Kate Middleton

Klea

Kate Middleton njofton diagnozën e kancerit pas muajsh spekulimesh

Kate Middleton njofton diagnozën e kancerit pas muajsh spekulimesh

Në një njoftim domethënës dhe të përzemërt, Princesha e Uellsit, Kate Middleton, ka ndarë publikisht diagnozën e saj të kancerit. Përmes një video-mesazhi prekës, ajo zbuloi me kurajo luftën e saj aktuale shëndetësore për botën.

Kate Middleton42-vjeçarja informoi publikun se diagnoza e saj e kancerit doli në dritë pas një operacioni të madh abdominal që ajo iu nënshtrua në Klinikën e Londrës në fillim të këtij viti. Zbulimi i Princeshës ka prekur zemrat në mbarë botën, duke theksuar guximin e saj përballë një sfide të tillë personale.

Kate Middleton

Me fjalët e saj, Princesha deklaroi domosdoshmërinë e rikuperimit të saj nga operacioni si një pararendës për fillimin e “kimioterapisë parandaluese”, pas udhëzimeve dhe këshillave të ekipit të saj të përkushtuar mjekësor. Ky njoftim shënon një zbulim të rrallë dhe thellësisht personal nga familja mbretërore, duke nënvizuar vendosmërinë e Princeshës për të përballuar diagnozën e saj me elasticitet.

Kate Middleton

Zbulimi i Princeshës së Uellsit, e Kate Middleton Diagnoza e kancerit ka shkaktuar tronditje në familjen mbretërore, duke shënuar një moment prekës pasi ajo dhe mbreti Charles tani po luftojnë njëkohësisht me kancerin.

Për javë të tëra, spekulime rrethojnë e Kate shëndeti ka qenë i shfrenuar, i nxitur nga thashethemet e vazhdueshme dhe një mori teorish konspirative të pabaza që qarkullojnë në internet. Konfirmimi i diagnozës së saj i hedh poshtë këto thashetheme, duke nxjerrë në dritë sfidat serioze shëndetësore me të cilat përballen dy anëtarë të shquar të familjes mbretërore.

Kate Middleton

E veshur me një bluzë me vija blu dhe të bardhë, të shoqëruar me pantallona blu dhe e ulur në një stol kopshti, Princesha e Uellsit tha se asaj i duhej kohë për të përpunuar diagnozën e saj dhe për të diskutuar çështjen me fëmijët e saj – Princi George, 10 vjeç, Princesha Charlotte, 8. dhe Princi Louis, 5 – përpara se të bënin një njoftim publik.

Kate Middleton

Në deklaratën e saj të përzemërt, ajo pranoi ndikimin e thellë të diagnozës së saj në familjen e saj, duke thënë: “Kanë qenë dy muaj tepër të vështirë për të gjithë familjen tonë, por unë kam pasur një ekip fantastik mjekësor që është kujdesur shumë për mua. , për të cilën jam shumë mirënjohës.” Kjo mirënjohje thekson sfidat personale dhe familjare me të cilat janë përballur Princesha dhe të dashurit e saj gjatë kësaj periudhe të vështirë, si dhe vlerësimin e saj për mbështetjen dhe kujdesin e ofruar nga ekipi i saj mjekësor.

“Në janar iu nënshtrova një operacioni të madh abdominal në Londër dhe në atë kohë mendohej se gjendja ime nuk ishte kancerogjene. Operacioni ishte i suksesshëm. Megjithatë, testet pas operacionit zbuluan se kanceri ishte i pranishëm. Prandaj ekipi im mjekësor më këshilloi që duhet t'i nënshtrohej një kursi kimioterapie parandaluese dhe tani jam në fazat e hershme të atij trajtimi.

Princi Harry

Duke lavdëruar burrin e saj si “një burim të madh ngushëllimi dhe sigurie”, Kate shtoi: “Kjo sigurisht që erdhi si një tronditje e madhe dhe William dhe unë kemi bërë gjithçka që mundemi për ta përpunuar dhe menaxhuar këtë privatisht për hir të familjes sonë të re. .

“Siç mund ta imagjinoni, kjo ka marrë kohë. Më është dashur kohë të shërohem pas një operacioni të madh në mënyrë që të filloj trajtimin tim. Por, më e rëndësishmja, na është dashur kohë për t'u shpjeguar gjithçka George, Charlotte dhe Louis në një mënyrë të përshtatshme për ta dhe për t'i siguruar ata se do të jem mirë.”

Kate Middleton

Në një video prekëse të filmuar në Windsor të mërkurën, Princesha e Uellsit ndau diagnozën e saj të kancerit me botën. Koha e publikimit, që përkon me fillimin e pushimeve shkollore të Pashkëve të fëmijëve të saj, u zgjodh me mendim për t'i mbrojtur ata nga mbulimi i menjëhershëm mediatik i lajmeve shëndetësore të nënës së tyre.

Kate, i cili nuk ishte parë në një fejesë mbretërore që kur ndoqi një shërbim Krishtlindjesh me familjen në Sandringham, hyri në spital për dy javë në janar. Mungesa e saj nga publiku nxiti spekulime të gjera dhe thashetheme për shëndetin e saj, të intensifikuar më tej nga një foto familjare e publikuar për Ditën e Nënës, e cila më vonë u zbulua se ishte ndryshuar në mënyrë dixhitale, duke çuar në një falje nga Kate për modifikimet e vogla.

Kate Middleton

Videoja emocionuese thyen heshtjen e saj për sfidat shëndetësore me të cilat është përballur që nga fillimi i vitit, duke tërhequr një kontrast me hapjen e mbretit Charles për trajtimin e tij të kancerit. Zbulimi vjen pas muajsh spekulimesh të pabaza, duke përfshirë thashetheme aq të egra sa sugjerojnë se ajo ishte zëvendësuar nga një trup i dyfishtë pasi ajo dhe Princi William u panë në një dyqan ferme në Windsor.

Në video-mesazhin e saj, Kate shprehu mirënjohjen për kujdesin e ekipit të saj mjekësor dhe theksoi ndikimin e diagnozës së saj në familjen e saj, duke deklaruar, “Kanë qenë dy muaj tepër të vështirë për të gjithë familjen tonë… Unë jam shumë mirënjohës.” Më tej ajo kërkoi privatësi për familjen e saj ndërsa po trajtohet, duke theksuar angazhimin e saj për t'u kthyer në detyrat e saj kur të jetë e mundur, por duke i dhënë përparësi shëndetit dhe rimëkëmbjes së saj në të ardhmen e afërt.

Kate Gjithashtu i shtriu mendimet e saj edhe për të tjerët që luftojnë me kancerin, duke thënë: “Në këtë kohë, unë po mendoj gjithashtu për të gjithë ata jetët e të cilëve janë prekur nga kanceri… ju lutem mos e humbni besimin apo shpresën. Ti nuk je vetëm.” Ndërsa kohëzgjatja e trajtimit të saj mbetet e pasigurt, kuptohet që Kate mund të marrë pjesë në ngjarje pasi ia lejon shëndeti, bazuar në këshillat mjekësore, por kjo nuk do të nënkuptojë një kthim të plotë në përgjegjësitë e saj mbretërore.