Kohët kur dikush lëndohet pothuajse seriozisht në poshtë kuvertës

Klea

Kohët kur dikush lëndohet pothuajse seriozisht në poshtë kuvertës

Marrja e një koncerti në bord a Poshtë kuvertës jahti nuk është i lehtë. Çdo sezon, këto pozicione të hapura kërkojnë nivele të caktuara aftësish, të cilat anëtarët e zgjedhur të ekuipazhit duhet t’i kenë të gjithë. Me një oqean të pafalshëm që tërbohet poshtë çdo anijeje, jetët mund të kërcënohen shumë shpejt nëse punësohen anëtarë të pakualifikuar të ekuipazhit. Përveç nevojës për një grup të shtuar aftësish, duhet të theksohet gjithashtu se një lëvizje e gabuar mund të shkaktojë lëndime, kështu që duhet të ndërmerren hapa të kujdesshëm.

Madje ende, anëtarët e ekuipazhit kanë rrëshqitur. Adhuruesit e vjetër të kësaj ekskluziviteti ka të ngjarë të kujtojnë shefin e kuzhinës Ben Robinson që hapi dorën gjatë sezonit 3 të Below Deck. Kjo prerje ishte aq e thellë sa Eddie Lucas mund të shihte kërcin e Benit. Në një shfaqje të ngjashme, kuzhinieri Marcos Spaziani goditi kokën në Sezonin 3 të Yacht Sailing Below Deck, duke i shkëputur një pjesë të kokës së tij, me fije flokësh ende të ngjitura tmerrësisht.

Në disa raste të rralla, veprimet e menduara shpejt kanë parandaluar që një lëndim të shndërrohet në një tragjedi. Duke vërtetuar se sa të përkushtuara duhet të jenë këto jahte për sigurinë, këto janë kohët kur një gabim i thjeshtë pothuajse shkaktoi që dikush të lëndohej rëndë në Poshtë Deck.

Anchor Drag i Tom Pearson

Në sezonin 3 të jahteve me vela poshtë kuvertës, Tom Pearson kishte një orë ankorimi gjatë natës. Nata kishte qenë mjaft e qetë, me pothuajse asnjë gjurmë ere. Prandaj, kah fundi i turnit të vetmuar, kuvertaku i lodhur u largua nga kasa e timonit për t’i bërë vetes një filxhan kafe. Megjithatë, sapo zbritën në katin e poshtëm, u dëgjuan alarmet ndërsa erërat u rritën me shpejtësi.

Tom vrapoi përsëri lart dhe më pas jashtë. Jastëkët në kuvertë po frynin nga era, kështu që ai filloi të kapte atë që mundi, duke menduar se kjo ishte e vetmja çështje në dorë. Ndërkohë që kjo po ndodhte, spiranca e jahtit me vela u tërhoq zvarrë, duke e përmbytur gati anijen. Për fat të mirë, të tjerët u zgjuan dhe e ndihmuan Tomin të rregullonte anijen përpara se çdo gjë tjetër të shkonte në jug.

Pasi pluhuri u vendos, kapiteni Glenn Shephard nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të pushonte nga puna Tomin. Mungesa e mbikëqyrjes së tij mund të kishte shkaktuar një përplasje të madhe, e cila do të kishte dëmtuar rëndë ekuipazhin, me këdo që të përplaseshin dhe vetë Parsifal III.

Bruno Duarte gati e humbi këmbën

Gjatë xhirimeve për Sezonin 5 të Below Deck, këmba e Bruno Duartes u kap teksa po vendoste rrëshqitjen e jahtit. Ndërsa ndodhi kjo, ekipet e prodhimit të Bravo vazhduan të rrotullonin kamerat e tyre. Duke menduar shpejt, Bosun Nico Scholly punoi i vetëm për të liruar këmbën e dorës së tij.

Duke pësuar vetëm një djegie të thellë në litar dhe disa netë dhimbjeje, Bruno shmangu mezi një aksident katastrofik, i cili potencialisht mund t’i kushtonte një gjymtyrë.

