Kylie Jenner

Klea

Kylie Jenner ngacmohet duke fshirë postimin pro-izraelit dhe humb 230 mijë ndjekës

Kylie Jenner ngacmohet duke fshirë postimin pro-izraelit dhe humb 230 mijë ndjekës

Kylie Jenner kohët e fundit u përball me një valë kritikash pas një postimi në rrjetet sociale, ku ajo shprehu mbështetjen e saj për Izraelin në mes të sulmeve shkatërruese nga Hamasi që morën jetën tragjikisht të qindra civilëve izraelitë.

Manjati i bukurisë e ndjeu shpejt nxehtësinë nga përdoruesit e rrjetit, të cilët ishin të shpejtë për të reaguar, duke ndarë grupin e tyre të larmishëm të perspektivave dhe ndjenjave për çështjen e ndjeshme dhe të paqëndrueshme.

Kylie Jenner

Në përgjigje të reagimit në rritje dhe kompleksitetit të konfliktit të vazhdueshëm, Kylie Jenner e hoqi menjëherë postimin nga platforma e saj.

Ylli i realitetit ndau një mesazh të postuar fillimisht nga llogaria pro-izraelite, @StandWithUs, në Historinë e saj në Instagram të shtunën.

“Tani dhe gjithmonë ne qëndrojmë me popullin e Izraelit!” grafika, e cila ishte postuar në një foto të flamurit izraelit, lexohej.

Kylie Jenner

Në mbishkrim thuhej: “SHPËRNDAJENI nëse qëndroni me popullin e Izraelit pasi ata përballen me një nga situatat më të frikshme në shumë vite.”

Kylie Jenner e fshiu postimin pasi seksioni i komenteve të imazhit u përmbyt me flamuj palestinezë dhe u bëri thirrje përdoruesve që të anulonin ndjekjen e manjatit të bukurisë. Goditja vazhdoi edhe më pas Kylie mbyllni postimin, si në Instagram ashtu edhe në X.

Një person shkroi — “Wtf @KylieJenner Të gjithë duhet të anulojnë #KylieJenner ju lutem !!!! #Palestinë.”

Kylie Jenner

Një person tjetër tha – # KylieJenner nuk e ka idenë se çfarë po ndodh midis #Isrealit dhe #Palestinës. Tani për tani, të famshëm duhet të dënojnë krimet e luftës që po ndodhin nga të dyja palët.”

Një i tretë thirri – “Është në fakt shumë më keq kjo Kylie Jenner sapo e fshiva postimin e Izraelit. Tregon mungesë njohurish dhe kujdesi, ajo thjesht e postoi për t’u folur.”

Kylie Jenner

Disa njerëz ndanë shqetësimin për këtë e Jenner-it postimi do të prishte miqësinë që ajo ndan me Bella Hadid, një mbështetëse e Palestinës.

Një fans tha – “Kylie Jenner Të mbështesësh Izraelin kur shoqja e saj Bella Hadid është palestineze është e çmendur.”

Një tjetër kritik pyeti: “A dëgjojnë këta të famshëm njëri-tjetrin kur flasin? Ashtu si kur Bella Hadid flet për Palestinën dhe të qenit palestinez Kylie Jenner e di se çfarë do të thotë?”

Kylie Jenner

e Jenner-it Ndjenja pro-izraelite erdhi vetëm disa orë pasi terroristët e Hamasit filluan një sulm të befasishëm në Izrael të shtunën, duke lëshuar raketa dhe duke vrarë qindra civilë në qytetet izraelite afër Rripit të Gazës.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu deklaroi se Izraeli ishte “në luftë” dhe se “armiku do të paguajë një çmim të paprecedentë”, gjatë një fjalimi të drejtpërdrejtë televiziv. Të dielën, zyrtarët shëndetësorë të Gazës raportuan se të paktën 230 palestinezë ishin vrarë.

Kylie Jenner

Përveç kësaj, Kylie humbi mbi 230,000 ndjekës në Instagram pasi ndau një postim në mbështetje të Izraelit në mes të konfliktit të tij të fundit me Hamasin, sipas burimeve të ndryshme. Grafiku, i postuar fillimisht nga një llogari pro-izraelite @standwithus, dukej se kishte një ndikim të rëndësishëm, duke çuar në një rënie të konsiderueshme në Kylie ndjekësit. Derisa Kylie krenohet me afro 400 milionë ndjekës, humbja është e dukshme, duke nënvizuar natyrën e diskutueshme të postimit të saj dhe reagimet e fuqishme që shkaktoi nga audienca e saj.

Jenner ka qenë radio e heshtur në mediat sociale që nga postimi dhe fshirja e saj të së shtunës dhe ende nuk e ka adresuar këtë polemikë.