O.J. Simpson

Klea

OJ Simpson Vdiq në moshën 76-vjeçare pasi vrau ish-gruan e tij!

OJ Simpson Vdiq në moshën 76-vjeçare pasi vrau ish-gruan e tij!

Kalimi i OJ Simpson në moshën 76-vjeçare është konfirmuar, duke i dhënë fund një jete të trazuar pas përfshirjes së tij të diskutueshme në vrasjen e ish-bashkëshortes.

OJ Simpson

OJ Simpsonfigura kontroverse që fitoi famë gjatë gjyqit të vrasjes së tij në vitet 1990, ka ndërruar jetë pas një beteje me kancerin.

OJ Simpson

Ish-ylli i NFL-së vdiq të mërkurën në Las Vegas, siç konfirmohet nga familja e tij. Familja e tij e konfirmoi lajmin të enjten, duke thënë: “Më 10 prill, babai ynë, Orenthal James Simpson, iu nënshtrua betejës me kancerin. Ai ishte i rrethuar nga fëmijët dhe nipërit e tij. Gjatë kësaj kohe tranzicioni, familja e tij kërkon që ju lutemi të respektoni dëshirat e tyre për privatësi dhe hirin.”

Në shkurt, Simpson mohoi të ishte në kujdesin bujtinë për kancerin e prostatës, por u përmbajt nga adresimi i diagnozës së tij specifike. Sidoqoftë, në vitin 2023, ai pranoi se ishte “kapur nga kanceri”, megjithëse nuk e specifikoi llojin. Në atë kohë, ai përmendi kryerjen e kimioterapisë.

OJ Simpson

Vitin e kaluar, OJ Simpson u shpreh i “tmerruar” për shëndetin e tij, nga frika se mund të mos i ketë mbetur shumë kohë për të jetuar pas një operacioni që i shpëtoi jetën.

Sipas burimeve pranë tij, Simpson ndau me një mik se “zemra e tij po dështon” pasi u përball me komplikime të rënda shëndetësore. Mjekët duhej të vendosnin një stent në organin e tij jetësor për të siguruar që arteriet e tij të mbeten të pastra dhe gjaku i tij të rrjedhë në mënyrë më efektive.

OJ Simpson

“Mjekët duan që ai të pushojë në shtëpi, sepse nuk mund të bëjnë shumë për të,” i tha Radar shoku i Simpson, Norm Pardo. “OJ e ka në kokë se ai do të vdesë nga një atak masiv në zemër.”

“Po e çmend atë dhe po i shton edhe më shumë stres jetës së tij të trazuar”, shtoi Pardo. “Ai beson se po vdes në pamje të qartë dhe fundi është afër.”

OJ Simpson

Ky nuk është takimi i parë i Simpson me probleme shëndetësore. Ish-ylli i futbollit ka shprehur më parë shqetësime për mundësinë e të paturit të encefalopatisë traumatike kronike (CTE), një sëmundje degjenerative e trurit e lidhur me përjetimin e tronditjeve të përsëritura, në vitin 2018.

“Jam i shqetësuar,” tha Simpson, i cili luajti futboll profesionist për 11 sezone, i tha një gazete lajmesh në Las Vegas në atë kohë. “Unë e kuptoj se ndoshta ju ndikon në kujtesën afatshkurtër sesa afatgjatë.”

“E di me mua, kam ditë që nuk gjej fjalë,” vuri në dukje ai. “Unë fjalë për fjalë nuk mund të gjej fjalë ose emrin e dikujt që njoh. Kjo bëhet paksa e frikshme. Ato ditë ndodhin kur jam i lodhur.”

“Ndihem mirë,” sqaroi ai, “Por kam ditë kur nuk mundem… më humbasin fjalët dhe nuk mund të gjej një fjalë të thjeshtë. Nuk mbaj mend një numër telefoni, kështu që harrojeni.

OJ Simpson

edhe pse Simpson u lirua nga akuza për vdekjen e Nicole Brown Simpson dhe Ronald Goldman në gjyqin e tij penal, tre vjet më vonë, ai u gjet përgjegjës në një padi civile të paraqitur nga familjet e viktimave.

I lindur Orenthal James Simpson në San Francisko, ai arriti famë si futbollist, duke fituar trofeun Heisman ndërsa ishte në USC dhe duke vendosur rekorde gjatë karrierës së tij profesionale me San Francisco 49ers dhe Buffalo Bills.

Simpson filloi karrierën e tij të aktrimit ndërsa ishte ende në USC, duke bërë paraqitje në “Medical Center” përpara se të kalonte në NFL. Krahas karrierës së tij futbollistike, ai u shfaq në disa filma si “The Klansman”, “The Cassandra Crossing” dhe “The Towering Inferno”, si dhe në mini-serialin “Roots”.

OJ Simpson

Pasi u tërhoq nga futbolli, Simpson vazhdoi përpjekjet e tij të aktrimit, duke luajtur në tre filma “Naked Gun” dhe komedinë “Back to the Beach”. Ai kishte përfunduar gjithashtu një pilot dy-orësh për serialin aventuresk “Frogmen” përpara se arrestimi i tij të ndalonte papritmas projektin për NBC.

Më 12 qershor 1994, ish-bashkëshortja e OJ Simpson, Nicole Brown Simpson, dhe miku i saj Ronald Goldman u zbuluan të vrarë jashtë banesës së saj në Brentwood. Simpson, i cili më parë kishte deklaruar se nuk kishte kontestim ndaj një akuze për dhunë në familje që përfshinte Nicole Brown Simpson gjatë martesës së tyre, u konsiderua një person me interes në vrasjet dhe më pas u ngritën akuza kundër tij. Në vend që të dorëzohej tek autoritetet, pasoi një furi mediatike kur Simpson u përpoq të ikte me Ford Bronco-n e tij të bardhë, duke çuar në një ndjekje me shpejtësi të ngadaltë me policinë. Ndjekja televizive më 17 qershor mahniti një audiencë prej rreth 95 milionë shikuesish.

OJ Simpson

Gjyqi i mëpasshëm u kthye në një spektakël mediatik dhe Simpson përfundimisht u shpall i pafajshëm për dy vrasjet. Megjithatë, në 1997, familja e Goldman ndoqi një padi civile kundër Simpson, duke rezultuar në atë që ai u shpall përgjegjës për vdekje të paligjshme dhe bateri kundër Goldman, si dhe për bateri kundër Nicole Brown Simpson. Ai u urdhërua të paguante 33.5 milionë dollarë si dëmshpërblim.