Një renditje përfundimtare e çdo shefi të kuzhinës nën kuvertë

Klea

Një renditje përfundimtare e çdo shefi të kuzhinës nën kuvertë

Përgjatë viteve, Poshtë Deck Mesdheut universi ka pasur pjesën e tij të duhur të kuzhinierëve me temperament. Por i doni ose i urreni, shefi i kuzhinës është një pjesë integrale e suksesit të jahtit. Pra, le t’i hedhim një sy çdo kuzhinieri të deritanishëm se kush ishte më i miri dhe kush nuk e bëri prerjen.

8. Mila Kolomeitseva

Ndoshta kuzhinierja më e keqe në historinë e Below Deck Med, Mila Kolomeitseva ishte e patolerueshme. Doja ta kërkoja si shefin e parë femër, por kur e pashë të përgatiste nachos dhe tacos për mysafirët, e dija se ishim në telashe. Mila pretendoi se ishte një kuzhiniere e trajnuar nga Cordon Bleu, por përdorimi i saj i madh i sodës së bukës në një tortë tregoi një histori tjetër. Gjërat u përkeqësuan vetëm gjatë natës së ekuipazhit, me udhëtimin me taksi nga ferri.

Mila, e cila ishte nga Siberia dhe një mbështetëse krenare e Vladimir Putin, vuri në dukje, “Unë nuk dua që djali im të rritet dhe të shoh dy burra duke u puthur me njëri-tjetrin dhe duke menduar se kjo është normale, sepse kjo nuk është diçka normale.” Tensioni u bë aq i fortë sa që travisti Travis Michalzik e quajti Milën “një hajdut oksigjeni”.

7. Kiko Lorran

Në sezonin 5, fansat e Below Deck Med takuan Hindrigo “Kiko” Lorran. Personaliteti tërheqës i kuzhinierit dhe sharmi i ngarkuar kozmikisht fituan zemrat e shikuesve. Kiko u bë mik i shpejtë me ekuipazhin, gjë që është disi e padëgjuar, por ai gjithashtu punoi shumë ngushtë me kapitenin Sandy Yawn. Natyrisht, ai i tejkaloi pritjet e mysafirëve. Por me kalimin e sezonit, besimi i Kikos në kuzhinë u dobësua. Të ftuarit e pakënaqur të charter-it vazhduan t’i kthenin ushqimin e tij pasi u mungonte prezantimi apo shija.

Mjerisht, kapiten Sandy nuk mbeti pa zgjidhje tjetër veçse të pushonte Kikon. Edhe pse ai kishte kaluar dhjetë vitet e fundit duke punuar në kuzhinë ndërkombëtare, ai thjesht nuk ishte i prerë për të lundruar me jaht.

6. Mathew Shea

Sezoni 6 prezantoi shikuesit me shefin Mathew Shea. Ai ishte më i njohur për debatin me ekuipazhin për gjithçka dhe gjithçka. Ndërmjet mosmarrëveshjeve të tij me zierjet, deckhands dhe kapitenin Sandy, vendi i punës u bë toksik. Megjithatë, të ftuarit panë një anë tjetër të Mathew falë ushqimit të tij të këndshëm. Ai mburrej se ka punuar për yje si Hugh Jackman dhe Rupert Murdoch, ndaj dinte të paraqiste një pjatë të bukur. Megjithatë, Mathew vuajti nga ankthi i gjymtuar, gjë që e pengoi atë të gatuante në kartën e parë, gjë që shpesh e bënte një shërbim të pakëndshëm darke.

5. Tom Checketts

Pasi Kiko u pushua nga puna në gjysmë të sezonit 5, u soll Tom Checketts. Burri ishte pretencioz dhe ishte e vështirë të kuptohej pse Malia White madje po dilte me të atëherë. Fansat mësuan se Tom kishte kaluar nëntë vjet në industrinë e jahteve si kryekuzhinier. Para kësaj, ai ka punuar në disa nga restorantet më të njohur, duke përfshirë një nga Gordon Ramsay’s. Edhe me vlerësime kaq të larta, koha ishte maniak në barkë dhe shpeshherë hidhte zemërime tepër të larta. Mirëpo, të ftuarve u pëlqente ushqimi i tij, por ai mund të ishte më i sjellshëm me kolegët e tij.

4. David White

Nuk mund ta ndihmoj, por David White i Sezonit 7 sapo më dha zvarritjet. Edhe pse ai u vlerësua si mysafirë të lartë dhe u punësua nga kapiteni Sandy për dasmën e saj, mashtrimet e tij në tremujorin e ekuipazhit ishin thjesht jashtë kësaj bote. Ndërsa David nuk mund të falsifikonte aftësitë e tij në kuzhinë, ai gjithashtu nuk mund të kuptonte se si të refuzohej me hijeshi. Ai dhe Natasha Webb e gjetën veten në një dinamikë të çuditshme. Nëse Davidi do ta kishte kaluar egon e tij, ai do të kishte qenë një nga kuzhinierët më të mirë, për mendimin tim, falë dashurisë së tij për kuzhinat dhe prezantimet e ndryshme. Por mungesa e tij e profesionalizmit thjesht ndoti paraqitjen e tij televizive.

3. Jack Luby

Gatimi i vezëve duhet të jetë një parakusht për çdo kuzhinier me jaht, por unë do ta lë Jack Luby të rrëshqasë. Pa dyshim, vendasja e Liverpool-it është një nga kuzhinierët më të mirë ndonjëherë që ka zbukuruar ekskluzivitetin Below Deck Med. Jack nuk u lëkund kurrë në lidhje me talentin e tij të jashtëzakonshëm dhe e dinte se çfarë ishte i aftë. Xheku përgatiti disa ushqime të mrekullueshme dhe u bashkua me ekuipazhin.

2. Adam Glick

Adam Glick ishte i preferuari i fansave dhe punoi në dy ekskluzivitete “Blow Deck”. Ndërsa shfaqej në sezonin 2 të Below Deck Med, ai u ngatërrua në një varkëtar trekëndësh midis Malia dhe Bosun Wes Walton. Adami ishte jashtëzakonisht i apasionuar pas gatimit të tij dhe shpesh jepte ushqime të mrekullueshme. Me sa duket, Adami ishte një nga kuzhinierët më të mirë për t’u shfaqur në ekranin e vogël.

1. Ben Robinson

Çfarë mund të them për Ben Robinson përveç se ai është ndoshta kuzhinieri im më i dashur i ekskluzivitetit? Beni kishte sensin e tij të humorit që rezononte mbi varkë, së bashku me të qeshurën e tij të çuditshme. Midis frizurës së tij dhe veshjeve të mprehta, ai u bë menjëherë i preferuari i fansave. Ndjenja e çuditshme e vetes së Benit ndihmoi në zhvillimin e memeve të shumta pas tij dhe e bëri atë një nga kuzhinierët më të pëlqyeshëm në seri. Beni nuk u lëkund kurrë në kuzhinë, edhe kur goditi një ose dy tigan. Edhe kur ishte nën presion të jashtëzakonshëm, Beni shpesh merrte kontrollin dhe shërbente disa ushqime të shijshme.