Polemikat dhe sukseset e shpëtimit të qenve të Lisa Vanderpump

Klea

Polemikat dhe sukseset e shpëtimit të qenve të Lisa Vanderpump

Lisa Vanderpump nuk ka qenë kurrë e trembur për dashurinë e saj për qentë. Të vegjlit e yllit të Bravo janë paraqitur në disa episode të Real Housewives of Beverly Hills dhe Rregullat e Vanderpompës dhe ajo iu referua të qenit një dashnor i kafshëve në etiketën e saj të Sezonit 6 RHOBH, “Unë jam i apasionuar pas qenve, thjesht nuk jam i çmendur për b****es.”

Qentë kanë qenë gjithmonë një pjesë e madhe e restorantit jetën, por ajo e çoi përkushtimin e saj në një nivel tjetër në vitin 2017 kur hapi një qendër shpëtimi qensh të quajtur Vanderpump Dogs. Bravo.com thotë se organizata jofitimprurëse ka shpëtuar mbi 500 qen që nga hapja e saj.

Ndërsa qendra me siguri ka pasur disa suksese, polemika duket se e ndjek gjithmonë Lizën dhe bizneset e saj.

Këtu janë sukseset dhe polemikat më të mëdha rreth Vanderpump Dogs.

Lëng Apple Lucy Lucy (Polemika)

Rodin Eckenroth/Getty Images

Ka pasur aq shumë dramë në sezonet e fundit të RHOBH sa është e vështirë të kujtosh një kohë kur një sezon i tërë rrotullohej rreth një qeni. Sezoni 9 kishte të bënte me Lucy Lucy Apple Juice, një përzierje chihuahua që Dorit Kemsley e adoptoi nga Vanderpump Dogs. Dorit përfundoi duke i dhënë qenin një pronari të ri pasi ajo pretendoi se Lucy kishte kafshuar fëmijët dhe burrin e saj. Megjithatë, Lucy nuk përfundoi në një shtëpi të lumtur siç priste Dorit. Në vend të kësaj, ajo përfundoi në një strehë.

Vanderpump Dogs u alarmua për vendndodhjen e Lucy-t, gjë që shkaktoi një sezon polemikash që shpesh përmendet si “Puppy Gate”. Fillimisht vapa ishte në Dorit. Pyetjet rrotulloheshin për gruan që i dha qenin dhe anëtarët e kastit pyesnin veten se sa shumë dinte Dorit për situatën. Megjithatë, fokusi u zhvendos te Lisa pasi u zbulua një histori rreth polemikave. Disa anëtarë të kastit dyshuan se Lisa e zbuloi historinë sepse tregimi anonte shumë drejt mbështetjes së Vanderpump Dogs dhe punës së organizatës. Lisa e ka mohuar gjithmonë pretendimin.

Polemika dukej se prekte Lizën, e cila vendosi të largohej nga ekskluziviteti pas Sezonit 9. Nga ana e mirë, sezoni ishte i shkëlqyeshëm për Vanderpump Dogs. Biznesi u përmend pothuajse në çdo episod.

James Kennedy rikthen qenin e tij (Sukses)

James Kennedy është sërish baba qeni! Pasi James dhe ish e fejuara e tij, Rachel Leviss, u ndanë, ajo mori kujdestarinë e Goldendoodle-it të tyre, Graham. Zemrat e fansave u thyen duke parë James duke vajtuar për humbjen e qenit të tij në sezonin 10.

Megjithatë, situata ndryshoi pasi Rachel u largua nga Kalifornia për të kaluar kohë në një institucion të shëndetit mendor pas Scandoval. Fillimisht, Graham qëndroi me familjen e Rachel, por ata duhej ta kthenin në shtëpi pasi ai kafshoi nënën e Rachel, Laura.

TMZ publikoi lajmin se James rifitoi pronësinë e Graham në korrik. Sipas gazetës, një burim i brendshëm tha se familja e Rachel e la Grahamin në një strehë. Megjithatë, Rachel dhe familja e saj e kanë mohuar pretendimin. Laura shpjegoi situatën në një intervistë për Entertainment Tonight. Ajo tha se fillimisht u përpoq ta vendoste Grahamin me një trajner.

“Ndërsa ishte me trajnerin, Graham e kafshoi atë dhe burrin e saj,” pohoi ajo. “Ata punuan akoma më shumë me të për ta çuar në një vend ku mund të birësohej. Ai u vendos me një pronar të ri dhe u kthye brenda tre ditësh pasi e kishte kafshuar. Shpëtimi më pas iu drejtua Lisa Vanderpump për ndihmë financiare…Lisa ofroi të adoptonte Grahamin dhe ai u kap nga Vanderpump Dogs Rescue më 13 korrik. California Doodle Rescue iu tha se Vanderpump Dogs ose do ta rehabilitonin atë dhe do ta vendosnin në një shtëpi të mirë ose ai mund të jetonte në pronën e saj deri në ditën e vdekjes së tij.”

Fatmirësisht, Graham e gjeti rrugën e tij për t’u kthyer te James përmes Vanderpump Dogs dhe të dy duken shumë të lumtur së bashku. Ai ndau një foto me qenushin e tij në Instagram në korrik për të festuar ribashkimin.

“Shiko kush u kthye në shtëpi, në jetën time, unë do të kujdesem për ty përgjithmonë dhe të dua.” ai shkroi.

Padia e Vanderpump Dogs (Polemikë)

Matthew Simmons/Getty Images

Vanderpump Dogs është në ujë të nxehtë pasi një grua doli me një ankesë kundër organizatës. Sipas dokumenteve ligjore të marra nga TMZ, një grua adoptoi një Dachshund të quajtur Cassie nga shpëtimi në korrik 2023 dhe u sigurua se qeni ishte krejtësisht i sigurt për të luajtur me “pavarësisht se nuk kishte marrë ende trajtim kundër krimbave”. Në dokumente, gruaja tha se ajo vuri re Cassie “duke dëbuar krimba të mëdhenj të gjallë gjatë jashtëqitjes”, kështu që ajo e çoi atë në një spital për kafshët shtëpiake, ku u trajtua për infeksion me krimba.

Nëse mendoni se është e keqe, prisni, përkeqësohet. Gruaja pretendoi se ishte “diagnostikuar me parazitë të zorrëve” pasi kaloi kohë me Cassie. Sipas dokumenteve të gjykatës, gruaja tha se filloi të dëbonte “krimbat e gjallë dhe vezët nga goja e saj, vagina dhe anusi”. Oh Zoti im.

TMZ raportoi se gruaja po padit organizatën jofitimprurëse “për neglizhencë dhe mashtrim”.

Vanderpump Dogs nuk iu përgjigj kërkesës së RealityTea për koment.

Sa qen kanë ndihmuar (Sukses)

Matthew Simmons/Getty Images

Pavarësisht polemikave, është e vështirë të injorosh punën e mirë që ka bërë organizata. Organizata jofitimprurëse ka ndihmuar qindra qen të gjejnë shtëpi të dashura dhe kjo është mjaft e mirë për ne.