Padia e Caroline Manzo kundër Bravo është një pikë kthese

Klea

Padia e Caroline Manzo kundër Bravo është një pikë kthese

Për vitet e fundit, Bravo ka qenë duke u marrë me një përllogaritje realiteti. Dhe ndërsa rrjeti është përpjekur të injorojë pretendimet e ish-personaliteteve si Bethenny Frankel, Stassi Schroeder dhe Rachel Leviss, po bëhet gjithnjë e më e vështirë të pretendosh se Bravo nuk është më i interesuar për vlerësimet sesa ata janë talenti i tyre. Me Caroline Manzo tani duke paditur rrjetin, kjo mund të nënkuptojë një pikë kthese në TV realitet siç e njohim ne.

Pretendimet

Në fillim të kësaj jave, u shfaqën raporte në lidhje me përplasjen e Caroline dhe Brandi Glanville, të cilat përfshinin pak më shumë informacion në sfond. Në fillim të vitit 2023, shikuesit mësuan se Caroline pretendoi se Brandi e puthte me forcë dhe e përqafoi vaginën dhe gjoksin e saj gjatë regjistrimit të Udhëtimit Real Housewives Ultimate Girls.

Në dokumentet e gjykatës, përmes Variety, Caroline ka pretenduar se Bravo dhe NBCUniversal dinin për historinë e sjelljes së keqe të Brandi, e cila përfshinte ngacmimet seksuale, por megjithatë zgjodhi ta punësonte atë me shpresën e vlerësimeve të mira. Në dokumente thuhej: “Të pandehurit madje e inkurajuan zonjën Glanville që të dehet në xhirime, në mënyrë që ajo të kishte më shumë gjasa të kryente akte të egra dhe ngacmuese, duke ndihmuar kështu vlerësimin e të pandehurve pa marrë parasysh të drejtat dhe sigurinë e atyre përreth saj.”

A kujdeset Bravo për yjet e saj?

Alkooli duket se ka luajtur shumë në këtë incident, dhe kjo nuk është hera e parë që Bravo thirret për marrjen e pijeve të lira. Në vitin 2018, Aviva Drescher akuzoi rrjetin se kishte pirë kastë. “Isha kaq i dobët dhe kaq i frikësuar nga ekipi i prodhimit, dhe sapo kisha kaluar nëpër të gjitha negociatat e kontratës sime për sezonin e dytë, dhe ato ishin demoralizuese,” tha Aviva për Page Six. “Unë bëra goditjen…Ndjeva presion të jashtëzakonshëm për ta bërë atë.”

Caroline ka qenë një anëtare e dashur e saj që nga koha e saj në Real Housewives të Nju Xhersit, kështu që pyetja është ngritur – nëse Bravo nuk po kujdeset për krijuesit e tyre të yjeve, për kë po kërkojnë? Padia e re e bën më të qartë se kurrë se ndryshimi është dëshpërimisht i nevojshëm.

Asnjë ndihmë nuk u dha

Dokumentet e gjykatës pretendonin se Caroline ishte në gjendje shoku, por kamerat Bravo vazhdonin të rrotulloheshin. “Të pandehurit vazhduan të filmonin Paditësin gjatë gjithë kohës edhe pse ajo [Caroline] ishte në ankth nga sulmet seksuale”, thuhet në dokumentet e gjykatës. Ekipi ligjor i Caroline po akuzon Bravon se i jep përparësi xhirimeve mbi shëndetin dhe sigurinë e Caroline. Ata madje pretendojnë se Caroline kërkoi ndihmë nga Alex McCord, i cili tani është një psikolog i licencuar, për “shqetësimin e saj emocional”.

Por Caroline nuk është e vetmja që mendon se rrjeti nuk po kujdesej për sigurinë e saj fizike dhe emocionale. Yje të tjerë të Bravo kanë pohuar se kanë kërkuar ndihmë në të kaluarën, duke përfshirë Rachel pas Scandoval.

Ndërsa fliste me Bethenny në podcastin e saj Just B, Rachel zbuloi se ajo supozohej të kishte një avokat të shëndetit mendor në xhirime me të gjatë ribashkimit. Megjithatë, Rasheli pretendon se kur mbërriti, askush nuk ishte punësuar. Ish-modelja ndau: “Më është premtuar se do të kisha një avokat të shëndetit mendor në trailerin tim ndërsa shikoja dy pjesët e para të ribashkimit. Kjo m’u hoq. Një natë më parë – si një ditë para ribashkimit.”

Është e qartë se shumë yje të Bravo-s mendonin se rrjeti i trajtonte më shumë si pione sesa njerëz, por deri më tani, nuk ka arritur shumë. Megjithatë, padia e Caroline Manzo kundër Bravo mund të jetë shumë më e vështirë për t’u injoruar.

Polemika dhe fshehje të supozuara

Problemet që ndodhin aktualisht me Caroline duket se janë një model për rrjetin. Përveç pretendimeve të tjera kundër Bravo, rrjeti është akuzuar edhe për mbulimin e çështjeve të sjelljes së keqe seksuale në të kaluarën. Një anëtar i prodhimit në Below Deck Sailing Yacht foli për Rolling Stone për një takim të dyshuar që ajo kishte me Gary King, duke pretenduar se Bravo u përpoq ta mbulonte atë.

Në atë kohë, anëtari i ekipit pretendoi se Gary u përpoq të bënte avansime seksuale ndaj saj pa pëlqimin e saj. Ajo pretendoi se u kishte dërguar email prodhuesve të Bravo dhe HR duke u ankuar se ata nuk e kufizuan kurrë konsumimin e alkoolit të Gary. Pasi u bënë pretendimet, Gary nuk ishte në gjendje të merrte pjesë në BravoCon 2023. Por përveç kësaj, nuk është bërë shumë.

Megjithatë, padia e Caroline Manzo kundër Bravo nuk do të jetë aq e lehtë për rrjetin që ta anashkalojë. Shikuesit ka të ngjarë të mos e shohin kurrë këtë sezon të veçantë të RHUGT. Por pyetjet duhet të bëhen tani që duket se është shfaqur një model. A janë vlerësimet më të rëndësishme se siguria e një talenti?

Të gjithë, duke përfshirë rrjetin, yjet dhe shikuesit, duhet të bëjnë më mirë. Në vazhdën e këtij incidenti tronditës, ndoshta Bravo më në fund do ta bëjë.