Furça me vdekjen e Ashton Pienaar

Nëse shikoni Below Deck, atëherë me siguri keni menduar tashmë se kjo pjesë do të shfaqte Ashton Pienaar. Në gjysmë të rrugës së Sezonit 6 të Poshtë Deck, një linjë e përdorur për të tërhequr varkat e buta të mbështjella rreth kyçit të këmbës së Ashton, duke tërhequr kuvertën në oqean. Ndërsa Rhylee Gerber lëshoi ​​​​paralajmërimin “burrë në bord”, kapiteni Lee Rosbach hoqi shpejt varkën nga pajisjet, ndërsa Ross Inia dhe një kameraman i quajtur Brent Freeburg liruan linjën e tërheqjes. Pasi kyçi i këmbës së tij nuk ishte më i lidhur, një Ashton i tronditur notoi drejt tenderit aty pranë.

Në një takim shumë emocionues të ekuipazhit, aktorët shikuan një video të përsëritur të aksidentit të Ashton. Këtu, të gjithë mësuan se kuverta ishte vetëm disa sekonda larg nga këmba e tij duke u shkëputur nga vija e tendosur. Kjo do të kishte parë Ashton të gjakosur deri në vdekje në ujë.

Veprimet e menduara të shpejta të Rhylee, Kapiten Lee, Ross dhe Brent, të gjitha të kombinuara për të shpëtuar jetën e Ashton, duke e bërë këtë telefonatë më dramatike të afërt të Below Deck të parë deri më tani.

Brian de Saint Pern Po ashtu pothuajse ka humbur një këmbë

Duke u shfaqur në sezonin 7 të Below Deck, Brian de Saint Pern preu gjurin e tij në çelik inox, duke e thyer lëkurën. Duke mos menduar shumë për gërvishtjen e tij, Brian u përkul për të pastruar dru tik. “Kur pastroni drurin e tik me kimikate, ai nxjerr jashtë çdo gjë që ndodhet brenda drurit. Dhe e gjithë kjo, bakteret, kimikatet, e gjithë kjo përzierje, ne e quajmë lëng tik…dhe mendoj se kjo më ra në gju,” shpjegoi ai, sapo dhimbja filloi të fillonte.

Gjatë natës, dhimbja e tij u intensifikua, kështu që kapiteni Lee e dërgoi Brian në spital. Këtu ai mori një injeksion antibiotik, pasi ishte zhvilluar një infeksion i rëndë. Mjeku më pas i tha Brian se duhej të hiqte indin e infektuar që i kishte mbetur brenda gjurit. “Unë isha ende zgjuar dhe ata fjalë për fjalë po nxirrnin inde,” shpjegoi Brian.

Pas kësaj ngjarjeje, të gjithë ranë dakord se po të prisnin më shumë për të marrë ndihmën e Brian-it, ai do të kishte humbur këmbën. Jemi shumë të lumtur që Brian ishte në gjendje të shmangte lëndimin serioz në Below Deck.

Gazi Mustardë i Elizabeth Frankinit

Në sezonin e 8-të të “Blow Deck”, stjuardesa Elizabeth Frankini ngatërroi një përbërje lavanderie që mund të kishte vrarë lehtësisht të gjithë në bord. E shpërqendruar qartë, Elizabeth përziu sapun dhe zbardhues së bashku. Brenda pak minutash, anëtarë të shumtë të ekuipazhit filluan të ndiheshin të mërzitur. Pas pastrimit të zonës, u thirr kryeinxhinieri për të hetuar.

Përzierja e Elizabeth u gjet më pas në dhomën e lavanderi. Rrëmuja e saj me sapun u krahasua shpejt me gazin mustardë, i cili u përdor në Luftën e Dytë Botërore. Pasi u hoq në mënyrë të sigurt, shëndeti i ekuipazhit filloi të përmirësohej.

Në përgjithësi, i gjithë jahti ishte shumë me fat, pasi një përplasje me gaz mustardë mund të shkaktojë lëndime serioze që variojnë diku nga verbëria në vdekje.