Policia holandeze mohon se ka vënë në shënjestër racore Nicki Minaj në arrestim!

Klea

Policia holandeze mohon se ka vënë në shënjestër racore Nicki Minaj në arrestim!

Policia holandeze mohon se ka vënë në shënjestër racore Nicki Minaj në arrestim!

Arrestimi i fundit i Nicki Minaj në Amsterdam ka ngjallur polemika, me reperen që pretendon se trajtimi i saj nga autoritetet ishte ndikuar nga raca e saj. Megjithatë, policia holandeze i ka hedhur poshtë këto pretendime, duke deklaruar se arrestimi nuk ishte i motivuar racor.

Nicki Minaj

Sipas raportimeve, Minaj u ndalua në aeroportin Schiphol të shtunën e kaluar dhe u gjobit me 350 euro (380 dollarë) pasi policia zbuloi dhjetëra nyje në bagazhin e saj. Duke shprehur zhgënjimin e saj, Nicki e kritikoi trajtimin e saj si “të neveritshëm” dhe sugjeroi se raca e saj luajti një rol në incident.

Në përgjigje, policia holandeze ka mohuar çdo paragjykim racor në arrestim, duke theksuar se veprimet e tyre ishin në përputhje me protokollin. Një zëdhënës tha: “Ne thjesht bëjmë punën tonë dhe është protokoll të kontrollojmë bagazhet dhe të arrestojmë një person kur gjejmë drogë. Ne qëndrojmë për një organizatë profesionale që i trajton të gjithë të barabartë, pa marrë parasysh çfarë.”

Nicki Minaj

Pavarësisht deklaratës së policisë, Nicki iu desh të shtynte performancën e saj të planifikuar në Mançester, MB, duke lënë të zhgënjyer mijëra fansa. Duke folur për incidentin në platformën e transmetimit të drejtpërdrejtë Stationhead, Nicki e përshkroi trajtimin që ajo mori si “të neveritshëm” dhe shprehu shqetësimin e saj për situatën.

Ndërsa prokurorët holandezë pohuan se Minaj mbante 30 deri në 100 gram kanabis, reperja argumentoi se “para-rollet” i përkisnin rojes së saj të sigurisë. Incidenti ka rindezur diskutimet rreth profilizimit racor dhe trajtimit nga autoritetet e zbatimit të ligjit.

Nicki Minaj

Përveç kësaj, e Nicki Minaj koncerti i ardhshëm në Amsterdam është anuluar pas arrestimit të saj të fundit, sipas një deklarate nga promovuesi i koncertit Mojo të lëshuar të premten, më 31 maj.

“Për shkak të ngjarjeve të javës së kaluar, Nicki Minaj shfaqje të dielën, 2 qershor në Ziggo Dome, Amsterdam nuk do të zhvillohet më”, thuhet në deklaratë. “Biletat do të kthehen në pikën e shitjes.”

Nicki Minaj

Nicki Minaj, e cila është 41 vjeçe, ishte vendosur të performonte si pjesë e turneut të saj Botëror Pink Friday 2 në Ziggo Dome të dielën. Ndërsa Minaj nuk e ka adresuar drejtpërdrejt anulimin, performanca e saj e fundit ishte në Mançester, Angli, të premten.