Luann de Lesseps thërret Ramona Singer për postimin në Instagram

Klea

Luann de Lesseps thërret Ramona Singer për postimin në Instagram

2023 pa Ramona Singer merrni disa goditje të forta pasi dolën në dritë akuzat për racizëm të kaluar në xhirime. Ajo u akuzua se e quajti një producent të zi n-word. Më pas, tekstet e treguan atë duke përdorur një sharje racore kur përpiqej t’i shpjegohej një gazetari.

Që kur këto akuza dolën në dritë, anëtarët e kastit të Real Housewives Ultimate Girls Trip: RHONY Legacy kanë bërë çmos që të distancohen prej saj. Shumë e kanë dënuar atë në mënyrë të paqartë.

Tani, duke shkuar në vitin 2024, Ramona ndoshta ka thyer rekordin për polemikat më të shpejta në fillim të Vitit të Ri, dhe Luann de Lesseps nuk e kishte problem të hiqte kritikat e saj.

Luann kritikon Ramonën në Instagram për mungesë “vetëdijeje”

Më 1 janar, Ramona hyri në Instagram për të uruar ndjekësit e saj “një vit të ri të bekuar dhe të lumtur!” e cila do të ishte mjaft e padëmshme. Megjithatë, shumë përdorues të IG u befasuan nga fotografia e Ramona, duke përfshirë Luann. Ramona qëndronte në një oxhak fshatar që kishte një pikturë sipër mantelit. Piktura tregonte një përshkrim stereotip të një njeriu indigjen amerikan.

Në një koment, Luann pyeti: “A nuk keni vetëdije[?],” së bashku me një emoji me fytyrë të tronditur. Aktualisht, komentet në postim kanë qenë të kufizuara, duke e bërë të vështirë gjetjen e ndonjë që ende kritikon Ramonën për faktin se jo vetëm pozon me pikturën e vjetëruar, por e transmeton atë në botë.

Një komentues vuri në dukje, “Jam i sigurt se nëse do ta pyesnit për një histori indigjene … ajo nuk do ta dinte se do të thoshte pyetja WTF.” Komentues të tjerë u përpoqën të identifikonin emrin ose artistin e pikturës, ndoshta për të provuar të vërtetonin zgjedhjen e Ramonës për të pozuar me të, por nuk mundën ta bënin këtë.

Shumë komentues pretenduan se ishte Sitting Bull, por ky supozim thjesht thekson problemin. Përshkrime si këto krijojnë karikatura, duke inkurajuar audiencën jo-vendase që t’i grumbullojë njerëzit indigjenë në një imazh të homogjenizuar dhe stereotip. Fakti që Ramona i kufizuar komentet në postim tregon se ajo është e vetëdijshme për kritikat. Por, ajo nuk është e gatshme të reflektojë në vetvete.

Udhëtimi Real Housewives Ultimate Girls: RHONY Legacy vazhdon transmetimin në Peacock çdo të enjte.