90 Day: The Last Resort Premiere: Biggest Shells

Klea

Narcistët më të mëdhenj të të fejuarit 90 ditësh

I fejuari 90 ditor është i njohur për sjelljen e dramës me kastë të shumtë interesantë. Disa prej tyre kanë … tipare të personalitetit më pak se të dëshirueshme. Por kjo është ajo që i bën ata kaq argëtues për t'u parë!

Megjithatë, shumë fansa kanë vënë re se shumë anëtarë të kastit shfaqin prirje narcisiste. Merriam-Webster e përkufizon një narcisist si “një person që ka një interes ose admirim të tepruar për veten”. Një narcisist është dikush me një ndjenjë të fryrë të vetëvlerësimit që është i mbështjellë në idenë e tyre për suksesin e tyre. Narcistët priren ta kenë të vështirë të ndjejnë ndjeshmëri ndaj të tjerëve sepse janë shumë egoistë dhe të preokupuar me veten.

Shikuesit e 90 Day Fiancé shkuan në Reddit për të diskutuar se cilët anëtarë të kastit mendojnë se janë narcisist. Natyrisht, këta Redditor nuk janë psikologë, dhe as unë. Prandaj, nuk mund të diagnostifikoj asnjë nga anëtarët e kastit të të fejuarit 90 ditë (apo dikë fare) që në fakt janë narcistë. Nga ana tjetër, shikuesit kanë mendimet e tyre. Lexoni për të parë se cilët anëtarë të kastit bënë prerjen.

Rob Warne

Rob Warne nga sezoni 10 i të fejuarit 90 Day ka shokuar fansat që nga debutimi i tij në ekran. Dhe jo vetëm për shkak të dosjes së tij kriminale. Që nga momenti kur i fejuari i Robit, Sophia Sierra erdhi në SHBA, shikuesit vunë re se ai po e bënte ardhjen e saj të gjithë për veten e tij. Rob përgatiti një kërcim në aeroport për të “surprizuar” Sophie. Më pas ai foli në mënyrë të neveritshme se sa krenar për veten ishte për kërcimin e tij.

Ai gjithashtu i dha Sofisë një buqetë në aeroport dhe i propozoi sërish për martesë. Por kur e diskutoi këtë me kamerat, ai vazhdimisht fokusohej se sa i impresionuar ishte me veten e tij dhe nuk tha asgjë për ndjenjat e tij për të fejuarën e tij që ishte në Shtetet e Bashkuara. Gjatë gjithë sezonit, Rob tregoi pak ose aspak konsideratë për Sophie dhe u përqendrua plotësisht te vetja.

“Big Ed” Brown

Big Ed Brown nga i fejuari 90 Day

“Big” Ed Brown është i njohur si një nga narcisistët më të mëdhenj në ekskluzivitetin 90 Day Fiancé. CatchTypical6127 shkoi në Reddit për të diskutuar mbi narcisizmin e Big Ed-it dhe për të shpjeguar se ata ishin “të habitur” kur Ed po “ndiqte në mënyrë aktive gratë me gaz në kamera”. SnooMacarons4844 gjithashtu theksoi se kur Big Ed u shfaq në Filipine për të takuar partneren e tij, Rosemarie Vega, ai “kishte një ngjitëse të fytyrës së tij në valixhen e tij”. Sa narcisist duhet të jeni?

Në të kaluarën, fansat gjithashtu e kanë kritikuar Edin për sjelljen e tij emocionale abuzive dhe narcisiste ndaj Liz Woods. Shikuesit u pikëlluan kur dyshja u martuan, por u qetësuan kur pati shenja se ata u ndanë jo shumë kohë më vonë.

Angela Deem

Angela Deem

Angela Deem është kritikuar prej kohësh nga fansat për ofendim emocional dhe verbal ndaj partnerit të saj, Michael Ilesanmi. Përdoruesi i Reddit Affectionate-Fun-307 vuri në dukje se ky lloj abuzimi është një “shembull i përsosur i narcizmit 101”. Angela ka qenë vazhdimisht xheloze dhe kontrolluese ndaj Michael që nga dita e parë. Megjithatë, ajo gjen gjithmonë një mënyrë për të qenë viktimë në skenar, që është një tjetër tipar narcisist klasik.

Jesse Meester

Jesse Meester, ashtu si Angela, duket se gjithmonë duhet të jetë viktimë në çdo situatë, edhe kur është ai që i shkakton problemet. Një shembull klasik është kur Jesse filloi një sherr me partneren e tij të atëhershme Darcey Silva në darkën e saj të ditëlindjes së 43-të, sepse ai mendonte se ajo shpenzoi shumë kohë në rrjetet sociale. Jesse përfundoi duke u larguar nga restoranti pa ngrënë asnjë nga ushqimet.

Në shtëpi, Darcey qante në shtratin e saj dhe Xhesi erdhi për ta parë. Në vend që të kërkonte falje për fillimin e një zënke në ditëlindjen e saj, Jesse dukej i tërbuar që Darcey po qante dhe i tha asaj se nuk kishte “asnjë ide” se sa shumë ai “e donte atë”, me nënkuptimin se për këtë arsye ajo nuk duhet të mërzitej. Redditor Kabo0se shkoi në Reddit për të shprehur se mënyra se si Jesse e trajtoi atë situatë ishte “sjellje klasike narcisiste”, duke shtuar se ai duhet të përdoret si shembull për t'i mësuar studentët rreth narcisizmit në kolegj. Po!

Natalie Mordovtseva

Natalie Mordovtseva në sezonin 8 të të fejuarit 90 ditë

Natalie Mordovtseva është kritikuar nga shikuesit për sjelljen e saj të papjekur, kontrolluese dhe narcisiste. Fansat e shfaqjes diskutuan sjelljen e saj në një temë të Reddit, duke vënë në dukje se ajo “vazhdimisht infantilizon veten”. Një nga mënyrat se si Natalie e bën këtë është duke pritur që partnerët e saj ta ndihmojnë shumë, siç tregohet nga veprimet e saj në 90 Day: The Single Life.

Siç tregohet në serial, Natalie duket se pret që interesi i saj i ri joekskluziv i dashurisë Josh t'i gjejë asaj një vend për të jetuar dhe një punë kur ajo vendos të shkojë në LA me nënën e saj. Përdoruesit e Reddit vunë në dukje se kjo është një shenjë e narcizmit. Përveç kësaj, Natalie vazhdimisht mendon për veten dhe jo për partnerin tjetër në lidhje, dhe gjithmonë duhet ta pikturojë veten si viktimë. Natalie i dha unazën bashkëshortit të saj tashmë të larguar, Mike Youngquist, dhe më pas u pikturua si viktimë kur ai nuk donte të ndiqte më marrëdhënien. Hajde, Natalie!