kishte filmuar intervista për shfaqjen. Si gjithmonë, alkooli ishte siguruar për t’i bërë anëtarët e ekuipazhit më llafazan.

“Nuk ka asnjë kufi për konsumimin e alkoolit,” tha grimieri me bazë në Atlanta, “i cili mendoj se përbën një problem vërtet të madh.” Sipas Samantës, një Gary shumë i dehur po bërtiste nga ballkoni i tij, duke u përpjekur të bënte anëtarët e tjerë të ekuipazhit të vinin t’i bashkoheshin në dhomën e tij. Pasi e vendosi, ajo i tha se duhej të shkonte të ndihmonte të tjerët.

Gary vazhdimisht i kërkoi asaj që të mos largohej, madje duke i sugjeruar që të shkonin në shtrat së bashku, edhe pse ai e dinte që ajo ishte në një lidhje. Ajo këmbënguli se duhej të largohej, por i premtoi se do të kthehej pas pak minutash për t’i sjellë atij ushqime dhe ujë.

Duke iu përgjigjur derës me të brendshme

Gary King, jaht me vela poshtë kuvertës
(Kredia e fotografisë: Bravo/YouTube)

Kur ajo u kthye me ushqimet, bashkëshorti i parë iu përgjigj derës me të brendshme. Përsëri iu lut të mos largohej.

“Isha sikur … më duhej të shkoja t’u sjell njerëzve të tjerë ujë dhe ushqim,” tha ajo. “Kështu që unë hyra në dhomë për të ulur kasën e ujërave dhe përsëri, ai po përsërit: “Mos u largo”, dhe unë thashë: “Duhet të iki, nuk do të qëndroj”.

Ndërsa ajo u kthye për të lënë dhomën, Samantha pretendon se Gary doli pas saj, e kapi atë, e shtypi me trupin e tij dhe refuzoi ta lironte, edhe pse ajo po e godiste me shkelma dhe bërryla për t’u liruar. Pasi ajo ishte në gjendje të çlirohej dhe shkoi të hapte derën, ajo thotë se Gary e mbylli derën nga pas.

“Nuk e dija se çfarë do të ndodhte,” thotë Samantha. “Isha i çmendur. Thjesht ndodhi kaq shpejt.”

Për fat të mirë, në atë moment Samantha mori një telefonatë nga menaxheri i talenteve dhe iu përgjigj. Kur Gary lëshoi ​​derën, ajo mundi të hynte në korridor dhe t’i përgjigjej thirrjes.

“Unë jam i çmendur dhe ai thotë: ‘Çfarë nuk shkon? Çfarë po ndodh?”, vazhdoi Samantha. “Dhe unë jam si, ‘Thjesht më lini të qetë’. Ai u përpoq të … më vinte krahun. Ai është në korridor me të brendshme dhe gjithçka është e çuditshme dhe e ndyrë, [so I said]’Vetëm kthehu në dhomën tënde dhe mos dil jashtë’.”

Pak përgjigje nga prodhuesit

Gary King, jaht me vela poshtë kuvertës
(Foto nga: Bravo)

Edhe pse ajo e raportoi menjëherë incidentin te producentët të nesërmen, nuk ndodhi shumë. Ajo pati disa takime me anëtarë të ndryshëm të produksionit dhe u tha atyre se nuk ishte rehat me Gary. Ajo nuk donte t’i bënte flokët apo grimin apo të ishte vetëm në një dhomë me të.

Prodhuesit e paralajmëruan Gary se do ta pushonin nëse do të ndodhte një incident tjetër. I hequr nga dhoma e tij e hotelit, ai duhej të flinte në Parsifal III.

Pas incidentit, Samantha qëndroi brenda dhomës së saj të hotelit për një javë sepse ishte e mërzitur dhe e dëshpëruar. Ajo thotë se shëndeti i saj mendor ra dhe debatoi për të shkuar në shtëpi pa e përfunduar sezonin.

Disa anëtarë të ekuipazhit që punonin me Samantën në atë kohë verifikuan se ajo u tregoi atyre për incidentin gjatë xhirimeve. Ata gjithashtu thanë se kanë parë që Gary “vazhdimisht” i bënte gratë e tjera të pakëndshme me ndjekjen e tij agresive ndaj tyre.

Një burim anonim raportoi se kishte parë Gary-n duke kapur prapanicën e një anëtari të kastit dhe vazhdon ta prekë atë në mënyrë të papërshtatshme edhe pse ajo tha, “Jo” dhe i tha të ndalonte. Kur një producent i tha të ndalonte, anëtari i ekuipazhit thotë se Gary iu afrua një operatori kamerash dhe i kapi organet gjenitale.

“Ai është i frikshëm i nivelit tjetër me gratë,” tha dëshmitari.

Si ia del ai me këto gjëra? Mendova se e kisha kaluar Gary King-un, por tani as nuk dua ta shoh më në ekranin tim të televizorit. Ai është vërtet i neveritshëm.