Momentet më problematike të Bethenny Frankel

Klea

Momentet më problematike të Bethenny Frankel

Bethenny Frankel është një dhuratë nga Zoti për fansat e televizionit të realitetit, pasi, i pëlqen apo jo, ajo gjithmonë i bën njerëzit të flasin kur fillon të trazojë kazanin e saj të dramës. Të Shtëpiake të vërteta të Nju Jorkut ylli dikur ishte një pjesë e dashur e Bravosferës që nuk mund të bënte asnjë gabim në sytë e shikuesve. Bethenny e solli dramën në udhëtimet e aktorëve dhe darkat pasi ajo kurrë nuk e kishte problem të thërriste Luann de Lesseps, Ramona Singer ose Sonja Morgan për përpjekjen për të vjedhur emrin e pijes së saj.

Bethenny ishte një përzierje e çuditshme e njujorkezëve të guximshëm, jashtëzakonisht të prerë dhe të dashur. Edhe pse shpesh haste në një pamje të jashtme të ashpër, Bethenny thjesht donte të bënte gjithçka më mirë për ata përreth saj. Megjithatë, këto muajt e fundit nuk e kanë hedhur atë në dritën më të mirë, falë llogarisë së saj të realitetit, dhe ka bërë që disa fansa të kthehen dhe të shikojnë nga afër momentet e saj më problematike.

Tweetet e dyshimta të Bethenny

Për një periudhë midis viteve 2009-2016, është pretenduar nga disa ndjekës në Twitter se themeluesi i JustB ka bërë disa postime të pakëndshme. Një i lexuar, “Uau, Kmart ka 2 regjistra të hapur me 5 punonjës të tjerë që qëndrojnë përreth dhe 2 nuk flasin aspak anglisht. Këpucët janë sapatos [sic] apo jo?” Një tjetër postim mallkimi në Twitter thoshte: “Papritmas, po marr shumë postime aziatike. A u bë i njohur Twitteri atje?”

Po. Konteksti ose pa kontekst, këto komente nuk vijnë mirë, dhe vetëm FYI, është zapatos.

Bethenny jep këshilla të pakërkuara

(Foto nga Dave Kotinsky/Getty Images për iHeartRadio)

Gjatë një samiti sipërmarrës të grave në vitin 2016, një shkrimtare e Huffington Post u heshti kur u përpoq të qëndronte për gratë dhe gratë me ngjyrë. Shkrimtarja vuri në dukje në rubrikën e saj, “Unë u ofendova kur ajo shprehte një lloj lidhjeje farefisnore me gratë e zeza, sepse ajo është ‘me zë të lartë’. Dhe unë u befasova kur ajo na këshilloi ne në dhomë që të merrnin këshilla biznesi për të punësuar një burrë të bardhë si fytyra e kompanive tona.”

Gjatë konferencës, Bethenny gjithashtu sugjeroi që gratë t’u ofrojnë burrave favore seksuale në këmbim të kapitalit. Çfarë lloj biznesi dreqin po përpiqet të drejtojë Bethenny? Sepse KY është një ballkon krejt tjetër.

Në vitin 2021, erdhi Bethenny nën zjarr për të folur negativisht për gjininë dhe përemrat. Gjatë podcast-it të saj, JustB, Bethenny u hap duke folur për shkollën e vajzës së saj, duke thënë: “Duhet të hyjmë në faktin se bëra një Zoom për shkollën e vajzës sime dhe bisedova përemrat me secilin mësues, secilin prind, secilin fëmijë. Dhe vajza ime thotë në shkollë, gjithashtu, se të gjithë duhet të thonë përemrat e tyre. Dhe vajza ime as që e dinte se çfarë ishin të sajat.”

Më pas, Bethenny iu drejtua një historie që ndodhi në kampin veror të vajzës së saj, ku ajo u informua për një “person me penis, i cili identifikohet si vajzë” që ndante një kabinë me vajzat e tjera. Autorja Naturally Thin vazhdoi më pas duke thënë: “Pra, vajzat e tjera panë një penis. Ata janë 9, 10 vjeç, kështu që prindërit padyshim nuk ishin aq të lumtur…Një penis shpesh futet në vaginë, kështu që ata mund të mos e duan atë pamje kaq shpejt.”

Bethenny vazhdoi përbuzjen e saj, duke u shqetësuar shumë dëgjuesit, duke thënë: “Çfarë ndodh nëse një fëmijë nuk është gati të marrë një vendim? A nuk kanë shumë vajza në kolegj një fazë lezbike dhe më pas e kuptojnë se nuk janë? Ndoshta po kalojnë diçka, ndoshta duan vëmendje, ndoshta po kalojnë një ndarje të keqe. Cila është mosha që dikush është absolutisht pozitiv se kush është? Duhet të ketë një zonë gri… Kam dëgjuar për situata kur njerëzit nuk e marrin atë vendim. Ndoshta një nënë nuk është gati që fëmija i saj të shohë një penis në një krevat marinari dhe të kuptojë se fëmija identifikohet si një vajzë.”

Bethenny vë në dyshim vaksinën COVID-19

Në vitin 2022, Bethenny shkoi në Instagramin e vjetër të mirë për të ndarë pikëpamjet e saj në lidhje me vaksinën që shpëton jetë për COVID-19. Ish-ylli i Bravo ndau një përditësim mbi çështjet e saj autoimune të vazhdueshme, duke shpërthyer me zemërim fansat, “Të gjithë janë ekspertë për gjithçka. Për shembull, ‘A nuk flisni për vaksinën kur jeni duke folur për atë që po ndodh me shëndetin tuaj. Unë nuk mund të them fjalën V, si, çfarë f*ck? Jezus, unë do të flas për çfarë të dua. Po kaloj një udhëtim mjekësor dhe po ndaj dhe mbledh të dhëna, dhe na lejohet të bëjmë biseda. Është si politika tani.”

Bethenny vazhdoi të krahasonte vaksinën me kontraceptivët ose pilulën e mëngjesit, duke u dyfishuar ndërsa ajo bërtiti, “F*ck you. Kushdo që ka problem me mua të ndaj dhe të flas, të mësoj dhe të shprehem, unë nuk po bëj asnjë lloj propagande dhe nuk po përçmojmë foshnjat. Ne e kuptojmë se çfarë është një vaksinë.”

Nuk mund të mohohet që Bethenny është një ëmbëlsirë e zgjuar, por nganjëherë ajo thotë disa fjalë memecë që duket se është vetëm për vëmendje.