Paula Abdul akuzon Nigel Lythgoe për sulm seksual

Klea

Paula Abdul akuzon Nigel Lythgoe për sulm seksual

Këngëtar dhe balerin Paula Abdul kishte mjaftë një ecuri në reality show. Ajo ishte një nga gjyqtaret origjinale të American Idol. Ajo u largua nga tavolina e gjyqtarëve pas sezonit të 8 të shfaqjes. Paula më vonë iu bashkua panelit të gjykimit të So You Think You Can Dance. Gjyqtarët e saj ishin Nigel Lythgoe dhe Jason Derulo. Ajo madje ishte një gjyqtare e ftuar në sezonin 32 të Dancing with the Stars.

Por emri i Paula është në shtyp këtë javë për një arsye më shqetësuese. Ajo ka akuzuar Nigel, i cili ishte një producent ekzekutiv i American Idol dhe SYTYCD, për sulm seksual.

Nga ana e tij, Nigel mohon pretendimet. TMZ ka të gjitha detajet.

Paula Abdul po padit Nigel Lythgoe për sulm seksual ndaj saj

Paula ngriti padinë të premten, 29 dhjetor 2023, në Los Angeles. TMZ mori dokumentet e gjykatës. Në dosje, Paula pretendoi se sulmi i parë seksual ndodhi gjatë “një prej sezoneve fillestare të Idol”. Në atë kohë, Paula dhe Nigel po udhëtonin për audicione rajonale.

Në dokumente, Paula deklaroi se ajo dhe Nigel ishin vetëm në një ashensor në hotelin e tyre. Dyshohet se Nigel e shtyu pas murit dhe i preku organet gjenitale dhe gjoksin. Ai gjithashtu u përpoq ta puthte me gjuhë. Këngëtarja thuhet se u përpoq ta shtynte atë dhe sapo u hapën dyert e ashensorit, ajo vrapoi në dhomën e saj të hotelit. Paula thirri një nga përfaqësuesit e saj për të raportuar sulmin. Por ajo ishte e shqetësuar se do të pushohej nga puna nëse do të fliste.

Sipas padisë, Paula pretendoi se sulmi i dytë i supozuar ndodhi pasi ajo nënshkroi një kontratë për të qenë gjyqtare në SYTYCD në 2015. Paula pranoi një ftesë për të shkuar në shtëpinë e Nigel për të folur për çështjet e lidhura me punën. Në fund të natës, Nigel dyshohet se e detyroi veten mbi të, ndërsa ajo ishte ulur në një divan. Ai i tha asaj se ata mund të ishin një “çift i shkëlqyer me fuqi” dhe u përpoq ta puthte. Ajo thuhet se e ka larguar dhe është larguar pasi është shprehur se nuk ishte e interesuar për të.

Paula ndjeu se ishte e diskriminuar në lidhje me kompensimin e saj

Paula Abdul me gjyqtarët e Dancing with the Stars

Në vitin 2015, Paula pohoi se ajo ishte dëshmitare e Nigelit që prekte një nga asistentët e Paula. UAU. Kjo më bën të ndihem i sëmurë. Ajo tha gjithashtu se Nigel e kishte thirrur dhe e “tallte”. Ai thuhet se i tha asaj se ata duhet të festojnë “shtatë vjet dhe statuti i kufizimeve kishte përfunduar”. Paula gjithashtu pretendoi se ajo ishte diskriminuar dhe ngacmuar në lidhje me pagën e saj ndërsa punonte në American Idol.

Paul po padit Nigel, FremantleMedia në Amerikën e Veriut dhe 19 Entertainment për ngacmim seksual, sulm seksual dhe dhunë, neglizhencë dhe dhunë gjinore. Vendimi i Paula për të dalë përpara është për shkak të Aktit të Kalifornisë për Abuzimin Seksual dhe Përgjegjësitë e Mbulimit. Ky akt u jep paditësve më shumë kohë për të paraqitur pretendime që do të ishin bllokuar nga skadimi i parashkrimit.

Nigel Lythgoe iu përgjigj padisë së Paula

Ndërkohë, Nigel iu përgjigj pretendimeve të Paulës. Nigel i tha TMZ, “Të thuash se jam i tronditur dhe i pikëlluar nga akuzat e bëra kundër meje nga Paula Abdul është një nënvlerësim i egër. Për më shumë se dy dekada, Paula dhe unë kemi bashkëvepruar si miq dhe kolegë të dashur – dhe krejtësisht platonikë”.

Nigel vazhdoi, “Dje, megjithatë, papritmas, mësova për këto pretendime në shtyp dhe dua të jem i qartë: jo vetëm që janë të rreme, por janë thellësisht fyese për mua dhe për gjithçka që unë mbroj”.

Ai shtoi, “Ndërsa historia e sjelljes së çrregullt të Paula-s është e njohur mirë, nuk mund të pretendoj të kuptoj saktësisht pse ajo do të ngrinte një padi që ajo duhet ta dijë se është e pavërtetë. Por mund të premtoj se do ta luftoj këtë shpifje të tmerrshme me gjithçka që kam.”

Ne do të vëzhgojmë me vëmendje këtë situatë në zhvillim.