Ndahet nga jeta në moshën 47-vjeçare, ylli i American Idol, Mandisa Lynn Hundley

Klea

Ndahet nga jeta në moshën 47-vjeçare, ylli i American Idol, Mandisa Lynn Hundley

Më 18 prill, Mandisa Lynn Hundley, e njohur profesionalisht si Mandisa, ndërroi jetë në shtëpinë e saj në Nashville. Ajo ishte vetëm 47 vjeç.

Mandisa së pari u bë e famshme në sezonin 5 të American Idol. Ajo konkurroi së bashku me konkurrentët e tjerë Chris Daughtry, Kellie Pickler dhe Katharine McPhee, duke përfunduar në vendin e nëntë. Një e preferuar e fansave, ajo vazhdoi të bëhej një element kryesor i radiostacionit rock të krishterë, një artiste që shiste Platinum dhe një fituese e Grammy.

E lindur dhe e rritur në Citrus Heights, Kaliforni, Mandisa fitoi zemrat e shikuesve kur kundërshtoi kritikat gërryese të gjyqtarit Simon Cowell me një buzëqeshje të ëmbël.

Artisti i krishterë fillimisht bëri audicionin për American Idol në Çikago. Ajo këndoi Fallin' nga Alicia Keys dhe ishte e emocionuar që mori tre po nga gjyqtarët Paula Abdul, Randy Jackson dhe Simon. Pasi ajo ishte jashtë dëgjimit, Simon iu drejtua ekuipazhit dhe bëri shaka: “A kemi një skenë më të madhe këtë vit?”

Gjatë Javës së Hollivudit, Mandisa iu drejtua komentit të Simonit me hirin dhe mirësinë e saj tipike. “Ajo që dua të të them është se, po, më lëndove dhe unë qava,” i tha ajo. “Ishte e dhimbshme, ishte vërtet. Por dua të dish se të kam falur dhe se nuk ke nevojë që dikush të kërkojë falje për të falur dikë.”

“Unë mendoj se nëse Jezusi mund të vdiste në mënyrë që të gjitha gabimet e mia të mund të faleshin, unë me siguri mund të jap të njëjtin hir për ju,” shtoi ajo.

“Më vjen shumë keq, Mandisa,” u përgjigj Simon. “Unë jam përulur nga fjalët e tua.” Më pas u ngrit në këmbë dhe e përqafoi.

Një inkurajim për ata që luftojnë

Në librin e saj me kujtime të vitit 2022, “Nga errësira”: Udhëtimi im nëpër hije për të gjetur gëzimin e Zotit, Mandisa detajoi përpjekjet e saj për shëndetin mendor pas përdhunimit të saj si adoleshente. Ajo në të vërtetë mendoi vetëvrasjen në një moment, por miqtë e dashur ndërhynë dhe e ndihmuan në terapi.

“Unë shkova në këshillim si rezultat i ndërhyrjes së tyre,” tha ajo më vonë. “Kush e dinte që fliste për këto gjëra [is] vërtetë e mirë dhe e shëndetshme për ju? Nuk është shenjë dobësie.”

“Betejat e Mandisës kanë mbaruar”, tha shefi i medias në K-Love, David Pierce, pas vdekjes së saj. “Ajo është me Zotin për të cilin këndoi tani. Ndërsa jemi të pikëlluar, Mandisa është në shtëpi. Ne lutemi për familjen dhe miqtë e Mandisës dhe ju kërkojmë të bashkoheni me ne.”

Shkaku i vdekjes së saj nuk është bërë i ditur.

Nëse ju ose dikush që njihni është i prekur nga ndonjë prej çështjeve të ngritura në këtë histori, telefononi ose dërgoni mesazh në linjën e shpëtimit të vetëvrasjes dhe krizës në 988.

American Idol vazhdon të dielave dhe të hënave në ABC.