Njerku i Siggy Flicker u arrestua në lidhje me sulmin e 6 janarit

Klea

Njerku i Siggy Flicker u arrestua në lidhje me sulmin e 6 janarit

Tringëllim i zhurmshëm! Ky është zhurma e mbylljes së qelisë së burgut Siggy Flicker's njerku. I mëparshmi Amvise të vërteta të Nju Xhersit Anëtari i kastit ka qenë një mbështetës i zëshëm dhe i zjarrtë i ish-presidentit Donald Trump. Djali i saj i çoi gjërat shumë larg. Ai dyshohet se u përpoq të sulmonte Kapitolin e Shteteve të Bashkuara gjatë kryengritjes së 6 janarit. Tre vjet më vonë, forcat e rendit më në fund e kapën atë.

I shkatërruar nga Federalët

Djali i Siggy-t quhet Tyler Campanella dhe sipas NBC News, ai u arrestua në New York City për rolin e tij në sulmin e 6 janarit. Ai mund të kishte shpëtuar me këtë nëse mamaja e tij e dashur nuk do të kishte postuar pamjet e tij nga brenda ndërtesës së Kapitolit në mediat sociale. Sipas deklaratës së FBI-së, ajo në thelb e dha atë me postimet e saj “#StoptheSteal” në mediat sociale.

Ndërsa ndodhi kaosi, Siggy postoi foto dhe video nga brenda Kapitolit. Tyler i dërgoi asaj videot sepse të gjithë e dinë se gjëja më e mirë për të bërë kur po kryen një krim është të dokumentosh shkeljen dhe t'ia dërgosh provat njerkës. Në rrjetet sociale, Siggy ndau provat dhe shkroi: “I dua shumë patriotët. Qëndro i sigurt Tyler. Ne Të duam ty.”

Me gjithë atë informacion të publikuar në World Wide Web, nuk u desh domosdoshmërisht shumë punë me detektivë për të kuptuar se Tyler ishte në Kapitol atë ditë. Faturat ishin fjalë për fjalë aty në afatin kohor të njerkës së tij. Megjithatë, federatat thirrën kompaninë telefonike dhe konfirmuan se pajisja e tij ishte brenda Kapitolit në ditën e kryengritjes. Ai tani përballet me pesë akuza për kundërvajtje.

Tyler bashkohet me më shumë se 1,387 të tjerë që janë akuzuar për rolet e tyre në sulmin në Kapitol. Më shumë se 520 janë dënuar me burgim, ku dënimi më ekstrem është 22 vjet pas hekurave. Le të shpresojmë që Siggy njeh një avokat të mirë.