Ben Chan

Klea

Kush është Fenomi i Jeopardy, Ben Chan!

Kush është Fenomi i Jeopardy, Ben Chan!

Ben Chan është kryesuesi aktual në Jeopardy’s Tournament of Champions, por shumë fansa nuk dinë shumë për vendasin e Wisconsin, i cili bëri një rikthim mahnitës gjatë episodit të së premtes.

Ben Chan ka lindur në Green Bay dhe ka qenë në staf në Kolegjin St. Norbert si profesor i filozofisë, që nga viti 2013.

Ben Chan

Ai u diplomua në Kolegjin Swarthmore në Pensilvani dhe më vonë fitoi një doktoraturë nga Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos. Ai vazhdoi të fitonte doktoraturën e tij në Departamentin e Bioetikës në Institutin Kombëtar të Shëndetit në Bethesda, Maryland.

e Çanit Statusi i marrëdhënies dhe nëse ai ka apo jo fëmijë mbetet i paqartë.

Ben Chan

Çani grumbulloi nëntë fitore sezonin e kaluar, duke grumbulluar 252 mijë dollarë. Ai ishte garuesi i parë që fitoi të nëntë lojërat e tij, duke u kthyer nga një rrugë e vështirë gjatë shfaqjes së tij të parë në shfaqje, në maj 2023.

Çani iu desh të dilte nga shfaqja pas fitores së tij të tretë për shkak të një diagnoze Covid. Ai më vonë u kthye në garë, ku u përball me Hannah Wilson në një kategori “kampionët e rikthimit”. Ndeshja e tensionuar çoi në Çani duke mundur Wilson dhe duke marrë në shtëpi 60 mijë dollarë të tjera.

Ben Chan

Wilson më vonë deklaroi në Reddit – “Unë nuk mund të kërkoja një kundërshtar më të mirë për t’u goditur plotësisht!”

Javen e shkuar, Çani mundi konkurrentët, Yogesh Raut dhe Troy Meyer, me vetëm 1 dollarë në një ndeshje epike finale të ToC. Çani bëri të njëjtën lëvizje për të siguruar fitoren e tij në lojën 1.

e Çanit Fitorja e së premtes e vendosi atë përpara të dy konkurrentëve të tij, të cilët kanë një fitore secili. Finalisti i parë që fitoi tre raunde në serinë më të mirë nga shtatë fiton çmimin e madh prej 250 mijë dollarësh.

Ben Chan

e Çanit fitorja erdhi pas një udhëtimi me gunga në vendin e parë. Ai bëri një buzëqeshje të madhe kur shënoi dyfishin e tij të parë të përditshëm në rrezik! rrumbullakët, pasi iu përgjigj gabimisht dy të dhëna të tij të para. Ai pasoi Meyer, i cili kishte 33,200 dollarë dhe Raut me 20,400 dollarë, me 12,800 dollarët e tij që shkonte në rrezikun përfundimtar!.

Çani u bashkua me të dhënat e amerikanëve historikë dhe u zhvendos në vendin e dytë me 25,600 dollarë. Raut dhe Meyer të dy humbën të dhënat e tyre, shumë për të tronditur audiencën e studios.