Olivia Munn

Klea

Olivia Munn i nënshtrohet mastektomisë së dyfishtë pas diagnozës së kancerit të gjirit

Olivia Munn i nënshtrohet mastektomisë së dyfishtë pas diagnozës së kancerit të gjirit

Olivia Munn shkoi në mediat sociale të mërkurën për të njoftuar se ajo i ishte nënshtruar një mastektomie të dyfishtë pasi u diagnostikua me kancer gjiri, në prill 2023.

Aktorja shpjegoi se mjeku i saj vendosi të llogarisë rezultatin e saj të rrezikut të kancerit të gjirit, pasi ajo dhe motra e saj, Sara Potts, rezultuan negative për gjenin BRACA, një tregues gjenetik i një diagnoze të mundshme të kancerit në të ardhmen. Munn kishte marrë gjithashtu një raport të qartë mamografie, në atë kohë.

“Fakti që ajo më shpëtoi jetën,” Munn ka shkruar në Instagram. Ajo shtoi se rreziku i saj gjatë jetës ishte 37 për qind.

Olivia Munn

Munn’Mjeku i tha asaj që të shkonte për një MRI, një ultratinguj dhe më në fund një biopsi, e cila konfirmoi se ajo kishte kancer luminal B, një “kancer agresiv, me lëvizje të shpejtë” në të dy gjinjtë.

Olivia Munn

Aktorja e “Newsroom” iu nënshtrua një mastektomie të dyfishtë një muaj më vonë dhe katër operacione të tjera gjatë dhjetë muajve në vijim.

“Një ditë kalova nga ndierja krejtësisht e mirë, në një ditë tjetër u zgjova në një shtrat spitalor pas një operacioni 10-orësh,” shpjegoi ajo. “Unë jam me fat. Ne e kapëm me kohë të mjaftueshme, saqë kisha mundësi.”

Olivia Munn

43-vjeçarja shprehu mirënjohjen për sistemin e saj të mbështetjes, duke përfshirë familjen, miqtë dhe partnerin e saj, John Mulaney, 41 vjeç, që e ndihmoi atë të kalonte kalvarin.

“Unë i jam shumë mirënjohëse John për netët që ai kaloi duke hulumtuar se çfarë do të thoshte çdo operacion dhe mjekim dhe cilat efekte anësore dhe shërim mund të prisja,” vazhdoi ajo.

Olivia Munn

Munn shkroi – “Për të qenë atje përpara se të shkoja në çdo operacion dhe duke qenë aty kur zgjohesha, duke vendosur gjithmonë foto të vogëlushit Malcolm në kornizë, në mënyrë që të ishte gjëja e parë që pashë kur hapja sytë.”

Olivia Munn

Ylli i “X-Men: Apocalypse” falënderoi gjithashtu mjekët e saj, stafin në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai në Los Angeles dhe objektin Santa Monica, Providence Saint John’s Health Center. Ajo iu referua OBGYN-it të saj, Dr. Thaïs Aliabadi, si “engjëlli i saj mbrojtës”.

Olivia Munn

Munn prej tre vitesh është në një lidhje me alumin e “Saturday Night Live”. Ai u nda nga ish-gruaja e tij, Anna Marie Tendler, në vitin 2021.

Olivia Munn

Munn dhe Mulaney kaluan së bashku në tapetin e kuq për herë të parë në janar dhe morën pjesë në ceremoninë e Oscars Vanity Fair të dielën.