Nicki Minaj

Klea

Nicki Minaj u arrestua dhe u gjobit në aeroportin e Amsterdamit për posedim të barërave të këqija

Nicki Minaj u arrestua dhe u gjobit në aeroportin e Amsterdamit për posedim të barërave të këqija

Reperi Nicki Minaj u ndalua për një kohë të shkurtër dhe u gjobit në aeroportin Schiphol të Amsterdamit të shtunën pasi zyrtarët dyshohet se gjetën “drogë të lehta” në bagazhin e saj, sipas autoriteteve holandeze.

Nicki Minaj

Marechaussee Mbretërore e Holandës, agjencia e policisë kombëtare holandeze, njoftoi në mediat sociale të shtunën mbrëma se një grua 41-vjeçare amerikane u arrestua me dyshimin se eksportonte droga të lehta. Ajo u gjobit dhe u lirua pasi zyrtarët u konsultuan me prokurorët vendas. Shuma e gjobës nuk është bërë e ditur.

Edhe pse policia holandeze nuk e përmendi Minajn si të dyshuar, reperi postoi një video në rrjetet sociale duke detajuar ngjarjen. Në video, ajo shpjegon se policia e informoi se në çantat e saj dyshohet se u gjet marihuana dhe se duhej peshuar.

Nicki Minaj

Videoja e Minaj tregon gjithashtu një burrë me kostum që e informon atë se policia synonte të “kontrollonte të gjitha bagazhet e saj”.

“Oficeri i policisë më tha se duhet të shkarkojmë të gjitha bagazhet e tua dhe të kontrollojmë gjithçka në bagazhin tënd,” thotë në video njeriu, i cili nuk u identifikua menjëherë.

Nicki Minaj

“…Ai (një oficer policie) nuk beson se ju nuk keni me vete më shumë sesa thatë,” dëgjohet gjithashtu duke thënë burri.

Kanabisi është i paligjshëm në Holandë, por përdorimi i tij rekreativ tolerohet.

Në video dëgjohen oficerët që informojnë Minajn se ajo ishte “e arrestuar” për “bartje droge” dhe e udhëzonin të hipte në një furgon për ta dërguar në komisariat.

Minajemri i vërtetë i së cilës është Onika Tanya Maraj-Petty, mohoi akuzat dhe kërkoi vazhdimisht një avokat përpara se të binte dhe të hipte në furgon.

Përpara lirimit të Minaj, Robert Kapel, një zëdhënës i policisë ushtarake, informoi AFP se një “marrje në pyetje është ende në vazhdim”.

Nicki Minaj

Një përfaqësues për Minaj dhe policia e Amsterdamit nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së CBS News për koment.

Minaj ishte në Amsterdam për një shfaqje në Ziggo Dome të enjten. Ajo ishte rrugës për në Mançester, Angli, për një shfaqje tjetër të planifikuar për të shtunën mbrëma, si pjesë e turneut të saj Botëror Pink Friday 2, kur ndodhi arrestimi. Vendi i Mançesterit, Co-op Live, njoftoi se performanca e së shtunës u shty për shkak të incidentit.

“Megjithë përpjekjet më të mira të Nikki-t për të eksploruar çdo rrugë të mundshme për të realizuar shfaqjen e sotme, ngjarjet e sotme e kanë bërë të pamundur”, tha Co-op Live në një postim në mediat sociale.

Nicki Minaj

Në një seri postimesh në X, Minaj pretendoi se arrestimi ishte një përpjekje për të “sabotuar turneun tim”.

“Ata po paguhen para të mëdha për të tentuar të sabotojnë turneun tim b/c, shumë njerëz janë të çmendur që është kaq i suksesshëm dhe nuk mund të më hanë. Ata u kapën duke vjedhur para nga udhëtimet/avionët e mi. U pushua nga puna. U çmend. etj”, tha ajo.