Kody Brown nuk i dha prioritet Pass Coyote, Ja pse

Klea

Komenti “Lufta Civile” i Kody Brown është absurd, ja pse

Sezoni 18 i Gratë Motra nisi me zhurmë të dielën si Kody Brown pretendoi se po luftonte një “luftë civile” brenda shtëpisë së tij. Sezoni 17 u ndërpre me Christine Brown duke lënë familjen për kullota më të gjelbra. Robyn Brown ishte ende duke qarë, dhe Meri Brown u përpoq të rifitonte Kody. Janelle Brown ishte në fund të mendjes së saj për grindjen e djemve dhe të bashkëshortit.

Kody nuk ka fituar kurrë ndjeshmëri nga shikuesit. Ata mendonin se ai ka qenë një gjemb narcisist në anën e secilës grua prej vitesh. Ndërsa babai i 18-vjeçëve shpesh nxirrte zhargon si “dashuria duhet të shumëfishohet, jo të ndahet”, ai filloi të jetonte një mënyrë jetese monogame me gruan e tij të katërt dhe të preferuar, “Sobbin Robyn”. Lufta për të cilën flet Kody u shkaktua nga vendimet e tij, pa fajësuar askush tjetër përveç vetes.

Kody Brown është deluzional

(Fotografia: TLC/YouTube)

Njerëzit në Amerikë divorcohen çdo ditë. Ndërsa disa janë miqësore, të tjerat janë toksike. Por të krahasosh një martesë të shkatërruar me një fushë beteje të shkatërruar nga lufta është absurde. Gjatë episodit premierë të sezonit 18, Kody tha për kamerat e TLC, “Gjendja e familjes është e tensionuar. Dua të them, pothuajse ndihet si një luftë civile.” Ndonëse kjo duhet të jetë një kohë e trishtuar për patriarkun, ai nuk po vesh uniformën dhe po lufton për jetën e tij çdo ditë. Të krahasosh grindjen e tij me një përleshje të vërtetë është si të krahasosh mollët dhe portokallet.

Për shembull, Lufta Civile Amerikane vendosi vëllanë kundër vëllait. Beteja që u zhvillua nga 1861 deri në 1865 midis Bashkimit dhe Konfederatës tregoi se sa i tensionuar ishte vendi i ri. Rreth 620,000 vdiqën për atë në të cilën ata besonin. Kody po tregohet jashtëzakonisht dramatik, veçanërisht pasi asnjë nga gratë e tij nuk ka marrë armët kundër tij dhe ka formuar një milici. Zakonisht, ylli TLC po përpiqet të bëjë një mal nga një kodër mole.

Kody ka thënë gjëra të pamenda më parë

Meri Brown, Janelle Brown, Kody Brown, Christine Brown dhe Robyn Brown
(Foto nga Frederick M. Brown/Getty Images)

Sezonin e kaluar, Kody mërziti shikuesit kur tha se u përpoq t’i bënte gratë e tij të ndiheshin sikur kishin kontroll mbi jetën e tyre. Megjithatë, në këtë proces, ai përfundoi pa “pa kontroll” mbi të tijin. Kody vuri këmbën e tij kur tha se ishte përpjekur t’u “u jepte grave të mia një lloj sovraniteti” në një përpjekje për të qenë një udhëheqës modest. Ai gjithashtu i quajti Janelle dhe Christine “princesha” për të nënkuptuar se ishin të llastuar.

Kody, i cili ndoshta vuan nga një kompleks i Zotit, tha gjithashtu se ai donte që gratë e tij “të përshtateshin me patriarkalitetin”. Kjo ndodhi pasi Christine njoftoi se do të largohej. Në një deklaratë tepër të guximshme, Kody u tha tre grave të tij të mbetura, “Unë do të jem sërish kreu i familjes sime. Dhe kështu nuk do të anashkalohem në këtë.” Mjerisht, njeriu ishte një budalla të mendonte se do të funksiononte ndonjëherë.

Kodi është i butë

Kody Brown, së bashku me tre nga katër gratë e tij Meri, Janelle dhe Christine
(Foto nga Ida Mae Astute/Disney General Entertainment Content nëpërmjet Getty Images)

Kody është akoma, po ende, i mërzitur me Christine që zgjodhi të kthehej në Utah dhe e fajëson atë për dështimin e stilit të tyre të jetesës poligame. Burri me një të zemëruar foli, duke thënë: “Christine më largoi nga shtëpia e saj një vit më parë dhe ajo tha se ishim të divorcuar. Meri dhe unë kemi ndërveprime të rralla. Ne flasim për atë që po ndodh me familjen. Unë nuk kam funksionuar në një lidhje të ngjashme me martesën për rreth shtatë apo tetë vjet; ka kaluar shumë kohë. Gjërat janë mjaft të tensionuara. Është sikur nuk mund ta kuptoj këtë sepse jam shumë i mërzitur.”

Në vend që të sillet si një gjeneral i shquar që e ndjen me iluzion, Kody po vepron më shumë si Benedikt Arnold nga Lufta Revolucionare. Dikur një oficer i fortë që luftoi me dallim, Benedikti më vonë dezertoi te britanikët. Nëse ka ndonjë gjë, Kody mund të lidhet me këtë frikacak historik. Ashtu si Benedikti, kur situata u bë e vështirë, Kody zgjodhi të çmendej dhe të kthente bishtin.

Kody nuk ka marrë ende përgjegjësi për trajtimin e tij ndaj Christine, Janelle ose Merit. Ndërsa do të ishte mirë të shihje Kody të bëhet një gjeneral me një, dy apo edhe me tre yje të familjes së tij, duket më e mundshme që ai të vazhdojë të jetë një privat i vetmuar. Për fat të mirë, fansat e Sister Wives kanë një sezon krejt të ri për të pritur me padurim që padyshim do të përfshijë shumë më tepër komente budallaqe të Kody.