Lidhjet e realitetit televiziv të OJ Simpson

Klea

Lidhjet e realitetit televiziv të OJ Simpson

Javën e kaluar, polarizimi OJ Simpson ndërroi jetë nga kanceri. Nëse jeni diçka si unë, ju ndoshta e mbani mend atë si njeriun e vetëm që mund të ngasë në 405 pa trafik. OJ ishte një futbollist yll me Buffalo Bills dhe kishte një karrierë yjore. Por gjyqi i tij për vrasjen e vitit 1994 e futi atë në një kategori krejtësisht të re, pasi të gjithë në Amerikë ishin ngjitur në ekranet e tyre televizive për të parë gjyqin 11-mujor.

OJ u gjykua dhe u shpall i pafajshëm për vrasjet e ish-gruas së tij, Nicole Brown Simpson, dhe mikut të saj, Ronald Goldman. Të dyja u goditën me thikë jashtë shtëpisë së saj në Brentwood natën e 12 qershorit 1994. Ndjekja famëkeqe e OJ me makinë Bronco zgjati 45 minuta dhe e çoi policinë në një turne në Los Anxhelos. Qytetarët ishin ngjitur pas ekraneve të tyre me këtë moment që padyshim ishte një nga momentet e para të realitetit televiziv në histori.

Kardashianet

Fakti që të gjithë në ekipin ligjor të OJ, përfshirë OJ, vdiqën nga kanceri nuk ka kaluar pa u vënë re. OJ kishte mjaft ekipin e mbrojtjes, i cili përfshinte Robert Shapiro, Alan Dershowitz, Johnnie Cochran dhe Robert Kardashian. Po, babi i madh i Kardashianet. Ky i fundit ishte babai i Kim Kardashian dhe pjesës tjetër të familjes së saj të famshme. Kris Jenner ishte jashtëzakonisht mikeshë e ngushtë me Nicole dhe u shfaq në sallën e gjyqit në krah të Nicole më shumë se një herë. Kris, Nicole dhe familjet e tyre ndanë pushimet dhe festuan ditëlindjet për dy dekada.

Kështu gjërat u bënë të sikletshme kur Kris mori anën e shoqes së saj të vdekur dhe Rob mori atë të OJ. Kris i tha People: “Unë shkova në shtrat një natë dhe u zgjova të nesërmen në mëngjes dhe i gjithë universi im kishte ndryshuar. Ata ishin dy nga miqtë më të mirë që kam pasur në jetën time.”

Caitlyn Jenner

Sa për Caitlyn Jenner, gjithçka që ajo shkroi ishte “Good Riddance #OJSimpson” në X, i njohur më parë si Twitter. Caitlyn i tha një herë Dr. Phil nëpërmjet OK! Gjërat ishin të tensionuara mes familjeve gjatë gjykimit; duke ndarë, “Ne u ulëm dhe unë thashë, 'Shiko, vetëm për shkak se ai mori një vendim të pafajshëm nuk do të thotë se ai nuk e bëri atë, dhe unë thjesht nuk dua ta dëgjoj më emrin e tij.' Dhe pata shumë biseda me Robertin për t'u siguruar që kjo të mos e copëtonte familjen.”

Amvisat e vërteta të Beverly Hills

Megjithatë, gjatë sezonit 6 të Amvise të vërteta të Beverly Hills, ai nxiti një dramë pasi Kathryn Edwards iu bashkua serialit. Edhe pse ajo ishte një dhe e mbaruar, u zbulua se ish-bashkëshorti i saj, ish-lojtari i NFL, Marcus Allen, dikur ishte mik i ngushtë me OJ, ata ishin aq të afërt sa Marcus dëshmoi se OJ i kishte kërkuar të gënjejë në emër të tij gjatë shkeljes së tij. Padia për vdekje e paraqitur nga familjet e Nicole dhe Ron përmes CNN. OJ kishte pohuar se Marcus kishte një lidhje me Nicole, por ai i mohoi këto akuza. Gjatë deponimit të tij, Marcus zbuloi se OJ e kishte thirrur nga burgu dhe i kërkoi të gënjejë dhe të vazhdonte me historinë. Marcus më pas i dha fund miqësisë së tij me OJ pas asaj telefonate marramendëse.

Por e korruptuara moralisht, Faye Resnick, e cila shpesh shfaqet si ndihmësja e Kyle Richards, shkroi në librin e saj të të gjithave Nicole Brown Simpson: The Private Diary of a Life Interrupted via Us Weekly se Nicole kishte zbuluar se ajo kishte pasur vërtet një lidhje me Marcus. . Faye shkroi, “Nicole më tha se OJ e kërcënoi atë, duke i thënë: “Nëse do të jesh sërish me Markusin, unë do… nuk e di se çfarë do të bëj, por do të jetë keq. Nuk do të mund ta kontrolloj veten. Ndonjëherë, ne ishim të shqetësuar se OJ mund të hakmerrej ndaj Marcus duke i treguar të fejuarës së tij Kathryn për lidhjen me Nicole.

Ndonjë drejtësi?

Vite më vonë, pasi OJ u shpall i pafajshëm, ai u gjend përsëri në telashe në vitin 2007. OJ kishte marrë përsipër të çonte një grup burrash në një hotel në Las Vegas për të vjedhur sendet që ai pretendonte se ishin relikeve të tij sportive. Ylli i NFL u kap dhe u akuzua për krime të shumta, të cilat përfshinin rrëmbim dhe grabitje të armatosur. Ai u shpall fajtor dhe kreu tetë vjet burg.

Ai u shfaq në një speciale televizive, Juiced me OJ Simpson, duke ofruar një orë të ashtuquajtur argëtim, duke bërë shaka me viktimat që nuk dyshojnë. OJ përdori grim dhe kostume kozmetike për të krijuar një sërë personazhesh të ndryshëm. Me mëshirë, ai u transmetua vetëm si një episod një herë në televizionin pay-per-view.

Vdekja e OJ ka ngjallur shumë emocione gjatë javës së kaluar, madje edhe nga disa prej yjeve tanë të preferuar të realitetit. Edhe pse ai tani është larguar, duket se trashëgimia e OJ do të jetojë përgjithmonë përmes ekraneve tona të vogla.